Как „Корал” стана защитена морска територия (ПЪЛЕН АУДИОЗАПИС от залата на РИОСВ-Бургас)
След 3-часова борба на царевския кмет с НПО, близко до МОСВ, се стигна до абсурда, че ще можем само да плуваме тихо и да се печем на плажа в мълчание
Флагман.БГ предоставя на своите читатели аудиозапис от проведената вчера среща в РИОСВ-Бургас, след която районът на къмпинг „Корал” – любимо място за сърфиране на премиера Кирил Петков и плажуване на финансовия министър Асен Василев, на практика бе превърнат в техен частен резерват, с рестрикции, нечувани и невиждани на друго място.
Ясно се чува кой в залата за какво се бори, грубо казано. Уточняваме поименно и с длъжностите им присъстващите. Наш репортер влезе в началото на срещата, но бе изпроводен малко след това от директора на РИОСВ-Бургас Зинка Стойкова, защото заседанието се оказа забранено за журналисти.
Около 14 часа вчера бе дадена пресконференция за медиите, но същинската част до вземането на решението е именно в този аудиозапис.
Каква е истината:
В заседателната зала на РИОСВ-Бургас в 10 ч. на 15 юни 2022 г. се събра комисия с председател Елена Паспалева – главен експерт в РИОСВ-Бургас и членове: Станислав Георгиев – старши експерт в РИОСВ-Бургас, Габриела Димитрова-Каменова – началник Отдел УТ в МРРБ, Димитрина Чакърова – главен експерт в ИАРА, Дария Пишева – главен инспектор в ИА „Морска администрация”, дирекция „Бургас”, Силвия Христова – главен експерт в Регионалната дирекция по горите-Бургас, Марин Щерев – младши експерт в Басейнова дирекция „Черноморски район”, Николинка Кирова – старши специалист в Областна администрация-Бургас.
Секунди преди да започне това заседание в залата влезе кметът на община Царево Георги Лапчев, който, по думите му, е бил включен в състава по негово настояване. В залата присъстват още, с право на съвещателен глас, Зинка Стойкова – и.д. директор на РИОСВ-Бургас, Валентина Михалева – гл.експерт в РИОСВ-Бургас, Антония Йорданова – държавен експерт в МРРБ, Атанас Русев и Асен Йорданов от Сдружение „Да запазим Корал”.
Присъства също така и зам.-министърът по околната среда и водите Тома Белев, който пред Флагман заяви, че бил тук в друга връзка – оглеждал сградния фонд на РИОСВ-Бургас. Според протокола, който е съставен в края на 3-часовото заседание, задачата е била да се постигне обявяването на района около къмпинг „Корал” за морска защитена територия (МЗТ).
Констатира се, че това е територия, включваща координатни точки за землището на село Лозенец с обща площ 132 хектара в акваторията на Черно море. Предложението е било базирано на доклад на хидробиолога Милена Павлова. На практика това обхваща една миля във водата от Китен до Ахтопол. Целта е да се опазят местообитанията на морската свиня, афалата, обикновения делфин и някои видове карагьоз.
Приети са следните решения:
В границите на защитената местност се забранява:
- Навлизането на моторни, моторно-ветроходни, ветроходни и плавателни средства, задвижвани с човешка сила, с изключение при бедствия, извънредни ситуации и за провеждане на аварийни, контролни и спасителни дейности;
- Интензивно и екстензивно отглеждане на аквакултури;
- Използване на дънни, тралиращи, драгиращи средства, включително бийм трал, депонирани на драгажни маси, изхвърляне на отпадни води от плавателни съдове;
- Изграждане и поставяне на изкуствени подводни рифове или атракциони върху и под повърхността на водата;
- Изхвърляне на канализационни и/или отпадъчни води от сушата и заустване на канализации;
- Изхвърляне/изпускане на нефтопродукти и други отпадъци.
След проведената дискусия и разискване е проведено гласуване, от гласували 8, петима са „за”, „против” е един, а „въздържал се” са двама. Крайното решение е, че се приема предложението на Сдружение „Да запазим Корал” за обявяване на защитена местност „Залив Корал”. Предлага се на министъра на околната среда и водите за обявяването на защитената местност с режим на дейности, съгласно приложения проект за заповед.
Така на практика в тази зона от морето ще може само да се плува, а на брега да се събира тен на пясъка. При това самостоятелно, по изключение ще се допускат групи до 5 човека, които да си говорят много тихо и да не пускат музика, защото разрешения нива на шумов фон е до 50 децибела (dB). Това щяло да гарантира спокойствието на рибите, както и евентуално да привлече отново тюлена монах, който преди години обитавал тези географски ширини на Черно море, но изчезнал заради безпросветността на местното население.
Но скоро и неговото време ще дойде!
При положение, че точно по този начин няма местни тарикати да го настроят с барчета и платени чадъри, а ВСЕКИ ще може да го използва ЦЕЛИЯ???
Какво значи "да си говорят много тихо"???
Това да не правиш дискотека с мощни колони на плажа как точно те ограничава???