Юристите на „Сдружението на бургаските болници” спечелиха първото си дело срещу Здравната каса
Юристите на „Сдружението на бургаските болници”, спечелиха първото си дело срещу НЗОК. Решението на магистратите от първоинстанционния съд – БОС е, че НЗОК неправомерно е отказала плащането на 27 500 лева на ответника МБАЛ „Дева Мария”, като не е признала оперативни манипулации.
Касае се за клинична пътека 193 – „лумбална симпатектомия”/б.а. прекъсване на нерв в гръбначния стълб, помагащ за по-доброто оросяване на крайниците/, която здравното заведение извършва по един изключително иновативен метод, щадящ здравето на пациента. Интервенциите се осъществяват от светилото в съдовата хирургия в България проф.Захариев. РЗОК Бургас обаче отрича методът му и не само, че не плаща осъществените процедури на „Дева Мария”, но и налага административно наказание.
Абсурдното в случая е и друго – проверката е извършена през лятото на м.г. и засяга 32 от общо осъществените през годината по тази клинична пътека 35 случая. Всичките са извършени по споменатия иновативен метод. За 7 се признава, че са по утвърдените от НЗОК критерии и се получава плащане, но за 25 се отказва. Мотивите са, че нямало операционна намеса. Така здравното заведение изпада в абсурдната ситуация да доказва дали операцията е операция. В хода на гражданското производство, се възлага на водещ лекар от университетска болница във Варна да извърши медицинска експертиза. Той по категоричен начин изразява становище, че оперативната намеса, която е извършена в МБАЛ „Дева Мария” представлява операция по смисъла хирургичния стандарт.
„Ясно е, че става въпрос за субективна оценка. Докторът, който е извършил проверката не е съдов специалист, а общопрактикуващ лекар. Той няма необходимите медицински знания, за да направи преценка за извършената оперативна намеса.”- коментира адвокат Александър Богданов. Той отбелязва, че проф.Захариев извършва същата тази процедура и в столичната болница „Света Екатерина” от години и до този момент никога не е имал проблем със здравната каса.
Заради неуредиците в „Дева Мария” спират да работят по тази клинична пътека и за желаещите да преминат подобна интервенция шансът е само един – да отидат до София. Опция за тях е да потърсят и здравно заведение, където операционната намеса се извършва по традиционния начин – с отваряне на гръбначния стълб, процес при който е тотално отречен в страните с развита здравна инфраструктура заради изключително бавното възстановяване.
„Ние имаме специалистите, имаме апаратурата, но не можем да ги използваме защото някой е решил да не признае тази здравна пътека. Налага се един двоен стандарт, което е много опасно в медицината. В болницата винаги сме се опитвали да връщаме доверието на хората от региона в бургаското здравеопазване. Влагаме сериозни средства в оборудването, в привличането на изключително сериозни професионалисти.”-коментираха от МБАЛ „Дева Мария”. От здравното заведение съобщиха, че ако решението влезе в сила отново ще започнат работа по тази клинична пътека.
Ще има кой ми в гащите я свърши, момко (как ти беше името юристче).
Касата плаща това, което е включено а светилото да вземе да светне пациента какво иска,
Ще има кой ми в гащите я свърши, момко (как ти беше името юристче).
Касата плаща това, което е включено а светилото да вземе да светне пациента какво иска,