Германската икономика е заплашена от рецесия
Данните за второто тримесечие показаха спад от 0.1% - второ понижение в рамките на една година
Германската икономика може да влезе в рецесия съвсем скоро, след като през второто тримесечие на тази година тя се е свила с 0.1% спрямо първото тримесечие, пише немското издание Die Welt. Това е второто тримесечие в рамките на една година, през което растежът на немската икономика е отрицателен, пише economic.bg.
Германският канцлер Ангела Меркел вече коментира, че страната се намира в „труден период“, според анализатори лошите данни, които Евростат публикува днес, ще принудят правителството да предостави фискални стимули и да се откаже от политиката си на балансиран бюджет.
Технически една държава влиза в рецесия, когато реалният икономически растеж е отрицателен за период по-дълъг от две последователни тримесечия. През третото тримесечие на 2018 г. темпът също беше отрицателен, но след това последваха два периода на положително развитие. Сега обаче основният двигател на германската икономика - индустрията, се представя доста по-зле, особено автомобилостроенето, което не вещае нищо добро.
През второто тримесечие индустриалната продукция намаля с почти 2%. Това е отнело общо около 0.6 процентни пункта от икономическия растеж. Частното потребление, строителството и публичният сектор не успяват да компенсират отрицателните тенденция при промишлеността, което доведе до спада в икономическото развитие на страната.
Износът се е сринал с повече от 8% през юни. Това е отражение на търговската война между САЩ и Китай, както и заради икономическите сътресения около Brexit и общото икономическо състояние. Изглежда че здравият пазар на труда и здравата вътрешна икономика вече не са достатъчни, за да се противопоставят на световните сътресения.
Напоследък много компании като Henkel, Continental и BASF трябваше да намалят значително своите бизнес прогнози за годишна печалба. Според изчисленията на Commerzbank очакванията за печалба са спаднали с 10%. За последно такъв спад в прогнозираните печалби е отчетен по време на финансовата криза през 2008 г.
За сметка на това френската икономика нарасна с 0.2% през второто тримесечие, а в Испания с цели 0,5 процента. Холандия, която е конкурент на Германия, поради високия си дял в износа, също отбелязва растеж.