Държавното горско стопанство в Кости получи плакет за заслуги към развитието на парк “Странджа”
Наградата получи инж. Цветомир Генов - директор на ДГС Кости
Държавното горско стопанство в с. Кости получи поредното отличие за своята работа. Фестивалът на зелениката, който тази година се провежда за 16-ти пореден път, събра тази година в красивото царевското село хиляди любители на природата и туризма.
Дирекцията на природен парк “Странджа” раздаде три плакета за особени заслужи към парка. Първият бе връчен на инж. Владимир Димитров-автор на идеята ТУР Странджа бивш директор на Природния парк, който и сам разработва туристически маршрути. Вторият плакет отиде при инж. Цветомир Генов - директор на ДГС Кости. А третият беше за дамите от Сороптимист интернешънъл – клон Бургас, които са редовни дарители на парковата дирекция.
ДГС Кости е под шапката на Югоизточното държавно предприятие - Сливен с директор. инж. Пейчо Върбанов.
Официалният старт на двудневната проява даде инж. Румяна Цвяткова -директор на ПП „Странджа“. Букет от емоции поднесе денят – слънце, дъжд, вкусна храна, сувенири, страхотни преходи из вековните гори на Странджа. И навсякъде зеленика!
Официални гости на откриването бяха заместник областните управители на Бургас-проф. Севдалина Турманова, Владимир Крумов, депутатите Ивелина Василева - председател на ПК Комисия по околната среда и водите в НС и Диана Саватева, чийто корен е от селото, кметът на Малко Търново-Илиян Янчев, зам.-кмета на Царево-Георги Стоянов.
По време на откриването депутатът от 44 НС на РБългария Ивелина Василева припомни, че този празник трябва да се поддържа и развива, защото е уникален за Европа.
Награди бяха раздадени на отличените участниците в традиционния кулинарен конкурс и щафетното бягане организирано от СНЦ „Зелен Странджа”
Стотици извървяха 5-те маршрута, които предложи през първия ден Дирекцията на ПП „Странджа”. Едната от групите имаше късмета да премине през най-стария резерват в България – Силкосия, който тази година става на 88 години. Обявен е за защитен зона през 1933 г. най-вече заради Странджанската зеленика, която в естествено местообитание се среща само и единствено в Странджа.