Европа очаква температурни рекорди и оценява икономическите щети от жегата
04 Август 2018, Събота, 15:33 ч.
Докато мнозина в Северното полукълбо почиват, милиони продължават да работят, а при такова време това е не само неефективно, но и опасно
Швейцарската армия позволи на военните си да носят униформа с къси панталони и тениски, докато железниците отчитат необичаен прилив на туристи, търсещи прохлада в планината.Финландски супермаркет покани 100 клиенти да нощуват в климатизираните му помещения, защото се оказали изненадани от високите температури - къщите им просто нямат климатици, пише Дневник
В Лисабон термометрите отчетоха 43 градуса, което е необичайно за град, разположен на морския бряг.
И ще става още по-горещо - синоптиците не изключват в края на седмицата температурите в Португалия и Испания да надхвърлят 45 градуса и може би да счупят европейския рекорд от 1977г. Тогава в Атина са регистрирани 48 градуса. Новият рекордьор може да е място някъде в провинция Алентежу в южната част на Португалия.
Причината е, че огромни маси нажежен въздух от Сахара предизвикват най-тежката гореща вълна от 2003 г. насам на Иберийския полуостров. Лисабон е един от градовете с най-високи температури на планетата, а телевизиите обясняват как може да стане топло, колкото в Долината на смъртта в Калифорния.
Но това е само част от необичайно топлото лято в Западна и Южна Европа.
След продължителна суша и температури от 33 градуса, във Великобритания най-после очакват захлаждане заради студен атмосферен фронт с валежи.
Но сушата на континента продължава. В швейцарския кантон Цюрих властите се опитват да спасят рибите в езерата от задушаване, защото планинските потоци едва едва ги запълват и не достига кислород във водата.
На брега на Балтийско море е идеално за плаж, но в Швеция и Полша предупреждават населението да внимава къде плува. Заради топлата вода има експлозивно цъфтене и растеж на отровни водорасли, разказва "Ройтерс".
Поделение на веригата K-Supermarket в Хелзинки направи жест към клиентите си като покани 100 от тях да пренощуват в климатизираната сграда. Средната температура за Финландия през август е 19 градуса, а тази седмица в столицата регистрираха 30 градуса.
Започнаха и проблемите за бизнеса. Тази седмица "Томас Кук" потвърди опасенията на инвеститорите, че част от клиентите ѝ от Северна Европа са отложили пътуването до традиционните курорти в Турция, Гърция и Испания, защото лятото е дошло при тях.
Руснаците обаче масово се стичат към турските курорти тази година. Турция отчита рекорден брой руски гости, докато останалите направления растат два пъти по-бавно, отколкото се е очаквало, разказа московският в."Ведомости". Между януари и юли само в Анталия са пристигнали 2.5 милиона туристи от Русия, отчита местното летище. Това е най-добрият резултат от последните години (преди това няма подобна статистика).
Районът на Анталия привлича до 90% от руските туристи и след като миналата година тук са почивали 4.5 млн. души, тази година агенции като "Библиоглобус", Tez Tour и Level.Travel съобщават за допълнителни между 30 и 68 процента повече записвания. "Ведомости" цитира данни на Tez Tour, според които за България, Испания и Кипър почти няма промяна спрямо 2017 г.
В петък германски производители на пилешко месо и яйца поискаха от супермаркетите да вдигнат цените, тъй като сушата е довела до поскъпване с 25% на фуражите. Юли беше най-горещият от 1881 г. насам и реколтата от жито ще е с около 25% по-слаба от миналогодишната, съобщи тяхно сдружение, цитирано от телевизия ZDF. "Потребителите трябва да са готови да платят повече за продуктите от пилешко месо", казват от синдиката. Федералното правителство обмисля специална помощ за животновъдите.
Докато мнозина в Северното полукълбо почиват, милиони продължават да работят, а това при рекордни температури е не само неефективно, но и опасно. Проучвания са показали, че жегата се отразява на работата на централния мозък, концентрацията и на настроението. И буквално убива.
През 2006 г. проучване на Lawrence Berkeley National Lab посочи конкретната температура в офиса, при която ефективността на служителите е максимална. Това са 22 градуса, а над тях производителността започва да се влошава.
Учени от Харвард публикуваха на 10 юли в PLOS Medicine проучване сред 44 студенти от местно общежитие, според което живеещите в климатизирани помещения се представят по-добре на тестове, запомнят по-добре информация и реагират по-бързо и по-точно.
Две седмици по-късно в статия на техни колеги от Станфорд в Nature Climate Change се твърди, че има връзка между жегата и депресията и високите температури предизвикват повече самоубийства. Предупреждението им е стряскащо - ако не се реагира на климатичните промени, към 2050 г. в САЩ и Мексико само заради затоплянето ще има между 9000 и 40 000 самоубийства повече.
Група учени, работещи за Climate Impact Lab към Университета на Чикаго, обърнаха внимание тази седмица на нещо друго - че изглежда е твърде оптимистично твърдението, че от климатичнит епромени ще страдат предимно бедните държави. В проучването си, пуббикувано от Becker Friedman Institute към университета, се казва, че и за икономически развитите страни разходите към края на века ще се увеличат повече от 100% - от нуждата да се инсталират повече климатици до принудителното ограничаване на дейността на открито.
Екипът стига също до изводи, че въпреки подобрения стандарт и адаптирането, към края на века всяка година само заради горещините по света ще умират допълнително 1.5 милиона души. За сравнение, през 2013 г. в пътни произшествия на планетата са загинали 1.23 млн. души.
Не е сигурно, че жегата от европейското лято ще се повтори догодина, но тенденцията изглежда безспорна. Тя бе онагледена миналата година от списание Scientific American с анимация за т.нар. температурен цикъл от последните 100 години. Всяко от стълбчетата в нея съответства на едва от 100-те обхванати държави, а цветът съответства на средните температурни аномалии - червено за горещина, синьо за студ. "Пулсациите" показват все повече червено, особено в Европа.
В категории:
Животът
Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е
Изĸycтвeният интeлeĸт щe oĸaзвa вce пo-гoлямo влияниe въpxy иĸoнoмиĸaтa и тpyдoвия пaзap в Бългapия
Бойко Борисов и Кирил Петков също с медали от Украйна
Вдигане на акциза за алкохола е сред мерките за "саниране" на бюджета
След 14 г. издирване: Намериха убиеца на камериерката Роза Мачокова
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично
21/11/2024, Четвъртък 22:00
2
5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса
21/11/2024, Четвъртък 21:40
0
Могат ли двама души с една и съща зодия да имат успешен брак?
21/11/2024, Четвъртък 21:20
0
Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е
21/11/2024, Четвъртък 21:00
1
Владимир Путин с извънредно обръщение
21/11/2024, Четвъртък 20:45
10
Как можем да отслабнем и да избегнем увисналата кожа
21/11/2024, Четвъртък 20:40
0
Ще се шокирате какво се твърди за него
21/11/2024, Четвъртък 20:36
2
След 14 г. издирване: Намериха убиеца на камериерката Роза Мачокова
21/11/2024, Четвъртък 20:20
1
Вдигане на акциза за алкохола е сред мерките за "саниране" на бюджета
21/11/2024, Четвъртък 20:00
4
"Нефтохимик" се бори здраво в Турция, но...
21/11/2024, Четвъртък 19:48
1
Дъщеря й възражда най-големите й хитове
21/11/2024, Четвъртък 19:40
0
Хвърли 7 бона за регистрационен номер с нейните инициали
21/11/2024, Четвъртък 19:20
5