От първо лице! Как да спасим Турция от ада - говори героят от Бургас Галин Ефендиев
Организацията за това къде ще се спи е най-трудна, защото има сгради, които изглеждат здрави, но не са, казва спасителят
Кое е най-важното при спасителните акции след толкова силно земетресение, как да реагираме, каква е най-необходимата помощ към пострадалите?
"Всички заедно трябва обединим усилия, да направим всичко възможно да работим в насоката да намерим колкото се повече живи хора под руините."
Пред Флагман.бг говори героят при опустошителното земетресение в Турция от 1999 г. Галин Ефендиев. Тогава от Бургас са изпратени осем души в спасителната акция. Те са командировани в Адапазаръ, а Галин е най-младият. Едва на 22 години, с една година стаж зад гърба си като спасител-водолаз към тогавашната „Гражданска защита“, той се изправя пред най-голямото предизвикателство в кариерата си. Тогава е твърде млад и все още не толкова опитен, но за кратко време категорично вече е доказал, че е готов да проявява нечовешка сила, чрез която да спасява животи. Затова Галин е хвърлен директно в дълбокото, а това може би калява до такава степен психиката му, че днес е един от най-добрите ни спасители-водолази и единственият, специализиран за реагиране при тежки аварии. В момента работи за норвежка фирма, която е в акваиндустрията и се занимава с риба – изграждат локалитети, почистват ги и ги обслужват.
През 1999 г. в Измит за 37 сек. загинаха 17 хил. души. По-голямо ли е днешното бедствие?
Но Галин е закален с 15 години стаж в „Гражданска защита“. Бил е на кораба „Хера”, който потъна преди 19 години, а впоследствие започна мащабна акция по издирването на екипажа от близо 20 души. Отново през 2004 г. е на международна мисия в река Лим, когато случи една от най-големите трагедии за България, обърна се автобус и се удавиха 12 български деца.
За първи път обаче Галин Ефендиев е командирован заедно с още осем опитни спасители след голямото земетресение на 17 август 1999 г. Казва, че и до днес пред очите му са гледките от трагедията
Преди 24 години трусът с магнитуд 7,5 по скалата на Рихтер разтърси Северозападна Турция. Епицентърът му е в Измитския залив в Мраморно море. Само за 37 секунди, по официални данни смъртта си намират 17 хиляди души, ранените са над 40 хиляди. Неофициалната статистика обаче сочи, че при разрушителното земетресение загиват близо 35 хиляди души.
На 6 февруари Турция преживя едно от най-големите земетресения за последните години. Силният трус от 7,4 по скалата на Рихтер е с дълбочина 7 км и е регистриран в 04:17 ч. в Кахраманмара. Той е усетен в Газиантеп, Шанлъурфа, Адана, Диарбекир, Малатия и околните провинции. Регистрирани са и десетки вторични трусове, като най-силният от тях е 6,6 по скалата на Рихтер. Жертвите, извадени изпод руините, са хиляди и броят им расте с всяка минута.
Ето каква трябва да бъде, според Галин Ефендиев, адекватната помощ към пострадалите при сегашното бедствие, което сполетя югоизточната ни съседка:
„Организацията за това къде ще се спи е най-трудна, защото има сгради, които изглеждат здрави, но не са. Обикновено се ползват по-големи места от типа на стадиони, където да се направят хем палаткови лагери, хем да могат хората да бъдат хранени. Храната е основно варива, месото се избягва, защото се разваля бързо. Много е важно също да има питейна вода, както и да се осигури място, където да се ходи до тоалетна. Сега през зимата трябва одеяла и дебели дрехи.
Като е готов лагерът, трябва да се знае колко хора се хранят и кой ги храни. Винаги ще идват повече и повече, но трябва да има регламент.
Колкото повече хора отиват да помагат, толкова по-добре, защото ще бъдат спасени повече пострадали. Хубаво е доброволците да имат предварителен инструктаж, с който да им бъде обяснено къде ще бъдат, какво точно да правят и как да го правят. Когато през 1999 г. бяхме спасители в Турция, имаше по 100 вторични труса на ден. Така както някоя сграда изглежда здрава, така и се оказва, че просто пада върху някого.
Много е важен и инструктажът, важна е подготовката, както и здравата психика и физика на хората, които тръгват. Доброволецът трябва да е добре физически подготвен, но и да е готов за гледката. Защото колкото повече дни минават, толкова повече трупове се откриват, а не живи хора. В някакъв момент трябва да се свикне и с миризмата на разлагаща се човешка плът. Трябва постоянно да се обезпаразитяват, за да не тръгнат болести.
Когато аз бях сред спасителите, имаше цели градове, които бяха тотално разрушени, сринати до основи. Сега виждам, че има останали сгради, които поне изглеждат здрави. Трусът е горе-долу същия по магнитуд, но строителството в Турция е доста ненадеждно. Но пък трябва да я ясно, че колкото и да е надеждно, при 7.8 по Рихтер, рискът от срутване е огромен“, казва Галин Ефендиев.
Бургаска област разполага с трима служители от Модула за издирване и спасяване към механизма на „Гражданска защита”, който е част от ЕС и в който участват служители на пожарната от цялата страна. Двамата имаха готовност да пътуват още вчера. Останалите колеги от Пловдив и София успяха да тръгнат по-бързо, съобщи за Флагман.бг директорът на пожарната в Бургас комисар Николай Николаев.
, to ne sa nai mladiq spasitel , 4ak i akal dava
Na barter li imate ne6to da im vra6tate na tova semeistvo , bah teq stanaha nai populqrnoto semeistvo v bg sled pilencata ot monako
Казвайте ги тия работи,че излизаме анонимни будали.