Какви бяха цените през социализма, вижте пълна справка
Минималната заплата беше 120 лв., но през 1989 г. я направиха 140 лв
Какви бяха цените при социализма? Ето какво си спомням аз.
През последните 5-6 години до 1990 г. прясното мляко беше по 30 ст., киселото по 18 без бурканчето, 22 с бурканче или в кофичка. Кравето сирене беше 2,60 лв. То никога не е било на държавни дотации, а ментета не си и помисляхме, че може да има.
Минималната заплата беше 120 лв., но през 1989 г. я направиха 140 лв.
Рибната консерва „Копърка“, символ на студентската мизерия, струваше 28 стотинки. Пресен сафрид – 64 ст. килото. Замразена скумрия 1,20-1,60 лв. според големината. Лютеница – 48 ст. апетитката, 60 ст. обикновената. Русенско варено (ама не от карантии както сегашното) – 1,30 лв. Консерва скумрия в собствен сос – 36 ст. Скумрия консерва в подлютен сос – 38 ст. Консерва „Ропотамо“ ( деликатесче) – 55 ст.
Македонската, известна като „Кучешка радост“, беше 3,30 или 3,60 лв. – дето сега ни агитират да Умрем за нея. Ама беше от месо. Кифлата беше 15 ст., баничката със сирене – от 15 до 20 ст. Бозата – 6-15-30 ст. Литър швепс - 60 ст. без бутилката.
Вино „лефче-кефче“ – 90 ст. Бялото – 97 ст. Коняк „Златна котва“ – 3,90 лв. бутилката. Ракия плодова – 3,90 лв., сливова – 4,90-5,10 лв. Коняк „Слънчев бряг“ май беше 4,80 лв., но може и да беше 6,80.
Захарта беше 70 ст., 18 лв. килото кафе, но през 1988 г. ги вдигнаха.
Всички велосипеди струваха 85 лв.
По времето на Тодор Живков народът работеше и ако и да не живееше охолно, не се лишаваше от нищо. Дядо ми е работил 25 години като елмонтьор и квартален електротехник и за тия години 2 пъти е спирал ток за неплащане. С една минимална заплата можеше да се купят 3500 киловатчаса дневна енергия или 2000 автобусни билетчета, или 31 кг свински бут с кост, или 400 литра прясно мляко...
Нямаше или почти нямаше семейство, което поне през година да не ходи на почивка, някои ходеха 2 пъти в годината. По тия времена съм видял само двама неграмотни. И двамата цигани, единият – възрастен, другият – син на цигански барон. Ненавиждаше българите и демонстративно не искаше да се научи да чете. Обаче попадна на мен като ефрейтор. Толкоз лицеви опори и коремни преси отнесе, че за 14 дни се научи да чете дотолкова, че да научи сам наизуст военната клетва.
Сега сочат с умиление как гражданите някъде на Запад оставяли монетки върху повредения автомат на метрото – демек, съвестни. Това го виждах всяка нощ, като окъснеех, когато ходех по купони. Млякото го разнасяха нощем, оставяха го пред магазините или сладкарниците. Минувачите си вземаха мляко и оставяха стотинки. И нито млякото изчезваше, нито стотинките.
Хората по селата масово не заключваха къщите си. Баба ми беше инкасаторка и влизахме у хората като у лелини си, нищо, че ги нямаше у тях. Оставяхме си колелетата незаключени пред някой приятел и си ги намирахме непипнати. Голямо произшествие беше, когато на един приятел изчезна аптечката – със седмици се коментираше.
Страхил Иванов за вестник Ретро.
Много статии се постват за "онова" време и всичките цитират цени, които до една са грешни. Знам наизуст цените на повечето стоки от 78-89.
Давам пример само:
Баничка със сирене /истинско/ в Бургас беше - 26 ст.
Балканчето "малкото" -75 лв., а голямото - 85 лв.
Цените на млякото цитирани по-горе също се разминават. Явно повечето от тези статии се пишат от хора които не са живяли доста по това време. Аз съм на 51 год.
Пример: В малките градчета и селата, когато купуваха хляб вземаха един "Добруджа" за ядене и един черен - "Типов" (или два) за кокошките. Защо ли? Ами защото на пазара зърното беше по-скъпо. И беше по-изгодно да хранят животните със субсидиран (с народна пара) хляб. Имаше, разбира се, и много други извратеняшки простотии, докато накрая държавата фалира, а комунизмът изтече в мръсния канал на историята. Останаха само някои дърти комуняги и доносници, които да реват по онова скверно време, защото (моля ви се) тогава краставиците били здрави и прави, а сега - меки, спаружени и вмирисани.
А тези които бленуват по комунизма, мога за тяхна радост да уведомя, че никога не са си тръгвали, както и БС(К)П, никога не слизала от политическата сцена. Просто сега храним децата им а скоро и внуците и правнуците им, понеже българинът или е прост, или е с къса историческа памет, или и двете.
Ти моеш ли да МИСЛИШ, или моеш само да ядеш и пиеш!...
Твоя побратим в Швейцария, по туй време е имал всичко това , барем и отгоре и му е струвало по евтино с оглед на дохода му тогава! Ама ТОЙ/Бай Страхиле е имал и още НЕЩО друго! Какво е било ДРУГОТО ли?
Е айде сети се де...Ако мое да МИСЛИШ, ша се сетиш! Ако ли не...
Остани си със здраве! Сега ТО е по важно за теб, а не тез (с извинение), ДРЪН, ДРАН, СОЦ. ЯРИНИ!......
Прощавай ако сам те засегнал но ТОВА Е ПОЛОЖЕНИЕТО! Казваше др-я Т.Живков нали !....
Всички велосипеди стрували 85 лв?!
Верно? През 1981г ми купиха Школник за 35лв. Балканчето тогава беше 70-75лв. По-късно направиха Балканчето с голямата седалка, по подобие на седалката на Чопър - то струваше 140лв. Имаше Украйна, Лястовичка, Балкан и т.н. и всички бяха на различни цени. Особеното на велосипедитет беше че идваха в разглобено състояние и трябваше сами да си ги сглобяваме