×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • В 2230 офиса на „Български пощи“ ще се обменят левове в евро
  • Поне 24 индийски туристи загинаха при стрелба в Кашмир
  • Мъж е с опасност за живота след падане от въртележка в Ямбол
  • Отиде си журналистката Даниела Кънева
  • Поне 10 убити и над 100 ранени след нощна бомбардировка в Киев
  • СОС отхвърли искане на кмета метростанция да се казва "СК ЦСКА"
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Индонезия изоставя столицата си, за да я спаси


Индонезия изоставя столицата си, за да я спаси
10,5-милионния пренаселен мегаполис е най-бързо потъващият град в света
06 Януари 2023, Петък, 21:00 ч.
Автор: Флагман

Джакарта е изправена пред толкова сериозни климатични и екологични предизвикателства, че правителството реши да я премести на по-безопасно място и да построи цял нов град в джунглата

Драстичните климатични промени и негативното въздействие на човешката дейност върху природата съвсем ясно могат да бъдат усетени навсякъде по света. На различни места вече се налагат спешни мерки за борба с нарастващия проблем.

Едно от тях е Индонезия, чиято столица Джакарта е изправена пред толкова сериозни климатични и екологични предизвикателства, че правителството реши да я премести на по-безопасно място и да построи цял нов град в джунглата.

Все по-тежките сезонни валежи, редовните наводнения, покачващото се морско равнище и пропадането на земната повърхност превръщат 10,5-милионния пренаселен мегаполис в най-бързо потъващия град в света. Смята се, че към 2050 г. една четвърт от Джакарта ще бъде изцяло погълната от океана, ако се запази сегашната скорост на потъване от 17 сантиметра годишно в някои части.

Дори в момента около 40% от града се намира под морското равнище, което води до редовни опустошителни наводнения. При едно от тях през 2007 г. загиват над 80 души и са нанесени щети за милиарди долари.

Парадоксалното в случая е, че въпреки наличието на толкова много вода, всъщност именно нейният недостиг води до потъването на Джакарта. Огромната бетонна джунгла не се поддържа от надеждна водоснабдителна мрежа и разчита на масово изпомпване на подземни води, което причинява постепенното пропадане на почвата.

Ситуацията е основна причина правителството на президента Джоко Уидодо да обяви през 2019 г., че ще премести столицата в нов град, далеч от претъпкания остров Ява.

Новият административен център в момента се строи в тропическите гори на остров Борнео, който е на повече от 1000 км разстояние от сегашната столица. Проектът трябва да бъде завършен в края на мандата на Уидодо през 2024 г. и да бъде открит на 24 август, когато е националният празник на Индонезия.

Идеята на всичко е да се облекчи част от натиска върху Джакарта и целия остров Ява. Въпреки че страната представлява най-големия островен архипелаг на света, повече от половината от 270-милионното население е концентрирано именно на Ява. От тях над 30 милиона са заселени в сегашната столица и околностите ѝ.

Резултатът е едно колосално пренаселване и замърсяване. Задръстените от трафик пътища и неефективната система за събиране на смет принуждават голяма част от хората просто да го изгарят, което води до качество на въздуха по-лошо от това на Ню Делхи и Пекин.

Правителството изчислява, че задръстванията в града нанасят милиарди долари икономически загуби всяка година на най-многобройната мюсюлманска страна в света.

Положението се обобщава най-добре от Хендрикус Симармарта, преподавател в катедрата по градско планиране в Индонезийския университет.

"Абсолютно всичко е в Джакарта. Това е центърът на администрацията, икономиката, културата и развлеченията. През годините Джакарта се разрасна неконтролируемо в мегаград без система за поддържане на околната среда", казва Симармарта.

Едно от решенията за сегашната столица е грандиозният проект за построяване на гигантска морска стена в залива на Джакарта. Той е в ход от 2014 г. и предвижда изграждането на 32-километров изкуствен остров във формата на птицата гаруда - национален символ на Индонезия.

Островът с площ от 10 000 акра ще блокира бурните вълни, но също така се очаква да разполага с жилищна и бизнес част, воден резервоар, магистрала и влакови линии.

Според критиците обаче проектът ще попречи на течението на 13-те реки в Джакарта, превръщайки залива в гигантски басейн за отпадни води. И тъй като идеята не е насочена към справяне с причината за слягането на земята, Джакарта в крайна сметка ще потъне според Парид Ридванудин, мениджър в Индонезийския екологичен форум.

Той смята, че правителството трябва да се съсредоточи повече върху крайбрежните райони и най-вече върху презасаждане на мангрови гори, които да задържат почвата и предпазват от наводнения

Все пак окончателното решение е Нусантара.

Това ще бъде името на новата столица на стойност 35 милиарда долара. Тя ще бъде строена на пет етапа до 2045 г., а плановете са през 2024 г. да бъде завършена основната инфраструктура за първите 500 000 жители.

Правителството на Уидодо иска това да бъде "глобален град за всички" - високотехнологичен, зелен, който действа като център за индустрията, бизнеса и образованието. При това построен от нулата в отдалечена джунгла с идеята 65% от територията му да представлява зелени площи.

"Предвид тези факти, вярвам, че Нусантара ще бъде отличен пример за това как градовете и държавите могат да реагират на изменението на климата", смята Бамбанг Сусантоно, бивш транспортен министър на Индонезия и ръководител на проекта за новата столица.

Проблемът е, че към момента няма яснота как ще бъде финансирано всичко, особено след като японската банка SoftBank се оттегли от проекта в началото на миналата година.

Правителството иска 80% от капитала на дойде от частни и чуждестранни инвеститори, но до края на миналата година няма нито един подписан сериозен обвързващ договор, въпреки интерес от Китай, САЩ, Европа и Близкия изток.

Инвеститорите са крайно предпазливи по отношение на страна, известна със своята корупция и лоша история при изпълнението на стратегически проекти. Един от най-скорошните примери е мащабен план за водноелектрическа централа на Борнео и система от язoвири, по която все още няма изграден нито един водоем.

И докато правителството винаги е планирало плащането за първата от петте фази на Нусантара да бъде с държавни средства, то ресурсите към момента са разтегнати от текущите разходи, нарастващата инфлация и икономическите последствия след COVID-19 пандемията.

Междувременно парламентът вече прие решение за преместване на столицата в Нусантара. Въпросът е не дали, а по-скоро кога ще се случи това и колко ефективно ще се осъществи запълването на новия град с живот.

Ако всичко се случи гладко, ползите за Индонезия и самия Уидодо ще бъдат значителни. В края на последния си мандат той ще остане в историята като президентът спасил един от най-старите градове в Югоизточна Азия.

Но реалността за Нусантара най-вероятно ще бъде далеч от неговата краткосрочна, високотехнологична визия.

Източник: Webcafe.bg


В категории: Животът


Флагман.БГ Голяма трагедия в училище във Франция Голяма трагедия в училище във Франция 24/04/2025, Четвъртък 18:40 0
Флагман.БГ Драмата с Дани Кики продължава Драмата с Дани Кики продължава 24/04/2025, Четвъртък 18:30 0
3
Коментара по темата
3.
Чичо леля
07.01.2023 08:50:58
0
6
Хората са добри в усвояването на пари , същите като нашите но има още какво да учат
2.
Ахам
07.01.2023 06:25:29
0
9
Прав е първия.Тези,понеже са загрижени за климатичните промени ще оправят едно хубаво джунглата на Борнео.На дебилните зелени еуглени и чехълчета даже не им минало през клетката и ни пробутват преместването на мегаполиса като решение на някакви въображаеми климатични проблеми.
1.
123
06.01.2023 23:46:10
1
17
Само, дето потъването на Джакарта няма нищо общо с климатични промени. Районът е силно сеизмичен, там се срещат австралийска и аиатска тектонски плочи и има множество действащи вулкани. Наблизо е и вулканът "Кратакау", чийто взрив е разделил островите "Ява" и "Суматра" и казват, че звукът от взрива му е чут чак в Париж. Иначе, да, много е модерно, удобно и изгодно да обвиняваме за всичко климатичните промени!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Драмата с Дани Кики продължава Драмата с Дани Кики продължава Пуснаха го на свобода Първи случай на лаймска болест в Бургас за 2025 г., заразите разнасят и домашни любимци в парковете Първи случай на лаймска болест в Бургас за 2025 г., заразите разнасят и домашни любимци в парковете Необезпаразитени кучета и техните безотговорни стопани са опасност №1 за разнасянето на глисти, тении, бълхи и кърлежи, алармира РЗИ Най-голямата кражба на фирма в България бе обезсилена от съда Най-голямата кражба на фирма в България бе обезсилена от съда Магистратите върнаха окончателно асансьорната фирма "Изамет 1991" на Явор Златанов Хампарцумян разкри ще открадне ли дигиталното евро спестяванията ни и кой ще взима по-високи заплати Хампарцумян разкри ще открадне ли дигиталното евро спестяванията ни и кой ще взима по-високи заплати Не е напълно изяснено как точно ще се случи всичко и отново всичко се прави от гледна точка на улеснение на икономически активните хора, сподели банкерът пред медията ни БНБ преведе 550 млн. лв. печалба към държавния бюджет БНБ преведе 550 млн. лв. печалба към държавния бюджет  Очаква се банката да преведе още 250 млн. от лихви Къде обича да прави секс всяка зодия Къде обича да прави секс всяка зодия Вижте любимите места на зодиака Мъж е с опасност за живота след падане от въртележка в лунапарк Мъж е с опасност за живота след падане от въртележка в лунапарк Има и още един пострадал Новият закон за брокерите: Легитимира ли „таксата запознанство“ Новият закон за брокерите: Легитимира ли „таксата запознанство“ Посреднически агенции претендират за комисиона в прекомерни размери Какво е мефедрон Какво е мефедрон Допреди по-малко от 20 години „Мяу, мяу!" е бил легален навсякъде по света, но серия от смъртни случаи води до държавна намеса и забрана Ето какви проекти и средства са заложени в капиталовата програма на Бюджет 2025 г. в Камено Ето какви проекти и средства са заложени в капиталовата програма на Бюджет 2025 г. в Камено С пълно мнозинство местният парламент в Камено прие Бюджет 2025 г.
Арестуваха екоактивист с коктейл Молотов Арестуваха екоактивист с коктейл Молотов Климатичният истерик подготвял безредици по време на протест Германия дава по 4000 евро на сирийски семейства, за да се върнат обратно в родината си Германия дава по 4000 евро на сирийски семейства, за да се върнат обратно в родината си Над 460 души вече са напуснали доброволно страната Жена изнасилена два пъти в един ден от различни мъже на оживен плаж Жена изнасилена два пъти в един ден от различни мъже на оживен плаж Случаят шокира Обединеното кралство – жертвата е атакувана два пъти на едно и също място сред десетки хора Депутат разкри мирният план в седем точни на САЩ за мир в Украйна Депутат разкри мирният план в седем точни на САЩ за мир в Украйна Русия е изразила готовност да обсъди предложението, Украйна и европейските ѝ съюзници имат сериозни резерви Защо боядиса косата си Защо боядиса косата си Новата визия на Клуни взриви мрежата – Амал Заприлича на скелет Заприлича на скелет Къде е нашият Геро? Актьорът буди тревога с новия си вид 600 хил. българи вече го направиха, ако не сте, побързайте – срокът е 30 април 600 хил. българи вече го направиха, ако не сте, побързайте – срокът е 30 април НАП отчита рекорден брой електронни декларации Заряза Турция, поема към нов живот и кариера в Италия Заряза Турция, поема към нов живот и кариера в Италия Той е голямата звезда на турското кино Тъпче се само с боклуци Тъпче се само с боклуци Ям пица и паста всеки ден, здравословното не ме вълнува, признава Маги Халваджиян Очаква дете Очаква дете Натали Трифонова е бременна с момче
Димо ГЯУРОВ за мира в Украйна: Димо ГЯУРОВ за мира в Украйна: Няма как Европа да признае руски статут на завзетите територии – това събаря целия международен ред Виц на деня Виц на деня Съдията:
- Подсъдимия, защо открадна кравата?
- Господин съдия, тя ме погледна, аз я погледнах... и някакси... просто ей така се случи... съдбата ни събра!
Виц на деня Виц на деня На пазара:
- Бабо, как са доматите?
- Абе като зетьовете - изглеждат хубави, ама ще разбереш какви са, чак след като ги вземеш!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Истинската сила не е в това да надвиеш другите, а в това да надвиеш себе си – в тишината, в избора да замълчиш, когато можеш да крещиш, и да простиш, когато имаш право да съдиш
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори