Бургас приобщи в образователната система 571 деца от Украйна, получили временна закрила
В цялата страна са 2250, т.е. морската област е поела над една четвърт от тях
2250 деца и ученици от Украйна са записани в български училища и в групи за предучилищно образование в детски градини към месец ноември 2022 г. Данните съобщи заместник-министърът на образованието и науката д-р Мария Гайдарова по време на среща с представителя на Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН) в България г-жа Седа Кузуджу. На срещата присъстваха и съветникът по закрилата (работа в общността) към ВКБООН Рукия Азиз и съветникът по закрила към ВКБООН Петя Караянева, информира пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН) в понеделник.
По данни на ведомството към месец ноември 2022 г. в групи за предучилищно образование в детските градини и в училищата са записани 512 деца, а в училищата – 1738 ученици от Украйна. Всички те се обучават в 220 детски градини и 431 училища. Заместник-министър Гайдарова подчерта, че за всички тези деца и ученици е осигурено допълнително обучение по български език като чужд, за което МОН е разработило специално учебно помагало, както и допълнително обучение по останалите учебни предмети за преодоляване на образователни затруднения.
След запитване на „Флагман“, от МОН съобщиха данните и конкретно за Бургаско.
В училища в област Бургас към месец ноември 2022 г. са записани 438 ученици от Украйна, а в групи за предучилищно образование – 133 деца от Украйна, получили временна закрила, информира ведомството. Т.е. в областта са обхванати общо 571 деца. Това е над една четвърт спрямо числото за цяла България.
В рамките на срещата със Седа Кузуджу са били представени успешно реализираните политики на Министерство на образованието и науката в областта на приобщаващото образование на деца и ученици, търсещи или получили закрила. Заместник-министър Мария Гайдарова акцентира върху мерките и постигнатите резултати за включването на децата и учениците от Украйна, търсещи или получили закрила, в българските детски градини и училища. МОН има нормативно определен ред за подаване на заявления и записване на деца и ученици от Украйна, който позволява своевременно и безпрепятствено тези деца и ученици да бъдат приобщени в българската образователна система.
Към момента в България се обучават и около 1400 украински студенти, специализанти и докторанти. Центърът за оценяване в предучилищното и училищното образование е провел изпити за установяване на владеенето на български език от чужденци за упражняване на медицинска професия в България. 22 украински граждани са получили удостоверения да упражняват професията, от които 9 медицина, дентална медицина – 7, фармация – 1, медицински сестри – 3, фелдшери – 1, ерготерапия – 1.
По време на срещата беше изразено взаимното удовлетворение на МОН и ВКБООН от съвместната работа и доброто партньорство по отношение на търсещите или получили закрила. Изразена беше благодарност за усилията на експерти, директори и учители за приобщаването на децата от Украйна и увереност, че сътрудничеството ще продължи да се развива и да се радва на нови успехи, информират още от просветното министерство.
Украинский народ и ВСУ установили, рашисткие свинособаки, украинцьl спасли Европу! Вьl наши братя, благодарим вам! Чуствовайте себе как у дома, мьl подерживаем Украина и победа будет для Украина!
Кога е било това никога !!!!!
КОГА ДОЙДЕ ТОВА , когато тези слава Украина ли са какви са започнаха да ходят на градина с нашите деца моето дете !
И то сега трябва да се пази и да стои в къщи и да се чудя как да го предпазя .
Страхотно жените им напъплиха Спин на мачовците по черноморието . Пълни зарази обличат се и се правят на модни а са пълни паразити !
Колкото по далече от нас толкова по добре гадна сганнннннн.
Или ще унищожите нашите деца заради "Слава Окраину"?!