Тристранката реши: 50 лв. помощ за майките, но само с доход под 350 лв.
Националния съвет за тристранно сътрудничество одобри пакет от мерки за подпомагане на най-бедните и повишаване на заетостта, пише Блиц. За целта са заделени повече от 41 млн. лв. След като подкрепиха предложенията, работодателските организации напуснаха тристранката в знак на протест срещу приетия преди месец закон, с който се разшири кръгът на лицата задължени да декларират имуществото си. Според бизнеса и синдикатите текстовете са противоконституционни. Профсъюзите нямат намерение да напускат тристранката.
По 50 лева еднократна помощ ще получат майките, които ползват втората година от майчинството си, а доходите на човек в домакинството им не надвишават 350 лева. Това е заложено в пакета от мерки, който ще бъде гласуван на утрешното правителствено заседание.
За подпомагане на най-бедните се предвижда още добавка от 50 лева за деца с увреждания, енергийна добавка от 65 лева, за хиляди, чиито доходи са с до 10 лева над изискванията за да имат право на помощта. 31 млн. лева ще отидат за мерки срещу безработицата.
Преди да се оттеглят от заседанието работодателите подкрепиха социалния пакет. Синдикатите пък настояха за втори, който да подпомогне пенсионерите и т.нар. работещи бедни. Поне засега не се предвижда ръст на минималната работна заплата.
С допълнителните средства за заетост ще се осигурят работни места за нови 15 930 безработни от уязвимите групи на пазара на труда. Тук влиза безработни младежи до 29 години, безработни с трайни увреждания, безработни родители на деца до 5-годишна възраст, продължително безработни и др.
В програмата “От социални помощи към осигуряване на заетост” ще бъдат включени още 7500 души, в програма “Нова възможност за заетост” – допълнителни 2000.
Предвижда се да се осигурят още 650 асистенти на хора с увреждания.
“Настояваме да се продължи работа, макар и в такъв консултативен порядък, по въпроса за изработка на критерии и за минималната работна заплата, и за другите плащания, защото в момента просто се спираме на някакво число, без да има съответната аргументация”, коментира лидерът на КТ “Подкрепа” д-р Константин Тренчев.
След като бизнесът напусна тристранката разговорите между социалните партньори ще се водят поотделно. Макар че профсъюзите ще останат в съвета за сътрудничество, те също като работодателите смятат, че законът, който ги задължава да декларират имуществото си е противоконституционен и създава предпоставки за криминален и политически натиск.