Възможно е дюната на „Смокиня” да бъде възстановена, както е направено във Франция и Испания
Ако няма по-тежко наказание от прокуратурата, ще наложим административна санкция по екологичното законодателство, смята екоминистърът
В сряда експерт от Министерството на туризма обясни, че в момента в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие (ЗУЧК) няма ясен текст, според който да бъдат наказани унищожителите на дюната на къмпинг „Смокиня”. Това ни даде повод да потърсим за мнение по въпроса министърът на околната среда и водите Нено Димов, който смята, че възстановяването на природното образувание е една от възможните санкции.
- Министър Димов, от Министерството на туризма казаха, че в момента няма конкретен текст в ЗУЧК за наказание при разрушаване на дюна. Имало някакъв общ текст и санкцията можела да падне в съда.
- Първо, знаете, че прокуратурата се е заела със случая. Т.е. тука говорим за наказателно производство. Принципът е, за едно нарушение да влезе по-тежкото наказание. От тази гледна точка, след като завършат дейностите на прокуратурата - в зависимост от това как ще приключат, Министерството на околната среда ще предприеме или не съответни действия. Т.е. ако нямаме по-тежко наказание, ние ще наложим чисто административна санкция, което можем да направим по нашето законодателство. А що се отнася до закона за управление на черноморските територии – не мога да го коментирам.
- По кой закон могат да бъдат наказани виновните?
- По екологичното законодателство може да им бъде наложена административна санкция и, респективно, да бъде изискано възстановяването - доколкото, естествено, това е възможно. Защото това е образувание, което се е формирало в един изключително дълъг период от време. Доколкото в момента имам информация от нашите експерти, в държави като Франция и Испания са правени подобен тип възстановявания – естествено не това, което природата е създала. Но това по-скоро трябва да послужи като мероприятие – да е ясно, че не може да се разрушава по този начин и че всяко разрушаване има своите последствия.
- Наскоро излезе едно становище, че дюната е безвъзвратно разрушена. Това означава ли, че не може да бъде възстановена?
- Аз току-що ви отговорих. Естествено, че не може да направите за няколко години това, което природата прави за хилядолетия. Но възстановяването по начина, по който е направено във Франция и Испания, е възможно.
- Т.е. може ли или не може?
- Мисля, че много ясно ви отговорих. Това, което прави природата - не може; но това, което прави човекът – може.