Изборите ще са на 30 март или 6 април, ако ГЕРБ не съставят правителство
Очаква се решението на Конституционния съд за отпадне така наречената домова книга, по която се избира премиер
Какво би станало ако стигнем до осми предсрочни избори в рамките на около 4 години и кои дати са възможни за нови избори? Пред бТВ конституционалисти посочиха най-вероятно дни за провеждането им. Вотът за парламент ще бъдат на 30 март или 6 април, ако напъните на първите две парламентарно представени политически сили се окажат ялови. В предаването „Лице в лице“ пък политолозите Христо Панчугов, Любомир Стефанов и Теодор Славев пък отписаха възможността при провал на ГЕРБ да състави кабинет със следващите два опита това да се случи. Този филм вече сме го гледали и то седем пъти, добавиха тя.
За да се стигне пак до предсрочни избори, трябва първо да се връчат и трите мандата, които да бъдат върнати като неуспешни.
Пеевски ли дръпна шалтера на ГЕРБ за правителство и кой вярва на оправданието за счупените преговори
На този фон се очаква и решението на Конституционния съд дали да отпадне така наречената домова книга, по която се избира премиер.
Конституционалистите са категорични, че при неуспешни преговори за всички мандати, 30 март или 6 април стават реални дати за поредните избори.
„Възможно е такъв сценарий, той не беше изключен дори в началото на избора на настоящия парламент“, обясни конституционалистът Орлин Колев.
„Евентуално може да има решение по другия въпрос по т.нар. „домова книга“, която обаче няма да обърка тайминга на евентуалните предсрочни парламентарни избори“, уточни негов колега – Стоил Моллов.
За момента няма яснота кога Конституционният съд ще се произнесе за това как да се избира служебен министър-председател. Повторното сезиране от Румен Радев дойде в средата на ноември. Затова и не е ясно дали евентуалният бъдещ служебен премиер ще се избира между ограничения кръг кандидати.
„Президентът винаги се е придържал към практиката да дава разумен срок на политическите партии да преговарят и сформират проектокабинет и да се обединят около някаква фигура. Аз мисля, че този път също срокът беше достатъчен“, каза още Моллов.
„Безпредметно би било ако президентът по своя инициатива продължи в бъдеще да бави връчването на мандатите, когато то не е поискано“, обясни Колев.
При първото и второто връчване на мандата максималният срок формациите да го задържат е седмица.
При третия опит обаче няма поставено времево ограничение.
От изборите на 27 октомври насам минаха повече от два месеца. Парламентът пък успя да избере председател на 6 декември от 11-ия опит.
Поне да знае българина КОЙ да псува,че от 15 години управление на Герб сме най-бедната 6трана в Европа, с най-висока смъртност с най-замърсен въздух, с най-викоки нива на корупция,със зависима прокуратура и високи нива на битова престъпност.Политичиска върхушка, която много медии отъждествяват с Мафията.
Отдолу умнокрасивите в неистов вой от това тежко предателство! Истински нож в гърба! Не разбират ли американците каква пошлост и хибридна атака е хорото?! Как може да изразяват позитивно мнение към народни традиции?! Ганьо Либерало от ППДБ скача да опровергава СОБСТВЕНИТЕ си празници пред чужденците. "Ма как така, защо се занимавате с народняшки неща, вместо да ни спонсорирате?!"
Други даже привидяха в това смяна на курса на новата администрация в Белия Дом, което още повече задълбочава либералното разочарование от Покровителя. Скоро, усещам, дори Козяк ще бъде вкаран в черния списък на Атлантическия клуб за проводниците на "хибридната война". ????
Психозата е страшна. Себеомразата на тези хора още повече.
От друга страна, слуховете, че оста „Изток-Запад“ вече била изгубила актуалност след промените във Вашингтон, са силно преувеличени. Тъкмо обратното – тази ос ще остане водеща при позиционирането на българската политическа арена. Това, което ще се прибави към нея, е по-отчетливото противостоене по осите демокрация - автокрация и консервативно - либерално. Но не като партийни структури (стари, новосъздадени или бъдещи), а като адаптиране на конкретните политики на основните политически фактори у нас по линията за или против политики като т.нар. Зелена сделка, миграцията, джендър-идеологията и пр.
По-крадливи и ненаситни са от всичките дотука.
Борисов отстъпи за председател на парламента. Не биваше да отстъпва за министър-председател. И правилно не кандиса на претенциите на тези, които са по един файтон хора в големите градове. Разградската десница, дето има претенции да управлява цяла България.
Неее, не става. И нека тази да е последната кандърма към шарлатаните и техните партньори, госпожи и господа от първата политическа сила! Съобразявайте се с реалностите. Не с жълтопаветниците и с урсулите.