Ще ни финансират проектите за "Богориди", "Ал.Батенберг" и историческото ядро на Морската, когато има свободен ресурс
Атанаска Николова е зам.-кмет на Община
Бургас по Европейските политики и Околната среда. На нея и екипа й
се дължат голяма част от мащабните
инфраструктурни проекти, преобразили
града в последните години.
-Г-жо Николова, ще има ли финансиране за проектите за обновяването на „Богориди“, историческото ядро на Морската градина и втората част на „Александровска“?
-Още когато кандидатствахме по проекта за обновяването на площад „Тройката“(б.а.по Оперативна програма „Регионално развитие“, мярка „Зелена и достъпна градска среда“) бе ясно, че на общините ще се финансират проекти до 7 млн.лв. Ако бяха останали средства щяха да се насочат към т.нар. подпроекти. Ние имахме готовност да усвоим 13 млн.лв. Освен „Тройката“ разработихме и внесохме проектите за „Богориди“, „Ал.Батенберг“, историческото ядро на Морската градина и продължението на „Александровска“, скейтпаркът в „Изгрев“ и изграждането на спортно игрище. Те бяха одобрени, но под условие – ако има финансов ресурс през програмния период. За съжаление с включването на големия инфраструктурен проект за Северната дъга средствата по програмата са контрактувани на 100 % и нашите проекти отпадат за следващия програмен период. Важно е да се знае, че тези проекти практически са одобрени и се очаква само свободен финансов ресурс.
-Има ли други проекти, които отпадат за следващия програмен период поради липса на финансиране?
-Да, може така да се каже, ако погледнем оперативна програма „Околна среда“, Община Бургас има одобрени два проекта по мярка 16, т.нар.“двуетапна“-подготовка на технически проекти и реализация. Тази мярка касае изграждането на ВиК инфраструктура в квартал Сарафово – рехабилитация в старата част и изграждане на нова в наскоро застроената. Имаме одобрен проект и за разширението на пречиствателната станция в Меден рудник с изграждането на инфраструктура в зона „Д“. И тъй като Оперативна програма „Околна среда“ е контрактувана над 100 % становището на управляващия орган е, че със средствата от този период само ще се финансира изготвянето на проектите, а самите строителни дейности ще бъдат стартирани през следващия програмен период. Тоест – те минават като предефинирани и одобрени проекти.
-Кога финансиращият орган ви съобщи тази неприятна новина?
-Това е решение, което бе обявено от министъра на околната среда и водите Искра Михайлова на последната й среща със Сдружението на общините. Тогава беше конкретизирано, че тези проекти ще бъдат реализирани на по-късен етап.
-Кои са първите проекти, които сте готови да внесете в новия програмен период, извън тези, които вече споменахте?
-Изграждане на пречиствателна станция, канализация и рехабилитация на водопровод в Българово, разширението на ВиК мрежата в квартал Крайморие. Те са одобрени и ще бъдат финансирани през следващия програмен период. Дори имаме разрешението от финансиращия орган да стартираме още тази година тръжните процедури и в момент, в който са осигурени средствата да започнем реални строителни дейности.
-По трудно ли се работи с настоящата изпълнителна власт?
-По отношение на изпълнението на проекти няма разлика, защото съставът, както на управляващите органи, така и междинните звена бе запазен, което е правилната политика, защото това са хора с натрупан опит.
-Много дипломатично отговаряте.
-Работата зависи до голяма степен от експертизата, на хората, които работят в тези министерства.
Виж коя фирма е начело на консорциума, който печели проекта и тогава можеш да правиш заключения.
Идиотско е да пишеш глупости, за които си нямаш хал хабер.
p?news=466740#comments_box