Фирмата, ремонтирала магистрала „Тракия“, била като чекмедже, законът „заобиколен“
Пред АПИ декларирано, че тя разполага с ресурсите, персонал и техника, а наемат техника и работници, разкри шефът на Сметната палата
При изпълнението на 4 договора, които АПИ възлага директно на „Автомагистрали” ЕАД се получава неефективно разходване на публичен ресурс. Законът за обществените поръчки се заобикаля чрез поредица от събития. Това каза в предаването „Здравей, България” по Нова телевизия председателят на Сметната палата Цветан Цветков.
Той добавя, че АПИ е възложило поръчката на „Автомагистрали” ЕАД – фирмата, която прави ремонта на атобана „Тракия“, по облекчен път.
„Това се случва, защото от фирмата декларират пред Пътната агенция, че разполагат с ресурсите, персонал и техника, с които да изпълнят ремонтните дейности. Именно това е основанието по силата на което се възлагат договорите”, обясни Цветков.
„При изпълнението на тези договори, „Автомагистрали” ЕАД не ги изпълнява със собствени ресурси. Те дори нямат персонал. Нямат и техника. Поради тази причина те започват да наемат техника, защото законът не го забранява. Тя обаче се наема заедно с работниците. Това вече не е наем на техника, а изпълнение на строително-ремонтни дейности, което е задължение по договора на „Автомагистрали” ЕАД“, разкри той.
Това е едно фактическо заобикаляне на Закона за обществените поръчки, подчерта шефът на Сметната палата.
Според него фирмите, с които работи „Автомагистрали” ЕАД не са избрани по Закона за обществените поръчки, а по някакъв вътрешен критерий.
„Автомагистрали“ ЕАД се явява едно чекмедже, в което се слагат парите, а после те се вземат за фирми изпълнители, но не може да се провери дали всичко е точно с цените, с качеството и с вложените материал, уточни водещият Виктор Николаев.
В правомощието на други контролни органи е да проверят дали има злоупотреби в усвояването на тези средства, заяви Цветков.
Той коментира и предстоящия одитен доклад за Българската банка за развитие, като изтъкна, че Сметната палата е извършила одит на министъра на икономиката по отношение упражняването на правата за собственост на дружествата с държавно участие.
„ББР е еднолично акционерно дружество с принципал Министерство на икономиката. Ние проверихме как министърът на икономиката е упражнявал тези надзорни функции, които са му вменени със закона”, каза шефът на Сметната палата.
„И при този одит се вижда, че тези дружества не се управляват както трябва. Потвърждава се една теза от преди 30 години, че държавата не е много добър собственик”, каза още той.