Ще унищожат ли рибарството в Царево? Започна ключова среща в РИОСВ-Бургас
Спорно предложение на екологично НПО и изненадващо бързи действия на МОСВ ще създадат сериозни проблеми на най-южната община в региона
Преди минути в сградата на РИОСВ-Бургас започна заседание на Комисията по обявяване на защитени територии, която предстои да вземе ключово решение със сериозни последици за Царево, Лозенец, Китен и Ахтопол. Припомняме, че предложението на неправителствената организация „Да запазим Корал“ предвиждаше разширяването на защитената местност, което ще носи своите сериозни последици най-вече за рибарската общност. /ВИЖ ТУК/
Преди минути кметът на Царево Георги Лапчев, който е един от участниците в тази среща, изрази мнение пред Флагман.бг, че в административната процедура са допуснати съществени нарушения, а е трябвало да има много по-широко обсъждане и да се допитат до местните общности, а не да се взема решение, подписано „на крак“.
Очаквайте след минути позицията на Георги Лапчев.
Флагман.бг единствен влезе в залата, където се провежда закритото за медиите заседание на Комисията по защитени територии. Видяхме, че вътре е заместник-министърът на екологията Тома Белев, представители на "Да запазим Корал" и множество еколози.
Кметът на Царево излезе с особено мнение, в което се казва, че "обхватът на територията, която се обявява за защитена морска територия "Корал", ще засегне дейността на рибарските сдружения от градовете Ахтопол, Царево, Китен и село Лозенец, както и от други близки населени места." Поради това той настоява в тази среща да бъдат изслушани представители на рибарските сдружения, защото тяхната дейност ще бъде пряко засегната от забраната за риболовна дейност.
"Смятам, че единствената изготвена експертиза, която формира решението за създаване на такъв вид територия, е крайно недостатъчна за обосноваване на такова решение, тъй като в обхвата на територията се засягат и морски пространства. От това би следвало да има изготвена експертиза от морски биолог, представители на Института по океанология, представители на НИНКН и други експерти по морска флора и фауна. Отсъства широка дискусия, публичност и задълбочена експертност", заяви Лапчев пред наш репортер, който се намира в сградата на РИОСВ-Бургас към момента. Това е описано и в особеното мнение на Лапчев, което е входирано в РИОСВ-Бургас.
Кметът смята, че част от обхвата на тази територия е външна граница на България и ЕС, затова е необходимо и мнението на МВР, по-конкретно на ГД "Гранична полиция", за да бъде защитена националната граница и сигурността ни.
Лапчев е категоричен, че са неадекватни и некоректни забранителните режими по т. 3.2. от приложения проект на заповед за обявяване на защитена територия, с който се забраняват действията, принципно забранени от Закона за биологичното разнообразие. В приложения проект на заповедта в т. 1 се посочва режим "защитена местност", което представлява съвсем различен режим и предполага различни рестрикции, което пък значи, че по модели от европейски практики при създаване на подобен вид промени в териториите е нужно да се посочат компенсаторни механизми за населението при евентуално засягане на начина им на живот, се казва още в особеното мнение. В писмения му вид Лапчев заключава със следния призив: "Считам, че административната процедура е нарушена!"
ПРИЛАГАМЕ КОПИЕ ОТ ЦЕЛИЯ ТЕКСТ НА ТОВА ОСОБЕНО МНЕНИЕ:
Пейчев е по народен и от Тодор Живков...мисли си че всичко става с жалби, клевети и обаждания по министри и депутати.