Търсим снимка на опозорен бургазлия, ще му вдигат паметник посмъртно!
Редколегията на Бесове.бг издирва родителите или други роднини на ефрейтора от българската армия Христо Капитанов, за да се присъединим към Инициативен комитет от Шумен, заел се да поправи историческа несправедливост.
Търсим снимка на ефрейтор Капитанов, за да може тя да послужи за изработването на барелеф, който да се добави към общия мемориал на тримата застреляни курсисти в Шумен.
В нашето разследване сме стигнали дотам, че безспорно е установен, че Капитанов не е бил предателят на групата свободомислещи, но лепнатото петно върху личността му до ден-днешен не е изчистено, каза пред Бесове.бг един от видните шуменски крееведи Кънчо Тодоров, който ни помоли да огласим за инициативата и да потърсим следи от близки на Христо Капитанов.
Барелефът трябва да бъде поставен догодина до бюстовете на убитите курсисти Мара Балева, Цвята Христова и Димо Пенчев, след като частична обществено политическа реабилитация на смятания за предател в партийната историография ефрейтор Капитанов беше извършена на сказка на о. р. полк. Димо Димов пред активисти на БСП на Гроба на курсистите.
Говорил съм по тази тема на това място и преди пет години, но никой не искаше да ме чуе, обясни пред Шмоко.бг изследователят полк. Димов. По-голямата част от шуменците от по-старите поколения долу-горе познават историята на паметника по пътя от "Създатели на българската държава" към Стария град. През 1933 г. в цялата страна се развива активна антивоенна дейност, като се създават групи за пропаганда сред армията. Една от тези групи представляват курсистите от учителския институт в Шумен Димо, Мара и Цвята и ефрейторът Капитанов. Дейността на подобни групи обаче се преследва от държавата и считаната за военно-фашистка организация "Продуч".
На 18 март 1933 година в района на Кьошковете Димо, Мара, Цвята и Капитанов са отвлечени от офицери, членове на "Продуч" и отведени на Шуменското плато. Там са подложени на мъчения, след което удушени с въжета. След изчезването на младежите близките им ги издирват, има питания в Народното събрание от шуменски депутати, но до 1944 лобното им място остава неизвестно. През 1945 година съдът дава различни години затвор на убийците им, а на базата на показания на един от тях ефрейтор Христо Капитанов е обявен за предател, издал останалите от групата.
През 1983 година по повод на 50-тата годишнина от гибелта на курсистите на платото е издигнат паметник на скулптора Чавдар Илиев и комсомолската архитектурна надежда Валери Колев. На него обаче са главите само на Димо, Мара и Цвята, в този комплект изучават делото им и комсомолците. Няма никакви доказателства Капитанов да е бил предател, смята полк. Димов. Идеята е историческата несправедливост по отношение на Капитанов да бъде поправена. Надявам се в архивите да намерим и снимка на ефрейтора, обясни полковникът. Сказката на полк. Димов беше част от мероприятията, с които социалистите в Шумен отбелязват годишнината от 9 септември 1944 година.
" има питания в Народното събрание от шуменски депутати, но до 1944 лобното им място остава неизвестно."
Питането за престъплението е било преди 9.9.1944, а вие представяте ли си за някой от изчезналите след 9.9.1944 да има парламентарно питане?? Аз не !