Капанът на "дребния шрифт" при някои кредити: Теглиш 2000, връщаш 4000
Близо 40 на сто от хората в България изобщо не могат да заделят пари настрана
"Да ми дадат 3 бона заплата чисто у дома и се връщам. Няма да стоя в чужбина. Вади се повече, но и харчовете са много. Поне няма да плащам огромни средства за квартира“.
Мнението на 35-годишен мъж от Родопите. Със собствено жилище, съпруга и дете, но разделени. Мъжът работи в чужбина – детайл в картината на гурбетчийския регион. Да спестява му е все по-трудно, изисква големи лишения, но се справя към този момент, пишат в новия си брой колегите от "Родопи voice“.
Близо 40 на сто от хората в България изобщо не могат да заделят пари настрана. Едва един процент пък спестяват над 30 на сто от доходите си, сочат последните изследвания. Според тях, жителите на по-малките градове пестят повече от хората в София. Анализът пък сочи – това се дължи вероятно заради по-ниските разходи за живот.
"Ако не са младите зад граница – пари няма да има“, споделят възрастни хора в областните градове. Спестяванията се дължат главно на гурбета.
"12,82 евро на час бруто е минималното възнаграждение в Германия. Около 3000 евро получава лекар, толкова може да вземе и нашенец, ангажиран в строителството или в някаква фабрика. Ако квартирата е осигурена, е много добре. Защото на месец разходите за покрив и храна са около 1500 евро“, казва гурбетчия във Федералната република.
Заминал преди години заради натрупани заеми в България. Те отдавна са изчистени, животът зад граница потиска, но… "След толкова години човек в един момент свиква, начин на живот, който трудно се променя“, допълва родопчанинът.
Тревожната тенденция в България пък е, че 120 000 млади хора са стигнали до ЧСИ заради невъзможност да си погасяват задълженията. Хиляди от тях са между 18 и 20 години. Болшинството попадат в капана на "дребния шрифт“ при бързи кредити по схемата "Теглих 2000, трябва да върна 4000 лева“.
19 на сто от младите хора в страната биха се задоволили с месечно възнаграждение между 3 и 4 хиляди лева.


















