Майки разбуниха духовете в Айтос, децата им оставали извън градините за лятото. Каква е обаче истината
При заявени 400, само 100 деца посещавали детските градини, порциите им отиват в казаните, но майките се оплакват от документацията
Какъв е проблемът с местата в детските градини през летните месеци и защо една майка разбуни духовете в Айтос и нейно отворено писмо стана повод за скандали в местния парламент?
Айтозлийката Дияна Тинкова от трибуната на Общинския съвет отправи обвинения, че заради общинска наредба деца остават извън забавачниците. Наредбата изисква няколко документа от родителите, сред които и от месторабота. Тинкова прочете отвореното писмо, адресирано до кмета Васил Едрев и Общинския съвет, и изрази недоволството си, че изискванията са прекалено строги и че майките и бащите, работещи в чужбина, или такива без трудов договор (в сивия сектор), не могат да се сдобият с него. Такъв бил и нейният случай. Писмото й бе подкрепено с 90 подписа, като стана ясно, че сред разписалите се има и майки, чиито деца вече са големи и дори не посещават детски градини.
Оказа се, че всъщност проблемът не е толкова сериозен, какъвто бе представен. Наредбата е приета през 2016 година и до ден-днешен нито едно дете не е върнато дори без представен пълен комплект документи. Всъщност бележката от месторабота се изисква, за да се гарантира присъствието на децата в градините.
„Да, при мен пристигна една подписка на 90 майки, чиито желание не били удовлетворени. Опитах се да св свържа с тях, да проведа разговор и да разбера какъв точно е проблемът, но няма адрес, нито телефонни номера. Ще изчистим всичко, но нека да организираме среща. Вашите твърдения обаче, г-жо Тинкова, че сте дискриминирани, не мога да приема. В празничния 24 май тръгнахте да разбуните града с този списък и да търсите хора да се подпишат. Това ме обиди много. Аз съм диалогичен човек и можеше да дойдете при мен, за да търсим решение на проблема. Има и Комисия по образование към Общинския съвет, с членовете също можеше да се обсъди и да се прецизира. Защо беше необходимо всичко това?“, обърна се от трибуната на местния парламент Васил Едрев към Тинкова.
Стана ясно още, че от 2016 година, когато е гласувана наредбата, никой досега не се е сигнализирал за проблем.
„При заявка от родители, ние осигуряваме храна, имаме и други разходи и организации. Ако детето не присъства, порциите отиват в казана. Имало е случаи да имаме заявка за 400 деца, а да идват само 100. Всичките изисквания към родителите са направени, за да има ред“, обясни Васил Едрев.
Миналата година например само 40 % от заявените деца са били на детска градина.
„Не виждам как и по какъв начин ние пречим с тази наредба децата да посещават детските градини. Аз съм първият човек, който, ако ми кажете, че не ви приемат детето, ще потърся отговорност от съответния директор. И без служебни бележки децата се приемат, да не преекспонираме нещата. Държа да организираме среща и да обсъдим нещата“, допълни кметът.
На сесията присъстваха и директорите на детските градини, които потвърдиха думите на градоначалника, че няма върнати деца, въпреки изискванията за документацията.
Община Айтос не само ремонтира детските градини и създава най-добрите условия за малчуганите, но и строи нова забавачница, за да се справи с недостига на места.
Общинските съветници се разбраха да организират среща, на която ще присъстват засегнатите страни и ще търсят решение.