×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Висш офицер от руските въоръжени сили загина при взрив на кола
  • Серия от трусове до Несебър
  • КС отмени улеснения за фотоволтаици в ниви
  • БНБ пуска монета „175 години от рождението на Захари Стоянов“
  • ГДБОП разби престъпна група за трафик на антични ценности
  • Две катастрофи на AM „Тракия” между Ямбол и Стара Загора
  • Разходите за ядрени сили на САЩ нарастват до 946 милиарда долара до 2034 г.
  • Кметът на Киев Виталий Кличко: Украйна може да се наложи временно да отстъпи земя в името на мира
  • Намушкаха мъж в ловешко село
  • „Инстаграм“ пусна приложение - конкурент на „ТикТок“
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Пандемията дава идеи за социалната политика


04 Август 2020, Вторник, 20:00 ч.
Автор: Флагман.бг

Текущата патронажна грижа от местни дейности и различни европейски програми трябва да обедини социалните услуги в единен механизъм, посочва Петър Ганев

Кризата в резултат на пандемията от коронавирус неизбежно насочи фокуса към политиките и работата с различни рискови групи. В т.ч. влизат децата, които отпадат от училище или нямат възможност да се включат ефективно в дистанционното образование, както и възрастните и хората с увреждания, които имат всекидневна нужда от подкрепа независимо от пандемията. Настоящата ситуация не само постави нови предизвикателства пред образованието и социалните дейности, но и освети механизмите, които работят и тези, които не са достатъчни или просто не съществуват, пише в анализа на Петър Ганев от Института за пазарна икономика.

Децата – механизъм за обхващане, но не и за пандемия

В училищното образование имаме един от малкото примери за реално сътрудничество между институциите и работа на терен в опит да се реши определен проблем. Приетият през 2018 г. механизъм за съвместна работа на институциите по обхващане и включване в образователната система звучи административно тежък, но всъщност е сравнително прост. В една лека кола се качват представители на различни институции – например учител, социален работник, служител на общината и младежки медиатор, които посещават отсъстващите деца и констатират обективните причини за липсата им (цялото семейство е в чужбина) или работят с тях, ако има социални/икономически пречки пред връщането им в училище. В общи линии това работи, като на много места в страната се постига на практика пълен обхват.

В условията на пандемия обаче ситуацията се промени. Вече няма смисъл дете да бъде връщано физически в училище, тъй като самото училище е (потенциално) затворено така или иначе. Да, дистанционното обучение работи по принцип, но работи ли за тези рисковите деца? Покритие на 9 от 10 деца в дистанционното обучение не е решение. Целият механизъм за връщане в училище беше създаден именно заради това 1 от 10 деца, което го няма в училище.

По време на пандемията имаше всякакви неформални решения, в т.ч. учители разпечатваха материали и ги носеха на хартия на деца, които нямат достъп до виртуалните класни стаи. Но това не е механизъм, а и не само липсата на таблети е проблемът. Ако има рискови ученици в традиционното образование, ще ги има и във виртуалното. Затова, ако приемем опасността следващата учебна година да бъде (частично) неприсъствена и виртуална, механизмът за обхващане трябва да бъде преформатиран в механизъм за достъп и индивидуална работа с рисковите деца по време на пандемия.

Възрастните – ограничената проектна грижа

Социалните услуги също се превърнаха в основна политика по време на извънредното положение (виж Социалният патронаж по време на криза). Грижата за възрастните и хората с увреждания беше подкрепена финансово на различни етапи: патронажната грижа – по време на карантината, а сега се обявиха и допълнителни средства за личните асистенти. Подходът спрямо различните рискови групи обаче е изключително фрагментиран и са базира на различни проектни плащания, което не е устойчиво. Реално, спрямо възрастните хора в момента няма адекватна и всеобхватна политика.

Новият Закон за личната помощ (2019 г.) може да има най-различни проблеми, но той в общия случай (потенциално) гарантира, че лице с увреждане има право да ползва лична помощ, тоест да има асистент. Това е в закон и се финансира от държавния бюджет – не зависи от липсата на ресурс в общините или от даден проект. И макар хората с увреждания да са голяма тема, по-масовият случай е на възрастни хора, с най-различни здравословни проблеми, които имат нужда от (частична) подкрепа. И демографията в страната само ще изостря този проблем.

В момента подкрепата за възрастните не е регламентирана всеобхватно по никакъв начин. Има домашен социален патронаж, който е местна дейност, тоест работа на общините, но там ресурсът е силно ограничен. Има патронажна грижа – разбирай почасови мобилни здравно-социални услуги в домашна среда, която се предоставя от общините, но се финансира през Министерството на труда и социалната политика по проект с европейски средства. Вече има и нов компонент на патронажната грижа – за най-застрашените от коронавируса, който е отново по проект и се разви като надграждане в предлаганите услуги, в отговор на пандемията. Тези проекти са с ограничен брой потребители, имат краен срок и са зависими от европейските средства.

Отговорът в социалните дейности срещу коронавируса най-вероятно показва пътя и към по-устойчивия модел на социални услуги. Ако изведнъж осъзнахме, че предоставянето на топъл обяд или чисто физическата подкрепа в пазаруването, в т.ч. от доброволци, е далеч по-значимо от всякакви сложни програми по време на карантина, то това най-вероятно е вярно и без пандемия. Текущата патронажна каша от местни дейности и различни европейски програми следва да намери някакъв по-завършен образ, който да обедини социалните услуги към възрастните хора в единен механизъм.


В категории: Политика


Коментари
Билла има нов шеф
Билла има нов шеф 25/04/2025, Петък 14:41 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Велопоход с кауза – в помощ на Диди Кавръкова Велопоход с кауза – в помощ на Диди Кавръкова Маршрутът е следния: от сборния пункт, по велоалеята към Солниците и обратно по маршрута за финал на велопохода Министерството на туризма и НСИ дигитализират данните в сектор туризъм Министерството на туризма и НСИ дигитализират данните в сектор туризъм Министъра на туризма Мирослав Боршош и председателя на НСИ доц. д-р Атанас Атанасов обсъдиха партньорството между двете институции Билла има нов шеф Билла има нов шеф Димитър Пешев става CEO на BILLA България Абсурд е да водя войни – областната администрация трябва да служи на хората Абсурд е да водя войни – областната администрация трябва да служи на хората Новият областен управител на Бургас обеща, че няма да работи избирателно с кметовете и ще ускори ключови проекти за региона Мирослав Боршош отчете първите 100 дни начело на Министерството на туризма: „Работихме на 100%“ Мирослав Боршош отчете първите 100 дни начело на Министерството на туризма: „Работихме на 100%“ Посочиха се и приоритетите за следващите месеци Кражбата на годината! Задигнаха 400 хил. евро от наивен български бизнесмен Кражбата на годината! Задигнаха 400 хил. евро от наивен български бизнесмен Мним купувач се оказа ловка измамница с бели хартийки вместо евро Изкуството като мисия: Проф. Борислава Танева с авторски концерт за деца на Младежкия фестивал „СОЛиСиМи“ в Бургас Изкуството като мисия: Проф. Борислава Танева с авторски концерт за деца на Младежкия фестивал „СОЛиСиМи“ в Бургас Проф. Танева е личност с ярка мисия – да създава, обучава и вдъхновява Спира това предаване по Нова ТВ, защото е адски тъпо Спира това предаване по Нова ТВ, защото е адски тъпо Шоуто, водено от Емо Чолаков и Мария Игнатова, стартира петия си сезон на 18 февруари 2024 г. и трябваше да бъде един от акцентите в пролетната схема на телевизията, но се провали тотално  Скандалният ЧСИ Галин Костов – от затвора за убийството на Стоян Стоянов до имотната афера с баба Янка Скандалният ЧСИ Галин Костов – от затвора за убийството на Стоян Стоянов до имотната афера с баба Янка Макар че прекара цели три години зад решетките, Костов накрая бе оневинен Спаси София направиха страшен цирк Спаси София направиха страшен цирк Борис Бонев и Ваня Григорова заплашиха с искане на оставки
Русия получава Крим, Донецк, Херсон и Луганск, Украйна си връща Харков и Запорожието Русия получава Крим, Донецк, Херсон и Луганск, Украйна си връща Харков и Запорожието Специалният пратеник на Белия дом Стив Уиткоф пристигна днес в Москва, където се очаква да се срещне лично с руския президент Владимир Путин, за да обсъдят параметрите на възможното мирно споразумение Travel X в Бургас стартира при огромен интерес, представя бъдещето на туристическия бранш Travel X в Бургас стартира при огромен интерес, представя бъдещето на туристическия бранш Събитието събра в залите на хотел „България“ представители на туристическия бранш, технологични компании, общини и държавни институции Водолази от цялата страна се събират за почистване на морското дъно в Бургас на 26 април Водолази от цялата страна се събират за почистване на морското дъно в Бургас на 26 април През предходните години подобни мерки доведоха до изваждането на значителни количества отпадъци Рибарско пристанище – Поморие е отличено с престижната световна награда Син флаг Рибарско пристанище – Поморие е отличено с престижната световна награда Син флаг През идния сезон Син флаг в Поморие ще се веe и на плаж Изток Сагата с 215-метровия небостъргач в София приключи Сагата с 215-метровия небостъргач в София приключи Главният архитект Богдана Панайотова е отхвърлила проекта, похвали се кметът Васил Терзиев Тръмп-младши: Зеленски не иска мир Тръмп-младши: Зеленски не иска мир Крим би трябвало да е най-лесната отстъпка за Зеленски, защото той е част от Русия през последното десетилетие По-високи обезщетения и стимули за ранно връщане на работа По-високи обезщетения и стимули за ранно връщане на работа Министърът на труда обяви Министърът на труда обяви финансова промяна, която ще облекчи семейството и пазара на труда Къде изчезна Гала Къде изчезна Гала Джуджи пое функциите й в студиото и съвсем естествено влиза в ролята на лидера Загина при ужасяващ инцидент едва на 18 години Загина при ужасяващ инцидент едва на 18 години Организаторите съобщиха, че лекар се е опитал да реанимира Симон oще на пистата, но усилията му не са довели до възстановяване на жизнените й функции Какво се случва с нея Какво се случва с нея Има болнав вид
Проф. Александър Кьосев Проф. Александър Кьосев Корабът бавно потъва. Над 30% от българите въобще не четат Виц на деня Виц на деня – Защо TikTok-ърът не ходи на интервю за работа?
– Защото чакаше клипът му да стане виръл и да се пенсионира на 22.
Виц на деня Виц на деня - Мамо, в училище ми казаха, че съм много разсеян!
- Иванчо, живееш в съседния вход...!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Жени, не се страхувайте от мишките, страхувайте се от котараците.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори