Криминалист за случая в Пловдив: Купувате си служител на ключова позиция и той започва да работи за вас
Криминалистът Иван Савов смята, че вътрешният министър опитва да разреши проблемите в МВР, но се работи на парче
Гражданското сдружение разпространи снимки на чатове, за които твърди, че са между част от ръководството на ГДБОП и служители на терен в Пловдив. В сигнала се казва, че на 19 ноември 2024 година полицаите са опитали да проверят тежкотоварен автомобил след подозрение за контрабанда на цигари, но им е било разпоредено незабавно да се изтеглят.
Криминалистът Иван Савов смята, че вътрешният министър опитва да разреши проблемите в МВР, но се работи на парче. "Откакто съм в системата - от 2003 г. винаги е имало подобни случки. при една многолюдна система, каквато е полицията, винаги ще има пробив. Става дума за търговия с влияние - купувате си служител на ключова позиция и той започва да работи за вас. Обикновено го правят контрабандисти и наркоразпространители. Винаги ще има пробиви в системата, защото такива хора все ще имат интерес да си "купят" къртица. Това не са изолирани случаи само за България. За да не се увеличи това влияние, цялата система трябва целенасочено и постоянно да извършва вътрешни действия по почистване на такива елементи", отбеляза той.
Полицейски чат разкри как се потулва контрабанда на цигари
Вътрешният министър Даниел Митов обяви, че полицейските шефове, опитали да спрат акцията срещу контрабандни цигари, са отстранени преди повече от месец. Освен това е разпоредено на директора на ГДБОП да предприеме необходимите действия и срещу зам.-директора на дирекцията. А от "Продължаваме Промяната" обявиха, че ще поискат оставката на Митов.
Иван Савов уточни, че има и понятие, наречено контролирана доставка. "При нея умишлено автомобил, за който се знае, че осъществява незаконна дейност, е пропуснат през границата, за да бъде проследен във вътрешността на страната. Целта е да се види къде ще отиде конкретното превозно средство, за да бъде хванат купувачът на стоката на едро. Теоретично е допустимо в случая да се касае и за това. Не можем да гадаем. По чат приложения не се дават заповеди, така че за мен е абсолютно невъзможно проверка да се образува по разговори там.
Бившият директор на НСБОП и БОРКОР ген. Румен Миланов на свой ред посочи, че не бива да се смесват догадки с достовености. "Трябва да се проверят нещата от всичките страни преди да се пристъпи към уволнения. От сдружението изнесоха чатове, които вероятно са получили от участници в акцията за превенция на контрабандата. По случая проверки са извършени от отдел "Вътрешна сигурност" в МВР, както и от инспектората, а след това са изготвени доклади. Има два подхода - ако имаме данни за канал, се завежда разработка. Ако пък се касае за неотложни оперативно-издирвателни действия, се получава информация за конкретно превозвно средство и се действа веднага. Ако обаче в случая на сдружението тирът е бил обект на разработка, е трябвало да има план за действие. Заповеди в МВР се дават само през дежурната част, защото там всичко се записва", обясни генерал Миланов.
Екип на NOVA посети склада за контрабандни стоки, за който се говори в чатовете. Според информацията от ноември 2024 г. ГДБОП и прокуратурата са задържали край Пловдив контрабандни цигари за общо 10 милиона лева. При разбиването на схемата се е стигнало и до преследване със служителите на ГДБОП от село Скутаре до Пловдив. Арестувани са били петима мъже, сред които двама чужденци, а още един е обявен за издирване. Разбито е било и депото, в което са произведени нелегалните цигари. В складова база в Скутаре са намерени близо 6 милиона нелегални цигари.
Антимафиотите са атакували обекта в момент, в който се товари тир с нелегални цигари. Двама българи, словашки шофьор и украинец опитват да избягат по черни пътища, когато забелязват служители на ГДБОП. След преследване те са заловени. Два дни по-късно и в началото на село Царацово е открито голямо количество контрабандни цигари, скрити зад бали със слама. Към ноември нямаше отговор на въпроса дали са произведени у нас или внесени от чужбина и предназначени за продажба. Обвинението, което им е било повдигнато, е за държане и търговия с акцизни стоки без бандерол. Зам.-директорът на ГДБОП старши комисар Калин Литов тогава се похвали, че акцията е много успешна и заяви, че "полицаите са действали по горещи следи". А по думите му цигарите са били прикрити с косачки.
По информация на NOVA преди 2 дни словашкият шофьор е бил освободен и е напуснал страната. Той е получил условна присъда от 3 години с изпитателен срок от 5 години.




















И товa не сa политически пaртии, aми сa икономичеaки групи предприятия с предстaвители в Пaрлaментa...
Налага се ново увеличение на заплатите - този път, не х1,5, а х 5,5!!! И да назначим още комисари и полицаи. Това е начинът. Ще се справим, ние знаем и можем :) :) :)