Как цената на тока за училищата и социалните домове да стане поносима
Компенсациите за скъпия ток са сладко нещо, но апетитът нараства и се оказва, че този „коловоз“ е без изход, коментира Васко Начев
Домовете за възрастни хора, училищата и детските градини, които плаща за промишлен ток, може да се върнат на регулирания пазар и така сметките за електроенергия да са като на битовите потребители. Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия енергийният експерт Еленко Божков.
„Ако те отидат при доставчика последна инстанция, КЕВР със свое решение може да модифицира неговата цена така, че да стане поносима. Това е възможно за реализация“, добави той.
„Няма как да стане. Не може да се осъществи, защото търговецът от последна инстанция вече няма да е такъв и все едно отиваш на регулирания пазар“, каза пък колегата му Васко Начев,
„Да се премине на регулирания пазар на ел. енергия за небитови потребители би било близко до абсурда. Всякакви мерки може да се приложат, но не и това. Да намалим износа на ток също е абсурдно. Би могло да се направят дългосрочни договори, за да има предвидимост, особено за общини и общински предприятия”, коментира той.
„Докато проведат обществената поръчка за училищата и цената вече е друга. Заради скъпия ток този, който я е спечелил, казва „не мога да я изпълня“, заяви Начев.
„Изходът е в специфични правила за дългосрочните договори, т.е. условности за гаранция, че нещо по-различно може да се случи. Другите форми на компенсация са сладко нещо и виждате как апетитът непрекъснато нараства, но този „коловоз“ е без изход“, подчерта той.
Според Еленко Божков пък въвеждането на мораториума върху цените е довел до лоша репутация на България в Европейския съюз.
Експертите са категорични, че цената на синьото гориво у нас може да се регулира като се въведе реална конкуренция на „Булгаргаз” - частни компании могат да дадат по-добра цена за внос на газ.
„Още през 2017 г. беше ясно, че ако „Булгаргаз” не промени поведението си на пазара, той ще бъде изхвърлен”, заяви Начев.
„На 9 август е имало възможност за три пъти повече азерски газ да бъде внесен по трасето от Гърция, а „Булгаргаз“ прави заявка за 1/3. Няма нужда да си голям специалист, за да разбереш, че има нещо гнило в цялата история“, добави той.
„И Бойко Борисов, и Теменужка Петкова, и Делян Добрев, а отскоро и Николай Павлов се държат по един особен начин – като човек, който е пръднал в претъпкан автобус и гръмогласно казва, че всички други са виновни“, коментира пък Еленко Божков.
------
Всички изброени институции са под общинска шапка и вина имат кметовете и общинските съветници, които не са инициирали обсъждане за сключване на договори за фиксирана цена на електроенергията на годишна база. Иначе фразата за пръдналия в претъпкания автобус е точно на място и важи за всички подобни случаи. Смърди та се не трае