В Созопол се опитаха да натъкмят обществена поръчка за 10 млн.лв., КЗК ги реже
Консорциумът на „Главболгарстрой“ и варненската „Хидроремонт“ определен за победител в процедурата, те обаче няма да подпишат договор, а поръчката ще тръгне отначало
Обществената поръчка за дълбокоморското заустване на пречистените води от бъдещатаПСОВ(Пречиствателнастанция за отпадни води)в Созопол е прекратена от Комисията за защита на конкуренцията/КЗК/, показа проверка на Флагман.
Процедурата, чиято прогнозна стойност е 9,5 млн.лв., без ДДС, е върната на възложителя (б.а. Община Созопол) заради сериозни пропуски в документацията, облагодетелствали дадени участници. Производството в антимонополния орган е по жалба на един от участниците – ДЗЗД „Струма Трейд“. Консорциумът, който е учреден от варненската „Девня Трейд“ и благоевградската „Струма имоти“, е отстранен на втория етап от обществената поръчка заради това, че е декларирал срок за изпълнение на СМР-ата в размер на 240 дни, което е с повече от 20% по-благоприятна средна стойност от предложенията на останалите участници.
Казусът е изключително интересен. „Струма Трейд“ вече е печелил обществени поръчки с подобен предмет на дейност в Община Варна, като опитът там очевидно е показал, че дейностите могат да бъдат приключени по-бързо от предварително заложените в созополската процедура 360 дни. Според комисията, председателствана от зам.-кмета на Созопол Петя Чапаева, това е невъзможно и по този начин консорциумът цели да бъде в по-благоприятна позиция от останалите участници. Поради тази причина те постановяват и отстраняването на ДЗЗД „Струма Трейд“.
„Отстранени сме при наличието на предложен срок за изпълнение от 240 дни, а класираният на първо място участник ДЗЗД „Обединение Созополис 2013“ е декларирал срок от 243 дни“, жалват се от „Струма Трейд“ и недоумяват за двойния аршин на администрацията. Възложителят пък се мотивира, че предложеният срок от ДЗЗД „Обединение Созополис“ е с 19,27 % по-благоприятна оферта и според Закона за обществени поръчки/ЗОП/, след като не минава 20 % не е необходима допълнителна мотивирока или отстраняването на участника. Същият показател за жалващите се „Струма Трейд“ е малко над допустимия минимум - 20,66 %.
По този компомент обаче жалбата изобщо не се разглежда от КЗК. Оказва се, че в самото задание на процедурата има несъответствия, свързани с представянето на сертификати за качество на участниците. Тръжната комисия дава посредата на поръчката допълнително разяснение по този казус, което според КЗК може да се разчете като указание към определени участници, които са облагодетелствани.
От цялата преписка в антимонополният орган става ясно, че за победител в процедурата, но без възможност да подпише договор, е ДЗЗД „Обединение Созопол 2013“, в което участват една от най-големите строителни компании в страната „Главболгарстрой“ и варненската „Хидроремонт“ на бизнесмена Ивайло Иванов. В процедурата се включва и трети консорциум - „Аполония Понтика“, учреден от две варненски компании - „Космос Шипинг“ на Пламен Проданов, навлизащата все по-осезаемо по Южното Черноморие „Планекс“ ЕООД на Христо Димитров, както и украинската „Морстрой“.
Проектът да дълбокоморското заустване е част от мащабния воден проект на Община Созопол. Сега обаче процедурата ще се наложи да тръгне отначало, което със сигурност ще забави изпълнението с поне половин година.