След мощните валежи „Камчия“ се пълнел, а „Ясна поляна“ и „Тича“ - не. Има ли аномалия?
Екоминистърът констатира в парламента парадоксална ситуация с язовирите по Черноморието, но данните май показват друго
Аномалия с язовири по Черноморието, констатира министърът на околната среда и водите Емил Димитров-Ревизоро. Той бе изслушан в Народното събрание по повод критичната валежна обстановка в страната през изминалите дни.
„Това е една от аномалиите - „Тича“, „Камчия“, „Ясна поляна“. Това е Черноморието. Знаете, че там се изля много вода“, обяви Ревизоро.
Той обясни, че в „Камчия“ полезният обем се е покачил (в рамките на седмици – б.а.) от 45 на 78 млн. куб. м.
„Водосборът на язовир „Камчия“ е на 10 км от язовир „Тича“. В язовир „Тича“ има милион и половина, милион и седемстотин. Там не дойде вода. А Стара планина ги дели. Водосборът им е на 10 километра. В язовир „Ясна поляна“ също дойде много малко вода. А тя е в Черноморието, видяхме колко много вода имаше в реките, имаше наводнени пътища; в язовира водосборът – малък. Язовир до язовир – в единия има, в другия няма, в единия има, в другия няма“, заяви Емил Димитров.
За „Ясна поляна“, който захранва с вода района на юг от град Бургас, Ревизоро повтори: „Казах ви, не се напълни с този обем, който очаквахме, независимо че там се изля много вода“.
Данните от ежедневния бюлетин за състоянието на водите обаче като че ли показват по-различна реалност.
Полезният обем на „Тича“ се е покачил от 95 на 103 млн. куб. м само за едно денонощие - между 12 и 13 януари.
В единия ден средноденонощният приток е бил 18 куб. м/сек, а във втория – 90 куб. м/сек, което е от порядъка на притока в „Камчия“ през последните дни.
При „Ясна поляна“ средноденонощният приток в последните два дни е бил съответно 9 и 37 куб. м/сек. Между 12 и 13 януари полезният обем се е вдигнал от 11 на 14 млн. куб. м, т.е. с 3 млн. кубика, което е сериозна разлика.