Артистичен спектакъл в Бургас обедини интелектуалци и общественици за голямата цел
Бургас изгражда модел с визия за 2032 година, когато градът трябва да стане Европейска столица на културата
В Бургас се провеждат последователни събития с амбицията не просто да съживяват културната среда, а да я преобразуват в платформа за артистично и обществено развитие. Втората среща под надслов „Аз и Бургас“ , инициирана от Театралния колеж „Любен Гройс“, провела се преди дни, предостави на публикацията изключително преживяване, в което културата е осмислена през призмата на личността.
„Не говоря за правила и определения. Културата не се измерва с наредби, тя се преживява.“, заяви Михаил Михайлов, зам.-ректор на колежа. Той е човек, който се опитва да обедини съмишленици, работещи по кандидатурата на Бургас за Европейска столица на културата 2032.
Културната общност на Бургас се обединява за историческа кауза
Именно около тази концепция се оформи и цялостният дух на вечерта.
Форматът на артистичното събитие бе кабаре-спектакъл, подготвен и изпълнен от студентите от първия випуск на Театралния колеж „Любен Гройс“. Младите актьори демонстрираха сценична прецизност, въображение и мисловна дълбочина, с която преврърнаха публиката не просто в наблюдатели, а участници в естетическо размишление.
Мотото на вечерта гласеше: „Ако целият свят е сцена, на която всички сме актьори, то може да се каже, че нашият живот е кабаре, в което всеки получава ролята, която играе.“
"Кабарето не е само театрална форма – то се превръща в метафора за личностното изразяване, социалната роля и културната памет", обясни Михаил Михайлов.
На събитието имаше редица официални гости - председателят на ОбС Бургас адв. Михаил Хаджиянев, окръжният прокурор Георги Чинев, зам.-кметът по култура Диана Саватева, зам.-кметът по образование Михаил Ненов, общинският съветник Евелина Михалева, , бизнесдамата Вержиния Иванова и други.
Сред поканените гости бе Даниел Братанов – винопроизводител, който направи блестяща презентация. Направи впечатление, чо той подхожда към своето изкуство с отдаденост, с какъвто композитор създава партитура, категорични бяха гостите на вечерта.
Виното за него не е продукт, а културен жестък, форма на себеизразяване.
Силно впечатление направи и участието на артист в областта на нишовата парфюмерия, която на място създаде персонализирани аромати.
Михайлов подчертава, че този подход към културата няма еднократен характер, а е част от по-мащабна визия.
По негова инициатива се формира културен клъстер, който ще обедини усилията на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, Драматичен театър „Адриана Будевска“, Държавния куклен театър – Бургас и Регионалната библиотека „Пейо К. Яворов“.
Следващото събитие ще се състои в нощта на 11 май , точно в полунощ в Центъра за съвременно изкуство "Пейо К. Яворов".
„Нощта на буквите“ ше бъде посветена на Св. св. Кирил и Методий и цели не само да подчертае духовното значение на писмеността, но и да утвърди Бургас като град, в който културата никога не угасва.
Очаква се програмата да включва концерт на свещи, както и редица изненади, посочени към всички мрежи.
Вижте още във видеото:

















