Как пандемията промени въглеродните емисии
Предвижда се спадът им да бъде шест пъти по-голям от предишния рекорд през рецесията от 2008 г.
Очакванията са глобалните въглеродни емисии да спаднат с рекордните 8% през 2020 година. Причината - социалната изолация заради пандемията от коронавируса, съобщава "Би Би Си".
Международната агенция по енергетика (IEA) предвижда спадът да бъде шест пъти по-голям от предишния рекорд през рецесията от 2008 г.
Агенцията прогнозира, че емисиите ще спаднат до най-ниското си ниво от десетилетие. Ограниченията за пътуване и бизнес намаляват замърсяването. Но това не е повод за празнуване, предава vesti.bg.
Учените са категорични, че въглеродните емисии трябва да паднат, но не и чрез спиране на икономиката.
Глобалното търсене на електроенергия ще намалее с 5% - това е най-големият спад от Голямата депресия през 30-те години на миналия век, като потреблението на електроенергия в делничните дни се равнява на нормалните недели.
Сред "кашлящите" енергийни фирми на повърхността се задържат само тези, опериращи с възобновяеми енергийни източници, посочва още агенцията. Източниците с ниско съдържание на въглерод са на път да осигурят рекордните 40% от световния пазар на електроенергия през 2020 г., посочва IEA.
Ключът за много световни лидери сега е да използват предложените икономически стимули за световната икономика за насърчаване на екологичните индустрии на бъдещето, пише още "Би Би Си".
--------------------
Защо намалява CO2 ?
Възможни отговори:
1. По-малко живи организми дишат
2. По-малко горене и замърсяван
3. По-малко фотосинтеза в следствие на обезлесяване на планетата
4. Комбинация от различни фактори