САЩ ще ни помагат да спираме нелегалната миграция, след като я подклаждаха
Споразумение между САЩ и МВР ще засилва несъществуващата у нас борба срещу мигрантите
Само преди 100 дни това щеше да е невъзможно - САЩ – страната, която години наред насърчаваше отворените граници и изнасяше безмитно либерален дневен ред, сега смени политиката на 180 градуса.
По данни от Посолството на САЩ у нас, временно изпълняващата длъжността посланик Андреа Фалатко и аташето по митници Люк Милър са подписали споразумение с вътрешния министър Даниел Митов. Целта – обмен на информация в борбата с тероризма, престъпността и „нелегалната миграция“.
Според съобщението, това е „ключово споразумение“, което ще засили възможностите на България да защитава границите си, които в момента не са разграден двор – те липсват и всяка тумба от Близкия Изток минава през тях като бърз влак през малка гара.
За мнозина в България това е поредният пример за обрат в политиката на Вашингтон. Първо ни поучаваха как трябва да сме „отворени“ и „солидарни“ с уж търсещите убежище, после ни натрапиха идеята, че миграцията е право, а не привилегия. Сега вече се притесняват, че хаосът може да влезе и при тях през вратата на Балканите.
САЩ все по-често изпращат сигнали, че епохата на наивната „отвореност“ към всичко и всички приключва – поне на хартия. Реално обаче последствията от тази политика тежат върху цяла Европа, която от години поема миграционния натиск – и политически, и културен, и демографски.
Според официалната информация, споразумението ще даде възможност за по-бърз обмен на оперативна информация, по-добро противодействие на мрежите за трафик на хора, често съставени от „правозащитни“ НПО-та и засилен контрол по външната граница на ЕС, което ще осигури и по-добра защита срещу терористични заплахи.
Когато предупреждавахме за рисковете от масовата, неконтролирана миграция – бяхме „екстремисти“. Когато казвахме, че сред хилядите „бежанци“ има джихадисти – бяхме „ксенофоби“. Сега същите тези, които отричаха проблема, ни подават ръка за помощ.
Все пак по-добре късно, отколкото никога!


















