Приютяват в Обзор бесарабски българки, избягали от Украйна
Бизнесмени възнамеряват да им осигурят работни места за възрастните, за да могат те да покриват нуждите си
Бесарабски българки, избягали от Украйна с децата си, намериха подслон в Обзор. Кметството вече е станало своеобразен хотел за сънародниците ни от побратимената община Кубей, разкри кореспондентът на Нова телевизия Цеца Алексова.
„Положението там се мени катастрофално бързо. Мъжете са обезпокоени за своите жени.
Те не могат да излязат от Украйна, защото са мобилизирани. За жените и децата обаче ги е страх“, разказва Анатолий.
„Благодаря за подкрепата на гражданите на Обзор, на кмета Янев! Ние сме тук, имаме организиран щаб. Посрещаме хората по нощно време“, добави той.
„Искам да благодаря на близката за нас България, която ни прие топло и уютно! Много съм ви благодарна, защото не знам какво бих правила в тази ситуация. Хората приемат децата ни като свои. Чувствам се тук прекрасно! Много ви благодаря!“, каза пък Наталия. Тя е с висше юридическо образование. Дошла е сама с детето си, което страда от диабет.
„В последните дни от началото на военните действия започнаха в града множество инициативи. Хората приемат познати от предимно побратимената община Кубей“, каза пък Марин Божков.
Кубей, от където идват бежанците, е родното място на българския езиковед, литературен историк, библиограф и член на БАН проф. Александър Теодоров Балан. Той е първият ректор на Софийския университет.
Децата, идващи от Украйна, имат нужда от образование, а някои и от лечение. Местни бизнесмени възнамеряват да осигурят работни места за възрастните, за да могат да покриват нуждите си.
Пред бТВ пък кметът на Обзор Христо Янев каза, че очаква още българи от Кубей да дойдат в града.
„Вече 35 часа не могат да минат границата между Украйна и Румъния. Ще ги посрещнем на нашата“, добави той.
„След взривовете стана страшно и решихме да отидем от Одеса в село Кубей. Бяхме няколко дни с надеждата да свършат бойните действия. Разбрахме, че няма да се сложи край скоро на войната и че трябва да бягаме по-далече. Оставихме всичко – жилище, автомобил“, разказва Альона Каса.
Тя е е декоратор, а съпругът й Валери - техник. И двамата са категорични, че могат да работят и да останат в България
„Мога да работя тук, да правя букети, да организирам сватби. Всичко мога да върша, ако се наложи“, добавя тя.
Дъщеря им е на пет години.
„Казахме им, че отиваме да пътешестваме в старата родина на баща й“, каза още Валери.
един телефон да вдигнеш да им се обадиш за някакъв проблем,никой не ти вдига отсреща слушалката,па ти си звъни до утре...все тая.....вервай ми....патил съм .......
пък и я си представете,че кремълското жуже изяви някакви претенции към България заради блядовете пенсионери които живеят у нас и реши да отцепи черноморието като автономна република......???
Ние къде да се денем......??? Ставаме и ние бежанци.....
...За 5-6 дена.