Два гласа не стигнаха, за да излезем от блатото
Ресторантът на хотел „България”, малко след 13 часа. На една от масите говорят Семир Абумелих и д-р Антонио Душепеев от ГЕРБ, когато влиза шефът на „Индустриални зони” ЕАД Валери Андреев. „Г-н Андреев, съжалявам, че днес загубихте”, казва Абумелих. „Не загубих аз, загуби Бургас”, отвръща възпитано Андреев. Той още не може да проумее защо минути по-рано общинските съветници в Бургас отхвърлиха за втори път предложението на кмета за създаване на „Логичистичен и индустриален парк - Бургас” ЕАД, с което да стартира проектът за индустриална зона в Бургас и държавата да налее тук 5 милиона лева.
Андреев е и един от създателите на такава зона в Русе. През 2005 година френската фирма „Монтюпе” иска да купи там 140 дка общинска земя по 1 евро на квадрат. Решението е в ръцете на ОбС и се изисква пълно единодушие. „Макар че беше отпускарско време, дойдоха 47 общински съветници и всички до един гласуваха „за”, а между тях имаше хора, които просто не можеха да се понасят. Но загърбиха партийните пристрастия и гласуваха в името на града. После получихме от държавата 8,6 милиона лева за развитието на зоната”, казва Андреев.
Днес той дойде и на сесията в Бургас, за да разкаже на съветниците как се развиват нещата в русенската зона и да отговори на въпросите им. Според него в Русе за 6 години са налети над 130 милиона евро – 80 милиона от французите, 30 милиона от испанска корпорация и 20 милиона от българската „Бългериан пропърти девелпмънт”. Още четири фирми са купили терени, последните продажби вече са не за 1, а за 28 евро на квадрат. Разкрити са над 450 работни места. Тази зона е една от причините Русе да се изкачи на второ място по инвестиции у нас, казва Андреев.
След него думата взема Златина Георгиева, юрист в общината, която обяснява, че опасенията на част от съветниците земята да не бъде по-късно разпродадена на безценица на наши хора са неоснователни, защото и уставът на бъдещото ЕАД, и Законът за общинска собственост предвиждат всички разпоредителски сделки да стават с решение на ОбС.
„Бургазлии са сърдечни хора, но много умуват. Затова във Варна, а не тук построиха спортната зала, там отиде телевизионният център, танкерният флот, кардиоцентърът. Защото все ни е страх, че някой ще ни мине. Справка от Агенцията по заетостта показва, че от 103 000 души активно население, в момента имаме 6385 безработни. Изводът е – безработицата бавно, но сигурно расте. Докато други градове – Стара Загора, Габрово - се развиват. При нас бизнесът беше основно в недвижимите имоти. Когато те умряха, лъсна фактът, че Бургас няма никакво производство. Големите компании затварят. В корабостроителницата в момента има един директор и един човек личен състав, бившата фабрика „Яна Лъскова” затвори. Сега директорът й се хвали как във Виетнам направили хубаво предприятие. Доре, но къде да работят хората в Бургас? Градът има нужда не само от хубави улици и инфраструктура, на нас ни трябва индустрия. Хвалим се, че имаме гранд-хотел „Приморец”, но и десет такива хотела да имаме, с по 200 души персонал, са две хиляди. Къде да работят останалите? Държавата иска да има индустриална зона край морето и ако ние се ослушваме, ще я направят във Варна”, каза зам.кметът по финанси Красимир Стойчев.
Както и на предишното гласуване, съветниците бяха на различни позиции. „Когато приехме меморандума за създаване на такава зона през май миналата година, държавното участие бе определено на 10 милиона лева. Сега, година по-късно, вече се говори за 5 милиона лева. Утре може да станат два. Аз съм убеден, че след четири години в тази зона няма да има нищо”, каза Ваклин Стойновски.
Според Валентин Касабов властта подготвя тайна приватизация малко преди изтичане на мандата и затова сега се бърза с гласуването. Ако подкрепим, ще извършим поредния подарък на партията, която се готви да управлява още един мандат, каза той. „Независимите” са против земите в една бъдеща индустриална зона да се продават. Валери Симеонов попита инвестирани ли са досега там някакви средства и колко. "Имам информация, че са похарчени над 2 милиона", каза той.
"Една важна тема стана предизборна кампания. Какво лошо има, че един инвеститор, дошъл тук да хвърли толкова много пари, иска да си купи земята. Г-н Симеонов, и вие си купихте земята в комплекс „Зорница”, защото искате сигурност. Аз ви подкрепих, подкрепих и г-н Людиев, когато искаше да купува. Няма нищо лошо, така трябва да е. Ако се страхувате, че земята ще се продава евтино, влезте в борда, получете гаранции, но не бива да спираме развитието на града. Държавата ни дава 5 милиона наготово, защо да не ги вземем?", попита Семир Абумелих.
В края на дългите дебати думата отново бе дадена на Андреев, за да отговори има ли реални инвеститори, заявили готовност да дойдат в Бургас, ако бъде създадена такава зона. „Дори само на базата на подписания между нас меморандум миналата година – ние започнахме да маркетираме този проект – направихме диплянки и там Бургас е включен. Имаме и заявени конкретни инвеститорски намерения – повечето от фирмите не желаят да огласяват предварително намеренията си, за да не се използва това от конкурентите им. Но една фирма открито афишира готовност да дойде в Бургас – това е японската корпорация „Сумитомо кемикъл” с 38 000 персонал. Нейна делегация беше в града през февруари, водеше я лично вицепрезидента й, ходихме на терена, за да го видят. За Бургас като място за инвестиции се чу вече и в Китай, в Катар, когато бяхме там със зам.министъра на икономиката и говорихме за Бургас като място за стоки и товари, предназначени за Европа”, каза Андреев. Той добави, че на този етап за бъдещия парк наистина са похарчени пари, но единствено за довеждаща инфраструктура.
Днес обаче Бургас за пореден път нямаше късмет - само два гласа не стигнаха за стартиране на зоната. Както и първия път, против гласува групата на „Независимите” и Георги Иванов, Ваклин Стойновски се въздържа. Голямата изненада дойде от д-р Деян Стойков от „Атака” и Мехмед Катърджъоглу от ДПС, които гласуваха „въздържал се” (в случая равносилно на „против”). Атакистите са партньори на ГЕРБ в парламента, а само преди два месеца, при обсъждането на бюджета, кметът Димитър Николов прие всички предложения на двамата общински съветници от ДПС. Затова сега се очакваше Стойков и Катарджъоглу да подкрепят докладната. Още двама общински съветници, които можеха да наклонят везните в подкрепа на проекта, отсъстваха – Евгения Попеску от ГЕРБ и Вартерес Чулуян от СЕК. Лидерът на партията Георги Манев няколко пъти говори от трибуната и каза, че партията е „за” логистичния парк. В подкрепа на докладната се изказа и лидерът на „Атака” в Бургас Димчо Грудев, но Деян Стойков го предаде.
Минути след края на гласуването декларация до медиите изпратиха от партия ГЕРБ и кметът Димитър Николов, който с ирония съобщи, че ще изпрати поздравителен адрес на Варна, защото те ще имат две индустриални зони, а ние – нито една. Какво мисли по въпроса и самият Валери Андреев четете по-късно в сайта.
Много сте зле хора с този селски манталитет... Да не изяде милионите някой! Ами ако не е той ,ще е другият , ти за кого ще гласуваш за симеонов или за ваклин? Павилионите с висящите гащи и герданчета от мидички ли ще ти липсват? Не е ли по важно да се случва все пак нещо по-голямо в този град , ти в европа стъпвал ли си изобщо?
По моему трябва да се случи следното- Бойко-президент, Цветанов- премиер, депутати-239 от ГЕРБ, кметовете да се назначават от ГЕРБ , и общинските съветници само от ГЕРБ.
И тогава каква радост и благоденствие ще настъпят.
А тези, по- долу дето мислят различно- в Белене, ама не АЕЦ-а.