Кои населени места в Бургаска област са засегнати от нарушено водоснабдяване
Две села в две общини с общо 200 души население имат проблем с водоснабдяването
116 951 души живеят в места с нарушено водоснабдяване. Това показват актуалните данни на ВиК операторите в страната към 30.12.2019 година. На воден режим са жители на 5 града (83 037 засегнати) и 99 села (33 914 засегнати жители).
Основната причина за нарушеното водоснабдяване е намаленият дебит на водоизточниците, съобщиха от пресцентъра на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
В тази статистика попада и област Бургас – две села в две общини. Флагман.бг научи, че става въпрос за карнобатското село Раклица и село Велислав, община Сунгурларе.
Към този момент и в двете населени места няма воден режим.
В село Раклица, където живеят под 100 жители, проблемът е от години. Пред Флагман.бг кметът на община Карнобат Георги Димитров обясни кави са причините.
„Преди два дни изпратих писмо до Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите (РИОСВ) в Бургас, че отменяме водния режим. Проблемът там е в слабия отток, много бавно се пълни водоемът. Вчера на съвместна среща с изпълнителния директор на ВиК Бургас инж. Ганчо Тенев и шефа на ВиК Карнобат Веселин Калев обсъждахме този проблем. Ако в „Камчия“ има вода за една година, тук тя идва бавно. Именно затова се наложи да обявим воден режим за месец и половина. Това, че в момента сме го отменили, не означава, че проблемът е решен“, обясни Георги Димитров.
За да се пусне вода от деривация „Камчия“, трябва много голяма инвестиция, каквато Общината не може да си позволи, ВиК към настоящия момент също не предвижда друго. Единственото спасение е да падне голямо количество дъжд, за да стане по-равномерно пълненето на водоема.
Подобна е ситуацията и в сунгурларското село Велислав, чието население е около 100 души. Там проблемът се появява през пролетните и летните месеци, когато потреблението нараства. Едната част на селото е със сменена канализация, а другата – не, така водата не достига до всички. Водоизточникът на селото е планински водоем, търсят се алтернативи, обясниха пред Флагман.бг от пресцентъра на Община Сунгурларе.