Май 2013: Избори, политически рокади, мнимо убийство, запален джип на шефа на Слънчев бряг АД и абитуриентски балове
Месецът бе най-щастливият в живота на председателя на ОбС Костантин Луков, чиято голяма мечта бе сбъдната. Обвиненията срещу Йордан Сачанов и Аргир Бояджиев се оказаха съшити с бели конци
Месец май 2013 година премина под знака на изборите, а както е казал Бисмарк:“По време на избори и война се лъже най-много“. За целия Бургаски регион последваха куп щедри обещания – закриване на „Слънчев бряг“ АД, узаконяване на незаконните постройки в Ченгене скеле, безплатни таблети за всички ученици, спортни зали, намаляване на безработицата. Очакваше се едва ли не реки от пари и благополучие да тръгне към Бургас още ден след изборите. За да са избори като избори двете основни партии -ГЕРБ и БСП се замерваха с компромати, обвинявайки се в корпоративен вот, подкупване на гласоподаватели с пари и сандвичи и дори писане на по-високи оценки на ученици с условието – да гласуват за дадена партия. В крайна сметка вотът тук спечели ГЕРБ с 35 %, за БСП гласуваха 24 %, а патриотите от НФСБ, станаха трета политическа сила с 8 % от гласовете. По мандати 7 отидоха за ГЕРБ, 4-БСП, 2-ДПС, 1-Атака Победителят във вота ГЕРБ се опита да състави правителство, в който като министър на околната среда и водите попадаше бургаската депутатка Ивелина Василева. В зала подкрепа липсваше и кабинет си остана само проектокабинет, а седмици по-късно с безценния глас на Волен Сидеров, осигурил парламентарния кворум за министър-председател бе избран Пламен Орешарски.
След
като осигури власт на кабинета БСП-ДПС
в Атака застъпиха тезата, че са сторили
това „за доброто на България“. В този
момент те припознаха ГЕРБ като политически
опонент номер едно и започнаха всячески
атаки в цялата страна. Бургас не бе
изключение. Един от най-верните хора на
Волен Сидеров тук - Петко Петков ви като
сирена и обвини ГЕРБ, че са „убили
активистка на Атака“. На всичкото отгоре
партията на Сидеров обвини полицията,
че не си вършила работата и настоя за
оставки. В крайна сметка се оказа, че
„убийството“ е само в нечия умопомрачена
глава, а скандалът заглъхна много бързо,
предвид другите излияния на депутати
от Атака, а те не бяха никак малко.
За Костантин Луков май 2013 година със сигурност е най-щастливият в живота му
|
Духовете в най-голямата група в ОбС
Бургас сериозно се разбуниха след
обявяването на кандидатурата на Костантин
Луков. Част от съветниците никак не
одобряваха това предложение и лансираха
юристът Стоян Евтимов.
Последният предусещайки назряващия скандал си направи отвод, а на заседанието през май Луков бе избран за нов председател на ОбС. „Г-н Луков, моля ви не влизайте в прашките на Снежина Маджарова“, призоваха го още от първото заседание колегите му от НФСБ.
През
май прокуратурата поиска имунитета на
бившия вътрешен министър Цветан Цветанов
по обвинението за незаконно подслушване.
Така вторият човек в ГЕРБ се превърна
в редовен клиент на прокуратурата, а
днес срещу него текат 3 досъдебни
производства. Бройката им скоро нищо чудно да се увеличи.
В
средата на месеца футболът в Бургас
също имаше своите поводи за гордост.
Нефтохимик изпълни мечтата на феновете
си и извоюва промоция в елита, за да
затъне няколко месеца по-късно в една
от най-големите си кризи, от която трудно
ще излезе. Днес феновете ще могат само с носталгия да си спомнят за този период, в който празнуваха край на седемгодишното си изгнание в долните дивизии на българския футбол.
Обезумелият военен инж.Иван Кънев макар и на преклонна възраст вдигна на крак цялата полиция. Часове наред той се бе барикадирал
в дома си в к-с "Зорница" с нож и пушка |
Парламентаристите промениха така собствения си правилник, че допуснаха с мнозинство от 2/3 от гласовете на участниците в комисиите могат да изведат извън залата всяко едно лице. До онзи момент групата на ГЕРБ и Синята коалиция нямаше квота в ковачницата на решения на ОбС, но често съветниците присъстваха като гости. През май 2013 г. мнозинството им намери цаката и тотално отряза от информация за общинската политика и разходването на публични средства.
Бившият шеф на земеделската служба в Несебър Йордан Сачанов се оказа чист като сълза след процеса за длъжностни престъпления. БОС го оправда по всички повдигнати обвинения. През май от съдебните дела успя да си отдъхне и бившият шеф на Пристанище-Бургас Аргир Бояджиев, който също бе оправдан, а обвинението срещу него се оказа съшито с бели конци.
Малко след изборите служебният джип на изп.директор на „Слънчев бряг“ АД Златко Димитров изгоря при мистериозни обстоятелства. Потърпевшият бе категоричен: Някой се опитва да ме сплаши! Оттогава досега разследването не е мръднало крачка напред и остава загадка дали и кой запали колата на Златко Димитров.
Поморийският хотелиер Николай Алексиев бе заловен на Летище „Бургас“ с 250 хил.евро, скрити в ръчния му багаж. Предприемачът се прибирал в родния си град от Москва. Самият Алексиев бе категоричен, че е станал жертва на постановка. Как са попаднали парите в багажа му – така и не стана ясно.
Във втората половина на месеца настрани от политическите страсти хиляди абитуриенти казаха „Сбогом“ на училището и отпразнуваха по бляскав начин баловете си. Тази година се разчиташе на много стил, въпреки че не липсваха и особени елементи, внасящи сериозен колорит.