Държавата с три сценария за „Камчия“ - за много суха, суха и средно влажна година
Язовирът към края на февруари е запълнен на 64,88%, а преди година е бил на 84,2%
Водната криза в Перник дава предупредителен сигнал за бъдещи подобни проблеми у нас на фона и на все по-актуалния казус с глобалните климатични промени.
Бургас и Варна се снабдяват с питейна вода от язовир „Камчия“, като властите уверяват, че засега в него има достатъчно количество и режим не се очертава. По отношение водоснабдяването на двата морски града се оказва, че държавата е с предвидени три сценария в зависимост от количеството на валежите.
Преди седмица министърът на околната среда и водите Емил Димитров-Ревизоро изнесе подробна статистика за „Камчия“.
Три ВиК-дружества ползват язовира за питейно-битово водоснабдяване, стана ясно от отговора на министъра към депутата Николай Тишев по реда на парламентарния контрол.
Разрешените годишни лимити са: за ВиК-Бургас – до 61 млн. куб. м., за ВиК-Варна – до 68,9 млн. куб. м., и за ВиК-Сливен – до 0,2 млн. куб. м.
„Годишният график се изготвя за три сценария: при влажна обезпеченост – 50, суха – 75, и много суха година – 95 (процента – б.а.). Очакваният прогнозен приток за годината, съгласно разработка на НИМХ, е съответно: 37,67 млн. куб. м. за много суха година с обезпеченост 95%; 83,05 млн. куб. м. за суха година с обезпеченост 75% и 155,26 млн. куб. м. годишно за средна по влажност година с обезпеченост 50%“, разясни Емил Димитров.
„От язовир „Камчия“ не се ползва вода за промишлени нужди“, каза той и по повод конкретен въпрос на депутата Тишев.
Министърът изнесе и важна статистика за язовира.
Наличният обем към 28 февруари 2020 г. бил 151,538 млн. куб. м. вода, което било запълване от 64,88%.
“Предвид че мъртвият обем на язовира е 49,90 млн. куб. м., наличният полезен обем към 28 февруари 2020 г. е 101,638 млн. куб. м.”, посочи Ревизоро.
Изчислението показва, че мъртвият обем е над 21% от общия.
Преди година обаче язовирът е бил доста по-пълен.
За да направи сравнение, министърът заяви: „Към 28 февруари 2019 г. наличният обем е бил 196,658 куб. м, или 84,2% спрямо общия обем. Язовирът... има суша, изпразва се. При удовлетворяване на исканията на ВиК количества за питейно-битово водоснабдяване от 100 млн. куб. м. годишно водата в язовира ще стигне за 24 месеца.”
Емил Димитров не можа да отговори колко са процентните загуби на питейна вода във водопреносната мрежа на община Бургас, тъй като въпросът не бил от компетенцията на неговото министерство.
Ревизоро обясни и че водата от язовира „минава през пречиствателната станция, която е най-голямата след софийската и отива за двата огромни – Северно и Южно Черноморие, града Бургас и Варна“.
Варна се захранвал с вода освен от „Камчия“, но и от Девня, а Бургас – и от Ясна поляна.
“Ние тази година в нашите графици разпределяме обемите на количествата точно така, както са ползвани миналата година, като разчетът е, да може да стигне за две години – за 24 месеца занапред. Появиха се огромни желания да пускаме допълнително... технологични цели, технологични нужди за самата Помпена пречиствателна станция. Не сме ги допуснали. Разрешихме количества точно в този обем, както са били миналата година. Водата ще стигне, а това че се ползва лятото повече, всички го знаем. Надявам се, не ни предлагате да ограничим Слънчев бряг – лятото, всички трябва да имат, за да не срутим туристическия сезон”, обърна се Емил Димитров към депутата Тишев.
„Бургас е захранен от два язовира, тоест Южното Черноморие ползва два язовира. Северното също ползва достатъчно много възможности. Алтернативните източници трябва обаче да се използват също в много по-голяма степен“, коментира още министърът.
Стига лъжи и празни приказки!!!
а) суха година, разход 130 млн, приход 37 млн, догодина ще сме стигнали до мъртвия обем като Перник.
б) средна година, приход 87 млн, разход 130 млн, догодина ще е намалял полезния обем наполовина. Ако се случат двете такива години поред и ще бъдем като перничани
в) влажна година, ще се допълни полезния обем с 20 млн.
Ако приемем, че е равно вероятно да се случат трите вида години, по теорията на вероятностите се получава:
- 30% вероятност да станем като Перник до една година;
- 55% вероятност да станем като Перник до две години и 25 % да сме малко по-добре от тях;
Рискът мисля е прекалено голям и потреблението трябва да започне да се ограничава отсега. Ама как да стане това при толкова нови строежи?! Когато са смятани тия градове, никой не е допускал, че толкова ще се разрастват.
Cпоко пич, догодина потреблението ще намалее с 5%... Колкото са и хората, които ще се изнесат.
Яз."Камчия" се охранява за свободен достъп, защото е вододайна зона.
Жалко е,че индивиди като Вас,вместо да се срамуват от психическите си зависимости,се гордеят с тях...какво да се прави,демокрацията докара това-умния от каквото се срамува ,напълнозавършения идиот да се гордее...
Тъй че
В момента има 150 мил. м3. махаме 50 критичен обем и остават 100. За годината ще се вземат от БС и Варна 130 мил. м3, а при много суха година ще влязат 83 мил. Следователн до година по това време ще имаме запас от 50 мил. до критичния обем. Ами ако и 2021 е много суха, а консумацията си е пак 130 милиона? Излиза, че може да се окаже през Март 22-ра Камчия е на критичен обем и не може да подава вода. Какво правим с хората в Бургас и Варна и със туристическия сезон 22-ра?
Това при положение, че данните за нивото на водата и за водните притоци през годината са верни. Ама на 3-ти март бях за риба на Камчия и нещо ми сЕ струва, че ни лъжат. Отново!