С новата ми позиция в Брюксел ще помогнем на всички български жени
- Г-жо Любчева, вие сте избрана в ръководството на ПЕС – жени, как беше издигната кандидатурата ви?
- Женската структура на ПЕС е социално ориентирана. Това дава голяма база за работа на нашето Обединение на жените социалисти в БСП, което е член на ПЕС-жени. Мандата на ръководството на структурата е 2 години и половина.
В ръководството но ПЕС-жени има председател, четирима заместници и 10 членно Изпълнително бюро, в което друг българин няма. Изборът мина на годишната конференция, която се проведе един ден преди Конгреса на ПЕС. Вотът се провежда по определени правила, ясно указани в общия статут на ПЕС-жени. Предложението за моята кандидатура дойде от БСП, беше подкрепено от официално писмо, подписано от председателя Сергей Станишев, но най-активна роля има Обединението на жените – социалистки в БСП и неговата председателка Катя Николова. Изборът беше прагматичен, с тайно гласуване, имаше 10 кандидатури, подкрепени официално от партиите, представени на национално ниво на съответните държави. От България нямаше друга кандидатура.
- С какво ще се занимавате на този пост?
- Ние имаме отговорности да работим за покриване приоритетите на ПЕС-жени, които се приемат обикновено на годишните конференции. Всеки национален представител, участвайки в ПЕС-жени, отговаря за националното представителство и за изпълнението на приоритети на национално ниво.
- Много често подобни въпроси звучат като празни фрази за обикновените хора, какви конкретно са тези проблеми, които ще решава женската структура на ПЕС?
- Ще споделя въпросите, които бяха поставени в двете дискусии по време на годишната конференция. Първата беше за ограниченията на пазара на труда пред жените, а втората – равнопоставеността на жените на пазара на труда. Това са много сериозни въпроси, тъй като в условията на икономическа криза една от големите групи, която е засегната, са именно жените. Бяха споделени интересни данни, становища и полезни практики от някои от страните, които успяват да намерят позитивни мерки за излизане от ситуацията. В ограниченията на пазара на труда поставихме сериозно доброто професионално ориентиране и обучение на жените, за да могат да се реализират на пазара на труда в съответствие с неговите изисквания. Беше поставен въпроса, че много често жените имат грешното образование, както и за реализирането на младите жени, които често са пренебрегвани от работодателите поради това, че отглеждат деца, ползват отпуск и други. Освен това коментирахме и младежката безработица, която оказва влияние върху демографската криза в страните, върху дисбалансите по отношение на регионално развитие и т.н. Вероятно на първото ни заседание ще разгледаме и продължаващата тема за насилието над жени. Не сме забравили и проблема за заплащането на труда им. В много области жените са лошо представени, ние настояваме в много от случаите да се спазва правилото на квотния принцип, това е препоръчителна мярка като цяло за постигане на балансирано развитие. Освен всички останали отговорности жените отговарят и за децата, за тяхното възпитание, за образованието им и т.н. От тази гледна точка жените имат място във всяка една от дейностите.
Моят избор е на европейско ниво. За втори път имаме свой представител. Когато бях член на Европейския парламент – участвах в работата на ПЕС-жени и осъществявах координация.
- Вие работите като преподавател в университет „Проф. д-р Асен Златаров”, с новия пост няма ли да ви се налага често да пътувате до София и Брюксел?
- Аз живея и работя в Бургас. Няма да се местя, това е дейност, която е политически ангажирана, не административно. Нашите мероприятия могат да бъдат организирани навсякъде. Сега предстои голяма конференция в Брюксел, която ще се занимава с проблемите на равнопоставеността. В Будапеща ще бъде представено цялото ръководство на ПЕС. Но и в Бургас трябва да се върши тази работа.
- В какво ще се състои работата ви в Бургас?
- Трябва ПЕС-жени и Обединението на жените социалистки да имат активност в регионите. Трябва да се провеждат много кампании, структурата е активна именно с организирането на такива. Мисля, че не само проблемите трябва да се дискутират, но и наистина могат да се намерят решения, които да се прилагат. Важно е жените да имат форуми, на които да могат да поставят проблемите си. Жените се чувстват добре, когато има кой да чуе тези проблеми. Затова трябва да сме по-активни в провеждането на събития. Жените имат куп задължения през деня – грижат се за дома, родители, кухня, дете, трябва и да се реализират професионално. В същото време те не са представени равноправно в редица професии.
Тридесет процента е ниското ниво на равнопоставеност, а ние сме дори под тях. Забележете, че например няма нито една жена общински съветник от БСП например.