Франция подготвя европейски ядрен съюз
Като проядрена страна България също е включена в обединението в защита на атома
Франция изгражда съюз от проядрени държави, които да се застъпят за разширяване на ядрената енергия в Европейския съюз. Този въпрос ще бъде обсъден от министрите на енергетиката на държавите членки, които два дни (27 и 28 февруари) обсъждат въпроси, вариращи от сигурността на доставките до предстоящата реформа на пазара на електроенергия.
Но във вторник френският енергиен министър Агнес Пание-Рунаш покани 12 други страни в кулоарите на срещата, за да обсъдят създаването на ядрен съюз, съобщава Euobserver.
Бих искал да ви напомня, че ядрената енергия представлява 25% от европейското производство на електроенергия“, каза Пание-Рунаш. „Това ще бъде един от важните нисковъглеродни енергийни източници след вятърната и слънчевата енергия, който ще ни помогне да постигнем въглеродна неутралност.“
По-късно тя обясни, че срещата ще бъде повод за обсъждане на „изследвания, верига на доставки и проблеми с ядрените отпадъци“, предава economic.bg.
Присъстващите държави включват традиционно проядрени членове, като Румъния, България, Словакия, Чехия, Унгария, Полша, Словения и Финландия. Наскоро присъединилата се Хърватия, плюс Холандия, Италия и Швеция, също ще присъстват.
Това е последният ход в продължаващия спор с Германия, която постепенно премахва ядрената енергия и чиито преговарящи подчертаха, че ядреното електричество не трябва да се приравнява на електричеството, получено от слънцето и вятъра.
Други страни, които не присъстват на срещата, са Белгия и Люксембург, чийто министър на енергетиката Клод Тюрмес каза, че ядрената енергия е "много бавна".
Изграждането на ново ядрено съоръжение отнема от 12 до 15 години“, каза той. „Ако искаме да спечелим надпреварата срещу изменението на климата, трябва да сме бързи.“
Среща днес следва интензивното френско лобиране за включване на ядрената енергия в неотдавнашните правила на Европейската комисия за екологичен водород, който се произвежда с електричество, получено от вятър и слънце, но сега позволява и ядрената енергия като източник на енергия.
Друга точка в дневния ред е реформата на пазара на електроенергия в ЕС. Комисията обеща реформа, след като миналата година спирането на руския газ доведе до рязък скок на цените на електроенергията.