След митата на Тръмп: Световните пазари отчетоха най-големия си спад от пет години

Обезцениха се акции на компании, които разчитат на производство в Китай
Индексите на световните борси рухнаха след обявените от Доналд Тръмп мита върху вноса. Сривът на американските индекси в четвъртък беше най-големият, откакто започна ефектът на пандемията през март 2020 година. Световната търговска организация ревизира прогнозата си за 2025-а. Според нея глобалната търговия няма да отбележи 3% ръст, както се считаше досега, а ще спадне с едно на сто, предава nova.bg.
Първите жертви, чиито акции се обезцениха, бяха компании, които разчитат на производство в Китай. Сред тях гигантите "Епъл", "Найки" и "Амазон". Сривът на борсите е само част от резултатите в първия ден след обявяване на митата.
Нов спад в цената на акциите беше отчетен и след началото на търговията в Азия. Тарифите, обявени от Доналд Тръмп за вноса от над 180 държави, кара инвеститорите да се тревожат за общото развитие на икономиката. Цената на петрола сорт "Брент" падна под 70 долара за барел. Прогнозите са за още сривове на фондовите пазари
Ако тарифите останат такива, каквито са, топ моделът на "Айфон" ще се оскъпи с над 1000 долара. Това изчислиха брокери на Нюйоркската стокова борса. Автогигантът "Стелантис", който произвежда колите на "Фиат", "Крайслер", "Пежо", "Ситроен" и "Опел" - вече започна да уволнява хора във фабрики в Канада и Съединените щати.
"Имам група от 470 работници, които се притесняват. Не знаят дали ще трябва да си търсят нова работа", заяви Дени Бътлър, вицепрезидент на синдикат на автомобилни работници в САЩ.
Нищо около тарифите не е ясно. Дали Тръмп иска да ги ползва като инструмент в преговори с другите страни. Или планира да останат такива в дългосрочен план. Засега той настоява, че са много добра мярка. "Пазарите ще се развиват. Акциите ще растат. Страната ще процъфти", категоричен е американският президент.
Китай и Канада вече обявиха, че ще отговорят с мита върху американски стоки. Европейският съюз готви отговора си в средата на месеца.
„Европейският пазар е от 450 милиона потребители. По-голям от американския. Ако европейците играем заедно, което значи отговорът да е единен, пропорционален, но и съществен, ако след това отделните сектори имат своя съгласуван отговор - тогава можем да постигнем целта си. А тя е премахването на тези мита", заяви френският президент Еманюел Макрон.
"80-годишният период, когато Съединените щати носеха мантията на глобално икономическо лидерство, когато изковаха съюзи, основани на доверие и взаимно уважение, приключи. Въпреки че това е трагедия, такава е реалността. Трябва да отговорим целенасочено и със сила“, подчерта премиерът на Канада Марк Карни.


















