Ето как да отделяш време за движение, дори и в най-заетите си дни
3 лесни стъпки към повече движение
За ползите от спортуването има излишък от доказателства, за разлика от необходимото за целта време, което почти винаги е в дефицит. Признай си – сигурно и за теб намирането на време за физическа активност е равно на истинска битка с ангажиментите (или просто желанието да си отдъхнеш).
Проучване, публикувано в списанието “Neuropsychologia”, обаче твърди, че ще е по-лесно, ако се отнасяме към движението като част от ежедневните ни дейности. Затова е важно да избираме физически активни навици пред заседнали такива, тъй като мозъкът ни е настроен така, че да предпочита по-неангажиращи активности.
От значение е физическите активности да се превърнат в част от твоя график, за да те поддържат в движение дори когато мозъкът ти е изморен. С времето ще забележиш, че движението те кара да се чувстваш по-малко стресирана, по-енергична и в по-добро настроение.
Промени вече съществуващата рутина, като направиш малки, но важни промени в ежедневието си. Може вече да си свикнала да използваш асансьора на работа, но започни да изкачваш стълбите; вместо да паркираш до възможно най-близкия вход, остави колата си по-далеч от сградата; вместо да се сресваш на едно място сутрин, прави го, разхождайки се из дома си.
Насрочи си активност, която да последва след стресов момент – важна среща на работа или лош разговор с родител или приятел, и си го отбележи в телефона или календара. Това може да бъде изкачване на стълбите в офиса, удължаване на пътя към вкъщи или кратко бягане. Придържането към този „ритуал“ ще те отърве от стреса, грабвайки го скоро след напрегнатия момент и освобождавайки го чрез движение.
Прави упражнения, докато гледаш телевизора – такива за крака са доста подходящи, тъй като те често не изискват движение на горната част на тялото, а по този начин и не нарушават зрителското ти преживяване. Отделяй например първите 20 минути от всяко стоене пред телевизора за такъв тип упражнения.
Източник: Една.бг