Февруари, 2013 г.: Провален зрелищен арест на прокурор в Бургас, живите факли и падането на правителството
Горящите хора, протестите срещу монополите и падането на правителството на ГЕРБ белязаха февруари 2013 г. Надутите сметки за ток изкараха на улицата хиляди абонати на електроразпределителните дружества още в началото на месеца. Недоволството се разрасна през следващите дни, а в края на месеца в 35 града в страната граждани излязоха на един от най-масовите протести у нас. Те настояха за национализация на енергоразпределителните дружества, както и отговорност за лицата, подписали неизгодни за страната ни договори. Вандали замеряха полицията и жандармерията с камъни и стъклени бутилки, на което органите на реда отговориха с газ.
На 18 февруари млад мъж се самозапали на пешеходна пътека в центъра на Велико Търново. Въпреки опитите на случайно минаващ възрастен мъж да го спаси, отчаяният човек по-късно почина.
36-годишният Пламен почина на 3 март м.г. |
53-годишният Венцислав Василев се самозапали в Община Раднево на 26 февруари. Безработният мъж влязъл в сградата и казал на служителката на пропуска „Искаш ли да се запаля", след което лумнал в пламъци.
Събитията в страната разклатиха правителството на ГЕРБ. На 18 февруари м.г. вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков подаде оставка. Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова пое поста му. Мотивите за уволнението на Дянков бяха, че има голямо недоволство в обществото заради замразените доходи, лоша комуникация с Брюксел, което води до забавяне в европейското финансиране, на което България основно разчита.
На 20 февруари премиерът Бойко Борисов депозира оставката на кабинета в 11.23 ч., която на следващия ден бе приета от парламента.
Оставката поведе лавинообразно икономиката надолу. Само за един ден основният индекс на Българската фондова Борса - SOFIX се срина с 4,79 процента и стигна до нивата от 365,03 пункта. Протестите, оставката на кабинета, липсата на алтернатива и реална представа как да се преодолеят проблемите предизвикаха панически разпродажби на пазарите на акции.
В Бургас също не липсваха екшъни, този път те бяха в Темида. При зрелищна полицейска акция бе арестуван на 15 февруари прокурор Ангел Георгиев от Окръжна прокуратура – Бургас, докато пил кафе с адвокат Марин Стефанов в късния следобед.
Прокурор Ангел Георгиев се завърна все пак в Окръжна прокуратура на бял кон |
Тогава около 10 цивилни
служители на ГДБОП нахлуха в заведението, разположено на ъгъла на бургаските
улици „Ген. Гурко” и "Трайко Китанчев”, известно още като „адвокатското
кафене”. Последва обиск на двамата, според първоначалните изявления прокурорът
бил хванат с рушвет от 8000 лева, но обвиненията срещу него набързо се
разпаднаха. Поредната провалена акция на ГДБОП...
На 22 февруари Бургаският окръжен съд отстрани кметът на Несебър Николай Димитров и главният архитект на общината Валентин Димов от длъжност заради аферата Дюнигейт.
БОС острани от длъжност кмета Димитров на 22 февруари м.г. |
Според прокуратурата кметът не оказал контрол върху дейността на Общински експертен съвет по устройство на територията като при вземането на протоколно решение за заявлението на фирма "Сле груп" ЕООД за съгласуване и одобряване на инвестиционни проекти и издаване на разрешение за строеж, не са присъствали всички включени членове на съвета в съответствие със Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Месец по-късно Бургаския апелативен съд отмени решението на първоистанционния.
През февруари 2013 година започнаха серия от заседания, на които се гледаше мярката за неотклонение на Пламен Дишков – Кела. Обвиненият за убийството на Димитър Стаматов Мастара изрева в съда от тежка коксартроза. В крайна сметка Пламен Дишков вече е извън ареста /виж тук с какво се занимава в момента Кела/.
konia mu e tolkova bial, kolkoto Bango Vasil ot romskata mahala.