Управляващите мълчаливо пренасрочиха новите правила за назначаване на бордоваците
Отхвърлиха предложението на БСП отлагането да е с година и приеха да е до февруари 2021 г. - малко преди изборите за нов парламент
Управляващото мнозинство очаквано удължи с четири месеца срока за назначенията в бордовете на публичните предприятия по новите правила. Парламентът в петък гласува на второ четене вкараните „на пожар“ от ГЕРБ поправки в нормативната уредба. Причината е, че в началото на месеца изтече едногодишният срок по новия Закон за публичните предприятия за провеждане на съответните конкурси и процедури, които явно не са се състояли и всичко си продължава постарому.
С приетите поправки срокът се удължава до началото на февруари 2021 г. - няколко седмици преди редовните избори за парламент, след които властта може би ще се смени.
Както „Флагман“ информира, БСП предложи удължаването да е не с четири месеца, а с една година – до октомври 2021 г., когато вече би трябвало да има нови управляващи. Соцдепутатите Христо Проданов и Петър Кънев се опитаха да провокират дискусия по темата в пленарна зала, но колегите им от другите парламентарни групи не реагираха. Двамата използваха различен подход.
Христо Проданов приложи агресивна тактика.
„По същество нашето предложение цели увеличане на срока, в който да бъде изпълнен законът за подбор на ръководните органи на публичните предприятия. Целта на този удължен срок, който предлагаме ние, е комисията към Агенция за приватизация и следприватизационен контрол – с новото си име Агенция за контрол на публичните предприятия, да има достатъчно време, за да проведе наистина един истински, стойностен конкурс, в който да бъдат избрани професионалисти, които да управляват, а не да източват публичните предприятия и публичните предприятия да не се използват за така добре познатите ни бордоваци и партийни хранилки“, започна Проданов.
Той припомни, че в икономическата комисия управляващите са отхвърлили предложението на БСП.
„От което се вижда, че бързате. Искате между Коледа и Нова година по добре познатия стар начин да назначите добре познатите стари бордоваци. И в такъв случай, колеги, не се учудвайте от новини, свързани с публичните предприятия, като например, че директорът на „Напоителни системи“ наряза тръбите и ги предаде за скрап, за старо желязо. Или новини от типа, че държавата създаде публично предприятие, което да се грижи за сигурността и да ремонтира аварийните 400 язовира, а две години по-късно няма ремонтирана нито една язовирна стена. 500-те милиона, които гласувахме за това предприятие, ги няма. Къде са? Явно – откраднати..“, обяви депутатът от БСП.
Тук се намеси председателстващият заседанието Емил Христов от ГЕРБ, който реши, че Проданов се е отклонил от темата, и го призова да се върне към нея.
Депутатът от БСП оспори това и продължи: „... Или новини от типа, че държавното горско предприятие купило джипове, за да може богати туристи да ги използват за лов, а два дни след това тези джипове да се оказват в гаража на Националната служба за охрана и да бъдат използвани от премиера Бойко Борисов за лов на избиратели...“
„Действително се отклонявате от темата“, пак се намеси Емил Христов и заплаши да отнеме думата на депутата Проданов.
Последният пък призова в заключение: „Така че, уважаеми колеги, подкрепете това наше предложение и един път завинаги да скъсаме с тази порочна практика на назначаване на партийни „калинки“, за да може държавните предприятия да се оздравят и да работят така, както трябва“.
Реплика не последва.
Затова пък думата взе Петър Кънев, който е бургаски депутат и председател на икономическата комисия. Той подходи с конструктивен тон.
„Колеги, ще се опитам много спокойно – без емоции, да обясня защо бъркате с неприемането на нашето предложение. Ние имахме един спор с г-жа Дариткова.
Знаете, че от 16 изисквания на Европейската комисия за приемането ни в Еврозоната (по-скоро за влизането ни в ERM-II) накрая останаха две“, каза Кънев.
И добави, че темата за „партийната хранилка с бордоваците“ и това как се управлява държавният сектор в България е „стара болка“. Европа много добре знаела за нея и затова поставила съответното условие.
„Въпросът с банката се реши. Въпросът със закона се реши. Стана така, че доста по-късно се прие правилникът (за прилагане на закона)“, припомни Петър Кънев. И обясни, че един от четирите месеца, с които ГЕРБ искат удължаването на срока, вече почти е изтекъл.
„От публикуването до приключването на тези три месеца, които остават, имате ноември и декември, част януари... Коледа и Нова година... Разберете, имам чувството, че колкото повече идват изборите, толкова повече при вас управляващите здравият разум взима връх над здравите сили. Моля ви се, приемете го, вземете ги тези 12 месеца, които ви даваме на вас. Защото ще се окаже, че януари и февруари пак ще трябва да се събираме и пак да увеличаваме сроковете. Казвам ви го най-логично и разумно. Благодаря ви“, завърши Кънев.
Реплика отново не последва.
Премина се към гласуване, при което ГЕРБ и „Обединени патриоти“ плюс няколко депутата от други групи отхвърлиха предложението на БСП и приеха това на властта.
Любопитно е дали президентът ще наложи вето върху поправките.