Как да не натрупате излишни килограми през есента
Навици като ядене на сладкиши, празнични вечери и пиене не водят до нищо добро
С настъпването на есента хранителните ни навици се променят - вместо салата искаме месно ястие, а вместо диня – шоколадов мус. Такива промени имат определени последствия и то не винаги положителни.
„По правило в края на зимата теглото ни се увеличава с около 2-3 кг“, казва професорът от университета в Торонто (САЩ) Кристоф Клотер, лицензиран психолог и диетолог. Има ли изход от тази ситуация? Да. Обърнете внимание на съветите по-долу - прилагането им ще ви помогне да не натрупате наднормено тегло.
Излизайте по-често
Когато дните стават по-къси, настроението ни се помрачава. Без дневна светлина, обясняват изследователите, нашите мозъци произвеждат твърде малко от хормона на щастието, серотонин.
„Стремим се към положителни емоции, които е много лесно да си набавим чрез вкусна храна“, споделя Клотер. - Тялото ни жадува за храни, които съдържат триптофан (аминокиселина, необходима за производството на витамин В3, който помага на мозъка да произвежда серотонин).
Става въпрос за продукти като сирене, месо или хляб. И тъй като триптофанът е особено полезен за кръвта, когато се комбинира със захар или мазни храни, изпитваме истинско желание за сладкиши и месни ястия.
Какво може да се направи по въпроса? Излизайте навън възможно най-често през деня: това ще ви помогне да стимулирате производството на хормони на щастието и да намалите апетита си. Според резултатите от изследването, дори в облачен зимен ден нивото на осветеност на улицата е около 7000 лукса, докато в жилищата ни е по-малко от 500 лукса.
Не забравяйте да пиете вода
Според данни, получени в хода на изследване, проведено от учени от Масачузетския университет (САЩ), хората проявяват така наречения „инстинкт на бурундука“. В края на годината средностатистическият човек редовно приема 200 калории повече, отколкото през другите месеци.
„Полагайте съзнателни усилия да не пълните килера си с храна. Яжте салати или зеленчуци с протеини (напр. сирене, месо, риба) - ще се почувствате сити и ще избегнете преяждането. И не забравяйте да пиете вода, защо често ожадняваме само когато си мислим, че сме гладни“, припомня Кристоф.
Освободете се от стреса
Професор Клотер казва: „Стресът не е полезен. Повишеният кортизол забавя метаболизма на мазнините, което води до натрупване на мазнини в корема и намаляване на мускулите.“
Какво може да се направи? Нищо не разгражда хормоните на стреса така, както упражненията. Опитайте да отидете до басейна или просто се разходете в парка на обяд или вечер.
Разбира се, при лошо време да си на дивана е много по-удобно, отколкото да си навън. Но спортът може да се практикува не само на открито! Помислете за закупуване на домашна фитнес зала или бягаща пътека и никога повече няма да искате да останете без упражнения.
Защо това е толкова важно? Британски изследователи установиха, че редовните упражнения намаляват производството на грелин, който стимулира апетита и увеличават производството на пептиден хормон, който потиска глада.
Избягвайте изкушенията
Навици като ядене на сладкиши, празнични вечери и пиене не водят до нищо добро. Споделете със семейството и приятелите си, че работите усилено върху себе си - това ще ви спести от постоянните предложения да хапнете „нещо вкусно“.
Можете също така да използвате следната техника, за да ограничите желанието си за храна - преди да излезете, нарисувайте деликатеси, които искате да опитате. Учените са установили, че ако предварително си представите нещо в детайли, желанието за хапването му ще изчезне или поне ще намалее драстично.
Следете теглото си
Това е сезонът на пуловерите и палтата, които крият истинския ви размер: ядете повече храна, но не можете веднага да забележите последиците.
Според диетолозите хората, които се претеглят ежедневно, по-лесно поддържат теглото си. Купете си кантар - този подход ще ви помогне успешно да се справите с преяждането.
Лора Костова, главен редактор на happy-woman.bg