Паника в Истанбул, очакват много мощно земетресение
Гордеем се с помощта от България за пострадалите, каза екскурзоводът Исмет Янар
Истанбул е в паника, защото инженери по геология предупреждават, че разломната линия може да стигне до мегаполиса. До 10 дни може там да стане силно земетресение. Хората са в стрес. Това каза в интервю за „Денят започва“ по БНТ екскурзоводът Исмет Янар, който живее в Истанбул.
Той сподели, че се гордее заради помощта, която родната му страна България изпраща за пострадалите при трусовете в Турция.
Над 4300 загинали в Турция и Сирия при трусовете
"България е изпратила 50 души да помагат, с което се гордеем. Те вече са в района. Има много кръводарители. Над 34 000 човека са докарани със самолети в Анкара, в Истанбул и други места“, заяви Янар.
„Червеният полумесец е изпратил в района 65 000 палатки. Над 4 000 медицински екипи работят на място. Хубавата новина е коя държава каква помощ е изпратила за пострадалите“, добавя той.
Хората, останали без дом, прекараха тази нощ в палаткови и контейнерови градове, каза мъжът.
„Времето е лошо - цяла нощ валя, а там е минус 4 - минус 5 градуса. Броят на жертвите се променя с всяка минута. Ранените са над 15 000“, добавя той.
По думите му, на определени места има кризисни бюра, където хората могат да помогнат с кръводаряване. „В района са изпратени над 1000 агрегата. Положението е тежко. Продължават и вторичните трусове, като досега има 247, три от което са над 6 по скалата на Рихтер“, добави екскурзоводът.
„Над 20 000 войника оказват помощ на пострадалите. Изпратен е и кораб болница“, добавя той.
„Четири автобуса с ученици по екскурзоводство отидоха на практика. Някои останаха под руините на хотела. Осем са загинали. Останалите са спасени“, каза още българският изселник.
Ибрахим Йълмаз, който пък живее в град Адана – на около 180 км от епицентъра на опустошителното земетресение в Турция, сподели, че в момента е в хотел и възнамерява да отиде на летището. Много хора са прекарали нощта в колите си и палатки.
„Събудих се и около минута и половина усетих. Излязохме навън на улицата. Времето беше дъждовно. Имаше срутени, съборени жилища навсякъде”, спомня си първите минути на земетресението българинът. Училища и спортни салони са станали подслон за стотици хора, останали без дом, разказа още Ибрахим.
Пътуването на спасителните екипи се осъществява единствено със самолети, защото с кола е невъзможно, допълва българинът. В района имало разрушени мостове и пътища.