Свободата на плажовете в Гърция вече се измерва в метри
Как се чувстват първите плажуващи в съседката ни?
"Живот! Свобода! Най-накрая глътка свеж въздух!", възкликва Мария. Вече пенсиониралата се банкова служителка е един от многото посетители, които заляха плажовете край Атина в първите дни, в които Гърция позволи това.
"Облекчение. Голямо психическо облекчение", казва приятелката й Даян и протяга ръце към небето. Сега Гърция е ударена от първата гореща вълна за сезона, а хората нямаха търпение да се разхладят в морските води, предава днес.бг.
Но свободата сега се измерва в метри, дори и Гърция да е успяла да запази изключително нисък броят на заразените и смъртните случаи от COVID-19.
Мария и Даян се припичат на шезлонги, които са на 10 метра от останалите посетители на плажа. Зад тях Зисимос Зисос, служител на общината, оперира дрон, с който следи за струпване на хора по ивицата. От машината се чува съобщението "спазваме дистанция и уважаваме общественото здраве".
"Понякога хората се стряскат, но поглеждат нагоре към дрона и се отдалечават едни от други", казва Зисос с усмивка пред The Guardian. През това време полицията и охраната на плажа обикалят между чадърите и предупреждават хората да спазват правилата, за да не бъдат глобени.
"Гмурнахме се в непознатия, различен свят. Но се получи повече от добре. Малко по-трудно ни е да контролираме децата, но до сега няма никакви наложени глоби", споделя Джоргос Папаниколау, кметът на Глифада, чиято община управлява дългата част на обществения плаж на юг от центъра на Атина.
Температурите са необичайно високи, а преди дни Папаниколау се опасява, че това ще доведе до голяма тълпа хора на ивицата. Затова той моли останалите местни кметове да отворят всички организирани плажове по цялото протежение на ивицата. А това се прие и като стрес тест за това, дали Гърция ще може да се справи с идването на туристите. 515 плажа отвориха с условието, че ще спазват стриктно правилата.
В 8 ч. сутринта в събота плажните клубове отвориха без музика, алкохол или спортни съоръжения, които биха могли да насърчат социалното взаимодействие. При всяка смяна, шезлонгите - някои приковани към балдахини, за да се осигури социална дистанция - бяха дезинфекцирани. Чадърите трябваше да са на разстояние четири метра, а не два, тъй като Папаниколау искаше по-голяма сигурност за посетителите.
Правилата позволяват само 40 души да събират тен на 1000 кв. метра.
Коронавирусът удари тежко туризма и на Италия. 15% от заетите в страната работят в сектора. Той е изключително важен и за спасяването на икономиката на страната. За това премиерът Джузепе Конте обеща, че италианците ще отидат на море това лято.
Плажната ивица на Италия е близо 5000 мили - на половина на тази в Гърция. Всяка година милиони хора се стичат там, а някои дори наемат шезлонги и чадъри за целия сезон. Частните плажни заведения са основна част от плажната икономика на крайбрежните градове. Сега те също се подготвят да отворят, след като получиха насоки от правителството късно в петък.
Според новите правила, всеки ще трябва предварително да си резервира шезлонг, като те ще бъдат дезинфекцирани между всеки потребител. Концесионерите могат дискретно да мерят температурата на хората, ако преценят или дори да наложат ограничение от 37,5 градуса за онези, които искат да се попекат на плажа. Два метра дистанция ще бъде спазвана навсякъде. Басейните ще са затворени, а използването на спортни съоръжения не се насърчава.
Носят се дори слухове, че хората ще носят електрически гривни, за да се следи движението им по плажа или ще получават номерца, с които да чакат своя ред за да влязат във водата.
"Чувстваме се малко объркани, тъй като не знаем напълно точно какво трябва да направим", каза Лоредана, която управлява курорт Ромео в Санта Севера, близо до Рим.
"Разбира се, че ще има социално дистанциране и ще следваме всички указания за безопасност, тъй като вирусът все още циркулира, просто трябва да ги разберем правилно. Казват ни, че можем да посрещаме хора от 1 юни, но не е сигурно", допълва тя.
Както Италия, така Гърция тази година може да бъде принудена да разчита на вътрешния туризъм. И все пак, повече от всякога тя има нужда от чуждестранните туристи. Именно тях страната ще се опита да "примами" от 1 юли ако всичо върви по план. Огромният архипелаг от острови на Гърция, който все още извън обсега на посетителите, не бе застигнат от COVID-19. Но съвсем скоро фериботните връзки между тях и континенталната част на страната ще се възобновят.
"Всички сега гледат Гърция", каза Стелиос Пецас, говорител на правителството, обявявайки, че частните и публичните плажове могат отново да приемат плажуващи. Как ще се развият нещата в страната от тук - нататък, може да служи като пример за всички останали държави, които с нетърпение чакат да отворят плажовете си.