ГИР-2 няма инвестиционен проект за МОЛ в центъра на Бургас. Съдът и Общинският съвет ще кажат какво ще строим
- Г-н Кмете, има ли реално и добросъвестно инвестиционно намерение да се строи ГУМ-мол в самия център на града(виж нашето разследване на аферата с ГУМ-а тук)? Въпросът е съдбовен за бъдещите поколения предвид предприетата мащабна реконструкция на пл.Тройката от страна на Общината – подземна улица, нова зона за отдих, водно огледало, пейки, зелени площи.
-Инвестиционните намерения са само намерения, за сериозни постъпки за строителство може да се говори, когато има конкретно разработени и одобрени инвестиционни проекти. Към настоящия момент няма одобрен инвестиционен проект, който да е основание за издаване на разрешение за строеж. В случая, за мен са важни преди всичко две неща- общинската собственост да бъде защитена, както и да има консeнсус на бургазлии по отношение на това, какво ще се изгражда там. Става въпрос за супер центъра на града и независимо, че се касае за частна инвестиция, мнението на жителите на града трябва да се вземе в предвид.
- Документите на инвеститора на мола ГИР 2, с които Флагман.бг разполага, се разминават. От една страна, застроената площ, върху която се разрешава извършване на строителство е 6 700 кв.м, а разрешената за строителство площ над кота 0 е 18 700 кв.м. Но с нотариален акт №24 от 14 март 2005 г. том 1, рег.№557, дело №019, е признато право на строеж на масивна сграда със застроена площ 8 000 кв.м и РЗП 32 476 кв.м. Какво означава това, г-н Кмете?
-Обемът на правото на собственост, не само на старозагорската фирма, но и на всички останали съсобственици – търговски фирми и Общината, ще се определи от съда в заведеното от нас делбено дело. Всъщност, затова и предявихме иска за делба, за да може точно да се определи кой какво притежава и съобразно това какви възможности за реализиране на правата си има. Това естествено, ще го реши съдът, като същевременно е открита и опцията за постигане на съдебна спогодба. Но само и единствено, под контрола и със санкцията на Общинския съвет в Бургас.
- Заради това ли не издавате разрешение за строеж на ГИР 2. Впрочем, към момента инвеститорът изобщо има ли някакви валидни строителни книжа? Ако „Да” – за какъв обем право на строеж?
-Според юристите, висящият съдебен спор
е пречка за издаване на разрешение за
строеж, а за правото на строеж – отговорът
се съдържа по-горе.
- Ако действително проблемите със собствеността на заградения терен, наричан накратко от бургазлии „дупката”, „трапа”, „блатото”, „жабарника”,” комарника”, „язовира” – с обща площ 11,627 дка, са преодолени, както твърдят от ГИР 2, защо в крайна сметка, в края на 2013 г. подадохте искова молба за установяване на правото на собственост на съделителите и допускане на реална делба на земята?
- Към
момента на предявяване на иска,
съсобствениците на терена бяха много
– общината, посочените от вас фирми,
както и доста физически лица, на които
собствеността беше възстановена чрез
реституция. Перспективата за постигане
на общо съгласие за застрояване на
терена не беше благоприятна, по-точно
беше невъзможно това да се случи. Ето
защо прибягнахме до позволения законов
способ – предявяване на иск за делба.
Ефектът от това е очевиден, на първо
място се окрупни собствеността, като
отпаднаха собствениците физически
лица. Сега остава съдът да се произнесе
по въпроса кой какви права, в какъв обем
има, след което и на тази база, ще се
определи бъдещото застрояване.
- Ако Община Бургас, във Ваше лице, през последните 6 години, се оказва грижовен стопанин на имота, което е несъмнено предвид множеството сложни съдебни битки, които изведохте дотука, сега ще проведете ли обществено обсъждане за неговото бъдеще?
- Изходът на съдебния спор ще предопредели и възможностите за застрояване, като естествено и в унисон със създадената практика да се допитваме до мнението на бургазлии по важни за града въпроси, ние ще търсим консенсусно решение за застрояване на най-централното място на Бургас, базирано на максимална обществена подкрепа.