Разследване: Полицаи от другата страна на закона
Журналистите Тина Ивайлова и Мартин Георгиев – по следите на служители на КАТ-Плевен
Нова серия разкрития за полицаи, които живеят в лукс на ръба на закона. Четири месеца след разследването на NOVA за ловешкия полицай Данчо Катаджията и колегата му Иван Иванов, изплуваха и нови факти.
„След репортажа за Данчо Катаджията, се обадиха много хора и поискаха и в техните градове да разследваме. Оказа се, че в цяла България има такива хора”, обясни журналистът Тина Ивайлова.
„Стигнахме до разбиване на една тайна Viber-група. В нея членуват над 150 катаджии от цялата страна, всички останали, а те са общо 250, са зяпачи. Тези зяпачи получават възможността да следят къде са камерите на полицията, осигурява им се коридор и взимат такси от 100 до 600 лева от хора, за да се движат спокойно по пътищата ”, допълни Мартин Георгиев.
Двамата журналисти обясниха, че Данчо Катаджията, който е бил админ на тази група, вече я е напуснал.
Същевременно се появиха още двама полицаи, приятели на Йордан Петков, които са съмнително забогатели – Петър Найденов и Цветомир Цолов. Двамата работят в КАТ-Плевен. Журналистическият екип тръгна по следите им, а в същото време тайната им Viber-група „Катаджиите“ прегря от обиди и неетични квалификации срещу журналистите Тина Ивайлова и Мартин Георгиев.
Собственик на заведение в Плевен твърди, че Цветомир Цолов ще му го вземе по нечестен начин.
„От 10 години го стопанисвам това заведение. Работата започна да пада, започнах да изнемогвам да си плащам на банката кредита, обявих си фирмата в несъстоятелност. Дадоха имота на ЧСИ. 1,2-1,3 милиона беше пазарната оценка. Банката на толкова го оцени. Минаха 3 или 4 търга. Никой не се явяваше. Всеки изминал търг цената спадаше надолу. Накрая остана 460 000 лева”, разказва Петър Стойков.
17 септември 2019 година е последният срок да се внесат тръжните документи. Сделката е направена в последния момент, но парите са внесени на другия ден.
Стойков и адвокатите му обжалват продажбата и сезират всички възможни институции. Подават жалби до МВР, прокуратурата, ДАНС и НАП заради пропуски при подаването на документите.
Освен пътен полицай, разбираме, че Цветомир Цолов неформално е собственик на голяма пицария в центъра на Плевен и още едно заведение. В града е публична тайна кой е шефът. Неофициално го потвърждават и негови колеги. В полицията в Плевен, както и в НАП, има внесени жалби, че заведението укрива данъци.
Въпреки че получава разрешени от ръководството на МВР за интервю с екипа ни, Цолов отказва среща. В разговор по телефона отрича да е собственик на две заведения, както и покупката на трето. Твърди, че жена му има бизнес, той - не.
Още един полицай - Петър Найденов, за когото ви разказахме преди седмица, също подготвя да отвори заведение в началото на другия месец. Пешката, както всички го знаят, въртял доскоро оборотно заведение в центъра на Плевен. Сега подготвя ресторант в емблематичния за града парк Кайлъка до езерото. Официално бизнесът е на името на съпругата на Найденов.
*Как служители на реда стопанистват заведения, карат луксозни автомобили и рекетират обикновените граждани?
Тайната Viber група „Катаджиите“ прегря от обиди и неетични квалификации срещу колегите ни Мартин Георгиев и Тина Ивайлова. Последваха наказания и уволнения, а също и реакции на дирекция „Вътрешна сигурност“ и МВР. Вече ви разказахме за още близки и опасни връзки на Йордан Петков с други негови колеги.
Показахме ви и новата покупка на полицая Цветомир Цолов - заведение в квартал „Сторгозия“, което по документи е закупено от съпругата му, но според хората в Плевен това е само на хартия.
Заради пропуските в документите, както и състоянието на фирмата, тече проверка на Дирекция "Вътрешна сигурност“. Стана ясно, че има финансови несъответствия при Цветомир Цолов и бизнеса на жена му.
Разбираме, че два дни след разговора ни с Цолов, плевенската прокуратура изненадващо, в лицето на зам.-окръжния прокурор Николай Пачевски, се произнася с постановление за отказ да образува наказателно производство по жалбата на Петър Стойков отпреди 7 месеца. В документа Стойков твърди, че катаджията Цветомир Цолов ще му отнеме заведението по незаконен начин. Прокурор Пачевски отказа коментар за мотивите на това постановление, както и защо самият жалбоподател не е разпитан от разследващия орган.
Оказа се, че освен двете заведения в Плевен и третото, което е закупено на търг, Цолов и съпругата му имали и още едно заведение, само че в София в "Студентски град". През 2016 година го купили в съдружие със съпругата на бившия кмет на Пордим за над 100 хиляди лева. Тя отказа коментар.
Проверка на имотното състояние ще бъде извършена и на още един полицай - Петър Найденов, който също подготвя да отвори заведение в емблематичния за Плевен парк „Кайлъка“. По документи заведението отново е на името на съпругата му.
Петър Найденов попадна в полезрението на екипа ни заради приятелството му с админа на тайната Viber група – Данчо Катаджията, за който ви разказахме в предишни епизоди.
Разбираме, че групата, освен за шеги и закачки, служила и за бизнес. Имало ценоразпис, като срещу 500 лв. месечно хората са можели да се възползват от карта с камерите на територията на страната.
„Ние се уведомявахме сами и си помагахме, в което не виждам лошо. Във всеки един град си има такива групи“, каза Петър Найденов.
Едва ли обаче във всеки един град се снимат лични данни на хората и се публикуват в тайни групи, както се случи с екипа ни.
Мартин Неделчев e полицаят, който снима личните карти на екипа ни. Той работи в Пътната полиция в Плевен. И срещу него има образувани проверки, не само заради екипа ни. Кметът на село Къшин води няколко дела за неправомерно съставени актове срещу него от полицай Неделчев.
„Хора, облечени във власт и униформа, са решили,че могат да си правят своеволия на пътя - точно с мен няма как да стане. Аз не съм против системата на МВР, напротив, винаги съдействам. Нито съм против съда и униформата, но има хора, облечени във власт и униформа , които си мислят ,че са вся и всьо и могат да си правят, каквото си искат с гражданите“, каза Пламен Петков.
Друг полицай от групата е Бойко Диков от отдел „Пътна полиция“ в Долни Дъбник. От няколко месеца е разследван от Дирекция „Вътрешна сигурност“ за злоупотреби с гориво.
Полицай Петър Кирков от Плевен е друг член на тайната група. От 23 години е в системата на МВР. Разследван е за злоупотреба с евросредства при отварянето на фитнес център в града. Има и дело за вземане на 20 евро подкуп от тираджия преди 3 години. Оттогава е понижен и работи в Кнежа. Сега е квартален инспектор в село Бреница. Полицаят е доста активен във Viber групата, в която е от времето, когато е бил катаджия.
Полицай Цветан Ганчев от Севлиево също е активен. Отново е „късметлия” за номер на автомобила му – 2999. Отскоро прави лошо впечатление на своите колеги с агресивното си поведение.
Още един активен в групата, който редовно изнася данни за местоположението на мобилните камери, е криминалистът Людмил Здравков от Троян. Допреди година е бил катаджия. Тогава по невнимание удря патрулка в таксиметров автомобил, спрял на знак "Стоп". Има акт за това, а за награда е повишен в Районното в Троян като оперативен работник.
Към настоящия момент се проверяват още пет Областни дирекции на МВР за участието им във въпросната група. „Катаджиите“ е закрита от няколко дни. Създадена е обаче друга в Telegram под кодовото име “Невидимите“.
Никой ли не разбра че законите са такива ,че винаги има вратичка в полето,през който преминавайки я заобикаляш и излизаш сух от водата!!