Изборен скандал разтърси парламента: искат оставките на ЦИК и „Информационно обслужване“ (НА ЖИВО)
Парламентът изслуша на извънредно заседание вчера ръководствата на ЦИК и на „Информационно обслужване“ относно възложеното им от Конституционния съд извършване на преизчисления на изборния резултат
Парламентът се събра на редовно заседание, на което депутатите обсъдиха оспорването на изборите за 51-вото Народно събрание. Народните представители изслушаха вещите лица по делото, образувано в Конституционния съд, след като бе подадена жалба за законността на изборния процес.
Тошко Йорданов от "Има такъв народ" обяви, че партията му е внесла официално искане за изслушване на експертите в пленарната зала. Подобна позиция изразиха и от "БСП – Обединена левица" и "ДПС – Ново начало", които също настояват за разяснения от вещите лица. Част от тях имат готовност да се явят пред Народното събрание и да представят своите заключения.
Ден по-рано, на извънредно заседание, депутатите изслушаха ръководствата на ЦИК и "Информационно обслужване" по повод извършеното от тях преизчисление на изборните резултати, възложено от Конституционния съд. В рамките на обсъжданията стана ясно, че в процеса са установени 780 липсващи гласа, което предизвика бурни реакции в пленарната зала.
По време на заседанието бяха отправени искания за провеждане на открито заседание на Конституционния съд, на което да се разгледат всички жалби, както и за оставка на ръководствата на ЦИК и „Информационно обслужване“.
Пред депутатите изпълнителният директор на "Информационно обслужване" Ивайло Филипов увери, че работата по повторното въвеждане на данните напредва и че крайният срок, поставен от ЦИК, ще бъде спазен. От над 1700 секционни протокола до момента са обработени над 600.
Филипов допълни, че е проведена среща с парламентарната комисия, на която са били сравнени хартиените протоколи и данните от електронните флашки. Той подчерта, че видеонаблюдението от изборния ден също е било проверено и ясно показва както процеса на машинното, така и на хартиеното гласуване.
Скандалът с липсващите гласове продължава да предизвиква напрежение в Народното събрание, като очакванията са темата да остане водеща и в следващите заседания.

















