×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • В 2230 офиса на „Български пощи“ ще се обменят левове в евро
  • Поне 24 индийски туристи загинаха при стрелба в Кашмир
  • Мъж е с опасност за живота след падане от въртележка в Ямбол
  • Отиде си журналистката Даниела Кънева
  • Поне 10 убити и над 100 ранени след нощна бомбардировка в Киев
  • СОС отхвърли искане на кмета метростанция да се казва "СК ЦСКА"
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Биткойн срещу Либра: Ключовите разлики между двете криптовалути


Биткойн срещу Либра: Ключовите разлики между двете криптовалути
Facebook отново е на топа на устата, този път с плановете си за създаване на собствена криптовалута
19 Юли 2019, Петък, 21:20 ч.
Автор: Флагман.БГ

Макар на пръв поглед да има прилика, Libra и bitcoin всъщност са много различни

Facebook отново е на топа на устата, този път с плановете си за създаване на собствена криптовалута. Гигантът в социалните мрежи е поставен в отбранителна позиция и тази седмица бе принуден да защитава идеята си пред Сената в САЩ заради опасения около неприкосновеността на личните данни и потенциалното незаконно ползване на новия тип пари. Едновременно с това Г-7 предупреди за „сериозни“ правни рискове, пише Economic.bg.

Libra, бъдещата валута на Facebook, е експеримент в паричните системи в дигиталната епоха. Неизбежно бива сравняван и с популярните криптовалути като bitcoin. Много експерти обаче поставят под въпрос дали Libra изобщо може да се нарече криптовалута. 

Макар на пръв поглед да има прилика, Libra и bitcoin всъщност са много различни, пише CNBC и описва основните аспекти. 

Различни технологии

Една от най-големите разлики е в основната технология зад двете валути.

С bitcoin, транзакциите се записват анонимно в публична книга, известна като блокчейн. По същество това е база данни, поддържана от мрежа от компютри, върху която транзакциите са обезпечени по такъв начин, че е практически невъзможно да има външна намеса.

Libra също използва форма на блокчейн, по-точно технологията за споделен регистър (Distributed Ledger Technology, DLT). За разлика от този на bitcoin обаче, блокчейнът на Libra е позволен, което означава, че към нея може да се извършват транзакции от доверени страни. 

Именно тук идва и ролята на Libra Association – базираният в Швейцария консорциум от фирми, сред които са играчи като Visa, Мastercard, eBay и Uber. Всяка от неправителствените организации е инвестирала минимум 10 млн. долара в проекта. Идеята е Libra да се управлява от  структура, в която отделните институции са закупили правото си на глас, обяснява Идо Садех Ман, основател и президент на криптофирмата Saga Foundation. 

Това е различна мрежа от тази на bitcoin, която е достъпна и се поддържа на практика от всеки, който разполага с интернет достъп и достатъчно мощен хардуер. 

Криптовалутите се определят от липсата на доверие в традиционните посредници. „Ние вярваме, че Libra не е криптовалута, защото използва разрешени регистри и е зависима от доверени емитенти (юридическо лице, което разработва, регистрира и продава ценни книжа, с цел финансиране на дейността си, бел.р.)“, обяснява Питър Ван Валбенбург от мозъчния тръст за криптовалутни политики Coin Center. 

Различни случаи на употреба

Бялата книга на Bitcoin описва виртуалната валута като система за разплащане, която позволява на хората да обменят пари, без да минават през банка. Към днешна дата тя се използва като форма на инвестиция и често бива наричана „цифрово злато“. 

Основната цел на Libra е да се използва при трансгранични плащания и парични преводи. Тя е обвързана с кошница от валути, подкрепяни от правителствата, както и други активи, като целта е да се избегнат променливите колебания, често наблюдавани bitcoin, ether и другите криптовапари на пазара. 

Мнозина определят Libra по-скоро като stablecoin (активи, които имат ценова стабилност). Целта на валутата е да поддържа стабилна стойност и да е по-скоро традиционна валута, отколкото крипто такава, обясни Дейвид Маркъс, изпълнителен директора на проекта на Facebook. 

Според Чарлз Хайтер, съосновател и главен изпълнителен директор на цифровата платформа за сравнение на валута CryptoCompare, Libra и bitcoin представляват различни етапи в развитието на валутата. „Bitcoin е без разрешение, напълно децентрализиран, дефлационен и волатилен“, казва той и добавя още, че транзакциите с Libra са разрешени, по-централизирани, управлявани от търсенето и предлагането и фиксирани към валутите.

Това, което Хейтер има предвид под „регулиране на търсенето и предлагането“ е, че Facebook и неговите партньорски компании могат да влияят на предлагането, за да съответства то на количеството други активи в резерв, като ефективно поддържа стабилна цена, дори когато има промени в търсенето. 

Бройката на bitcoin, от друга страна, е ограничен и всичко на всичко може да бъдат изсечени 21 млн. единици. „Доставка на bitcoin е фиксирана и не може да реагира на търсенето на пазара“, казва Саде Ман. 

Различни регулаторни въпроси

Стане ли дума за регулиране, Facebook неминуемо влиза в центъра вниманието. Такава е съдбата и на проектираната от компанията валута Libra. Едно от притесненията е, че тя може да се обвърже с други дигитални активи. Това би било проблематично заради съществуващата разлика между Libra и bitcoin например. 

Докато bitcoin изключва необходимостта от финансови посредници, моделът на Libra зависи от организациите, които формират Libra Association, обяснява Ван Валкенбург от Coin Center. „Система без посредници е система без посреднически риск и следователно няма нужда от такова регулиране“, посочва той. 

Понастоящем Libra Association се състои от 28 учредители, като надеждата е организацията да набъбне до 100 членове към момента на пускането на валутата. Очаква се токенът да бъде лансиран официално през първата половина на 2020 г.

На изслушването в сряда бяха повдигнати въпроси относно това как Libra ще се впишe в съществуващите финансови разпоредби. Дейвид Маркъс бе подложен на куп въпроси за финансовата сигурност. Той изрази мнение, че има възможност Libra да се счете за стока за широко потребление. 

Миналата година Джей Клейтън, председател на Комисията по ценни книжа и борси в САЩ, заяви, че криптовалутите като bitcoin не могат да се разглеждат като ценни книжа. Криптовалутите са „заместители на суверенни валути“ като долара и еврото, каза тогава той пред CNBC.

Независимо от това, ако Facebook и неговите партньори успеят да преодолеят регулаторните препятствия, които са съпътстват Libra, валутата „несъмнено ще има огромно въздействие върху световната икономика – вероятно затъмняваща тази на bitcoin“, смята Хайтър от CryptoCompare.


В категории: Бизнес


Коментари
Флагман.БГ Голяма трагедия в училище във Франция Голяма трагедия в училище във Франция 24/04/2025, Четвъртък 18:40 0
Флагман.БГ Драмата с Дани Кики продължава Драмата с Дани Кики продължава 24/04/2025, Четвъртък 18:30 0
Флагман.БГ Къде обича да прави секс всяка зодия Къде обича да прави секс всяка зодия 24/04/2025, Четвъртък 17:00 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Драмата с Дани Кики продължава Драмата с Дани Кики продължава Пуснаха го на свобода Първи случай на лаймска болест в Бургас за 2025 г., заразите разнасят и домашни любимци в парковете Първи случай на лаймска болест в Бургас за 2025 г., заразите разнасят и домашни любимци в парковете Необезпаразитени кучета и техните безотговорни стопани са опасност №1 за разнасянето на глисти, тении, бълхи и кърлежи, алармира РЗИ Най-голямата кражба на фирма в България бе обезсилена от съда Най-голямата кражба на фирма в България бе обезсилена от съда Магистратите върнаха окончателно асансьорната фирма "Изамет 1991" на Явор Златанов Хампарцумян разкри ще открадне ли дигиталното евро спестяванията ни и кой ще взима по-високи заплати Хампарцумян разкри ще открадне ли дигиталното евро спестяванията ни и кой ще взима по-високи заплати Не е напълно изяснено как точно ще се случи всичко и отново всичко се прави от гледна точка на улеснение на икономически активните хора, сподели банкерът пред медията ни БНБ преведе 550 млн. лв. печалба към държавния бюджет БНБ преведе 550 млн. лв. печалба към държавния бюджет  Очаква се банката да преведе още 250 млн. от лихви Къде обича да прави секс всяка зодия Къде обича да прави секс всяка зодия Вижте любимите места на зодиака Мъж е с опасност за живота след падане от въртележка в лунапарк Мъж е с опасност за живота след падане от въртележка в лунапарк Има и още един пострадал Новият закон за брокерите: Легитимира ли „таксата запознанство“ Новият закон за брокерите: Легитимира ли „таксата запознанство“ Посреднически агенции претендират за комисиона в прекомерни размери Какво е мефедрон Какво е мефедрон Допреди по-малко от 20 години „Мяу, мяу!" е бил легален навсякъде по света, но серия от смъртни случаи води до държавна намеса и забрана Ето какви проекти и средства са заложени в капиталовата програма на Бюджет 2025 г. в Камено Ето какви проекти и средства са заложени в капиталовата програма на Бюджет 2025 г. в Камено С пълно мнозинство местният парламент в Камено прие Бюджет 2025 г.
Арестуваха екоактивист с коктейл Молотов Арестуваха екоактивист с коктейл Молотов Климатичният истерик подготвял безредици по време на протест Германия дава по 4000 евро на сирийски семейства, за да се върнат обратно в родината си Германия дава по 4000 евро на сирийски семейства, за да се върнат обратно в родината си Над 460 души вече са напуснали доброволно страната Жена изнасилена два пъти в един ден от различни мъже на оживен плаж Жена изнасилена два пъти в един ден от различни мъже на оживен плаж Случаят шокира Обединеното кралство – жертвата е атакувана два пъти на едно и също място сред десетки хора Депутат разкри мирният план в седем точни на САЩ за мир в Украйна Депутат разкри мирният план в седем точни на САЩ за мир в Украйна Русия е изразила готовност да обсъди предложението, Украйна и европейските ѝ съюзници имат сериозни резерви Защо боядиса косата си Защо боядиса косата си Новата визия на Клуни взриви мрежата – Амал Заприлича на скелет Заприлича на скелет Къде е нашият Геро? Актьорът буди тревога с новия си вид 600 хил. българи вече го направиха, ако не сте, побързайте – срокът е 30 април 600 хил. българи вече го направиха, ако не сте, побързайте – срокът е 30 април НАП отчита рекорден брой електронни декларации Заряза Турция, поема към нов живот и кариера в Италия Заряза Турция, поема към нов живот и кариера в Италия Той е голямата звезда на турското кино Тъпче се само с боклуци Тъпче се само с боклуци Ям пица и паста всеки ден, здравословното не ме вълнува, признава Маги Халваджиян Очаква дете Очаква дете Натали Трифонова е бременна с момче
Димо ГЯУРОВ за мира в Украйна: Димо ГЯУРОВ за мира в Украйна: Няма как Европа да признае руски статут на завзетите територии – това събаря целия международен ред Виц на деня Виц на деня Съдията:
- Подсъдимия, защо открадна кравата?
- Господин съдия, тя ме погледна, аз я погледнах... и някакси... просто ей така се случи... съдбата ни събра!
Виц на деня Виц на деня На пазара:
- Бабо, как са доматите?
- Абе като зетьовете - изглеждат хубави, ама ще разбереш какви са, чак след като ги вземеш!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Истинската сила не е в това да надвиеш другите, а в това да надвиеш себе си – в тишината, в избора да замълчиш, когато можеш да крещиш, и да простиш, когато имаш право да съдиш
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори