Живяла ли е Райна Кабаиванска в най-старата къща в Бургас?
Баща й Ячо е имал ветеринарен кабинет в Бракаловата къща, каза уредничката в Етнографския музей Росица Топалова
Предстои реставрацията на Бракаловата къща - най-старата и емблематична сграда в Бургас. Тя е построена през 1872 година и сега там е настанен Етнографския музей. В сградата някога е бил ветеринарният кабинет на Ячо Кабаивански – бащата на Райна Кабаиванска, каза пред бТВ Росица Топалова - уредник в Етнографския музей.
„Първият собственик на Бракаловата къща е Димитър Тодоров Бракалов. През годините тя е изпълнявала различни функции. Това е довело и до промяна в разпределението на помещенията. След смъртта на Бракалов през 1903 тя е била хотел, училище, столова, руски клуб и дори в един период от време тук е била Земеделската камара“, добавя тя.
Райна Кабаиванска не е живяла тук, но е израснала в една от съседните сгради, уточни Топалова.
В дома на Ячо Кабаивански чести гости са художници и писатели като Борис Ангелушев, Дечко Узунов, Илия Бешков, Чудомир, Елин Пелин, проф. Балабанов, Ангел Каралийчев. и др.
На една от снимките, които бяха показани в предаването „Тази сутрин“, се вижда снимка от детските години на композиторът Стефан Диомов. Тя е от далечната 1952 г. „Тогава е свирил с акордион, бил е в оркестър и са пеели по заведенията.
Директорът на Етнографският музей Милен Николов пък потвърди, че Бракаловата къща е най-старата запазена сграда в Бургас.
„За два месеца ще можем да опаковаме всички експонати, да ги пренесем на ново място и да направим нова експозиция, за да може през летния сезон бургазлии и гостите на града да не губят етнографския си музей“, добави той.
„Собственикът на емблематичната сграда Димитър Бракалов е бивш кмет на Бургас. Бил е много заможен. Замесен е в доста политически и финансови скандали“, заяви Николов.
„Сградата е с плитки основи, тъй като е висока подпочвената вода. Тази влага пълзи по стените. Това е причината да започнем ремонт“, добави той.
„Преди 20 години е правен ремонт, който малко е нарушил облика. Сега ще възстановим старото стълбище на къщата“, заяви шефът на музея.
„Ще има нови огради, ще се сменят плочките в двора, ще има открита сцена за различни събития. Ще се изградят две реставрационни ателиета, музеен паркинг“, каза още той.