Започна поклонението пред тленните останки на папа Франциск (ВИДЕО)
Светият отец почина в понеделник на 88-годишна възраст
Започна поклонението пред тленните останки на папа Франциск, който почина на Светли понеделник. Тялото му бе пренесено днес в базиликата "Свети Петър", за да могат вярващите да му отдадат последна почит. Погребението ще бъде тази събота, като се очаква в Рим да пристигнат десетки световни лидери, сред които Доналд Тръмп и Володимир Зеленски.
Ковчегът на папа Франциск беше поставен в базиликата „Свети Петър“. Той бе придружен от десетки облечени в червено кардинали и швейцарски гвардейци. Съпровождан от звън на камбани, ковчегът излезе от „Каса Санта Мария“ и бавно се отправи към централния вход на базиликата.
Вчера, в параклиса в "Света Марта", последна почит пред тленните останки на папата отдадоха президентът на Италия Серджо Матарела, както и кардинали и служители от Ватикана.
Хиляди опечалени вече се стекоха във Ватикана. Вечният град очаква над 1 милион посетители за подребението на Светия отец.
"За мен папа Франциск представлява Църквата, в която вярвам. Това е новата Църква, която присъства сред хората в затруднено положение. Това е Църквата на бедните, Църквата за най-малките сред нас. Така че - това е Църквата, на която се надявам и в бъдеще", сподели Федерик Амара.
"Обичаме папа Франциск. Той беше обикновен, хубав човек, който живя живота си като последовател на Иисус - по най-искрения, най-красивия начин. И учеше всички нас как да бъдем християни и хора. И затова сме толкова щастливи и ще го следваме", заяви Джон Маккей, поклонник от Великобритания.
За погребението на папа Франциск в събота ще пристигнат делегации от 170 страни. Във Ватикана да отдадат последна почит ще пристигнат американският президент Доналд Тръмп и съпругата му Мелания, лидерите на почти всички европейски стани, ръководители на международни институции, кралят на Испания и британският престолонаследник принц Уилям. От Кремъл съобщиха, че руският президент Владимир Путин няма да присъства на погребението на папата. Срещу него има заповед за задържане от Международния съд в Хага, в който членува Италия.
Новаторът и реформатор папа Франциск почина на 88-годишна възраст от инсулт и сърдечен арест. Кончината му сложи край на често бурното му 12-годишно управление, в което многократно влизаше в конфликт с традиционалистите и се застъпваше за бедните и онеправданите.
Кардиналите, които ще участват в конклава за избор на нов папа, вече започнаха да пристигат във Ватикана. Три дни след кончината на Франциск настъпва моментът на равносметка за това по какъв път трябва да поеме Католическата църква. Във Ватикана се говори, че Църквата трябва да се ръководи от човек, който да може да я стабилизира. Това вероятно ще даде и насока кой ще е вероятният наследник на Франциск. При неговия избор неписаното правило беше, че главата на Римокатолическата църква не трябваше да е европеец. Сега неписанотро правило е, че начело на Ватикана не трябва да застава кардинал от Латинска Америка. Затова най-вероятно е да бъде посочен кандидат от Азия или Европа, като не се изключва и американско име.
По отношение на конклава се знае кога ще започне, но не и кога ще приключи. Преди години е бил поставен рекорд по продължителност на избора на папа. Кардиналите са заседавали хиляда дни и се е наложило да бъде премахнат покривът на сградата, в която са били затворени. Целта - да им стане студено и да могат да приключат по-бързо. Но този път се предвиждат само 33 гласувания. Това означава, че два пъти на ден ще чакаме да видим дали ще се появи белият дим над "Сикстинската капела". След тях кардиналите, които имат най-много гласове, отиват на балотаж.
Източник: Нова тв

















