Халите да станат Културен център, а не Кауфланд
Писмото бе пубикувано във фесбук страницата на Съюза на архитектите
Софийските Централни хали да се превърнат в културен център, а не в супермаркет от веригата „Кауфланд“. За това настояха известни архитекти. Те изпратиха отворено писмо до министрите на културата и на регионалното разитие - проф. Велислав Минеков и доц. арх. Виолета Комитова, както и до столичния кмет Йорданка Фандъкова. Писмото бе пубикувано във фесбук страницата на Съюза на архитектите.
"Ние изразяваме дълбокото си убеждение, че „Централните софийски хали“ са знакова и емблематична сграда за София, чието културно значение далеч надхвърля трансформирането й в един редови търговски обект, независимо от качеството на неговия дизайн. Ние не оспорваме законосъобразността на задвижената процедура, но считаме, че държавата и общината трябва да потърсят възможности, да върнат на Халите тяхното изначално значение на градско, обществено средище, в сърцето на столицата, осъществявала в миналото чрез архитектурния замисъл и специфична роля в живота на града.
Ние считаме и сме убедени, че съществуват възможности за функционирането на Халите, чрез които тази уникална сграда да се възроди именно като важна, общодостъпна, средищна и емблематична сграда на София, основна културна забележителност в сърцето й", пишат видните архитекти и предлагат следните възможности:
* туристически и информационен център;
* център на художествени занаяти и приложно-декоративни изкуства;
* изложбена зала и арт център;
* библиотека и книжарница;
* място за дегустиране на български вина и традиционни, хранителни продукти и ястия;
* място за временни изложби на регионалния исторически музей;
* място за редовни, периодични фермерски пазари, изложби на сувенири, фестивали на виното и храните;
* място за тържества и културни събития и др.
"Ние считаме, че са възможни и необходими управленски решения в тази насока като: отмяна на съгласието на Министерство на културата за придвижване на инвестиционното намерение на „Кауфланд“ и спиране на процедурата; сключване на договор между Столична община и собственика на Халите за съвместно или поето от общината менажиране; сключване на концесионен, дългосрочен договор за ползване на Халите от общината; обратно изкупуване на Халите от общината.
Ние вярваме, че нашето виждане и искане за едно по-добро бъдеще на „Централните софийски хали“, ще получи и подкрепата на професионалната ни колегия и на столичната общественост и още веднъж настояваме, да се спре, преосмисли и преразгледа процедурата по трансформацията на Халите в супермаркет „Кауфланд“, е позицията на архитектите.
Отвореното писмо е подписано от проф. д-р арх. Тодор Булев, проф. д.а.н. арх. Борислав Борисов, проф. д-р арх. Георги Георгиев, проф. д-р арх. Валери Иванов, доц. д-р арх. Веляна Найденова, доц. д-р арх. Елена Иванова и доц. д.с.н. арх. Искра Дандолов.
Тъжно! Много тъжно, дори гнусно!
Още по времето на СКАПАНИЯ СОЦ думичката "култура" стана символ на нещо ОТВРАТИТЕЛНО - "дарено" ни от "Империята на злото, мъките и страданията" в пакет с други ОТВРАТИТЕЛНИ неща по време на втората руска окупация на България - през 1944 година. Заедно със стотиците хиляди ИЗБИТИ по-първи български граждани, бяха избити и ИСТИНСКИТЕ интелектуалци. Те бяха НАСИЛСТВЕНО заменени с т.нар. "дейци на културата" - т.е. обущари и свинари, повтарящи като папагали тиражираните простотии от Кремъл относно т.нар. "култура". За изминалите 45 години комунистическа диктатура + 30 години посткомунистическа свинщина дрОтаЕте от т.нар. "култура" нямат никакви постижения - за сравнение - страни като Египет и Турция имат Нобелови лауреати за литература и т.н. и т.н.
„И сега синовете и внуците на ИМПОТЕНТНИТЕ "дейци на културата", вместо да творят (ЗАЩОТО НЕ МОГАТ) - реват за още административни структури, където да се присламчат и да ПАПКАТ и АКАТ на завет, и за НАША СМЕТКА отново.
Честито...