Нов политически трус в Южна Корея! Внесоха импийчмънт и срещу действащия президент
Страната изпадна в политическа криза, когато президентът Юн Сук-йол, който е временно отстранен, обяви военно положение на 3 декември
Южнокорейската опозиция заяви, че е внесла предложение за импийчмънт срещу действащия президент Хан Дък Су, след като той отказа да назначи съдии от Конституционния съд (КС), за да завърши процедурата по отстраняване на предшественика му от длъжност.
Южна Корея изпадна в политическа криза, когато президентът Юн Сук-йол, който е временно отстранен, обяви военно положение на 3 декември, предаде АФП, цитирана от БЛИЦ.
Парламентът лиши Юн от длъжност на 14 декември заради това действие, но за да бъде завършен процесът на импийчмънт, е необходимо решение на КС, което да потвърди решението на законодателите.
Хан обаче отказва да одобри назначаването на трима кандидати за съдии, които да попълнят деветчленния състав на КС. Това по същество задържа процедурата по отстраняване на Юн.
Поради това опозиционната Демократическа партия сега настоява и за импийчмънт на Хан.
„Внесохме предложението непосредствено преди пленарната сесия и ще го докладваме днес. Утре ще го подложим на гласуване.“, заяви депутатът Пак Сунг-джон пред репортери в Националното събрание.
Отказът на Хан да назначи официално тримата съдии доказва, че той „няма волята или квалификацията да спазва Конституцията“, каза лидерът на Демократическата партия Пак Чан-дай.
Ако съдът продължи процедурата по импийчмънт без допълнителните трима съдии, всички шестима настоящи съдии ще трябва единодушно да се съгласят да отстранят Юн от длъжност. Само един глас „против“ ще възстанови Юн на поста.
Хан обяви, че ще потвърди назначенията на съдиите само ако неговата управляваща партия „Народна сила“ и опозицията постигнат компромис по отношение на кандидатите.
„Последователният принцип, залегнал в нашата конституция и закони, е да се въздържаме от упражняване на значителни изключителни президентски правомощия, включително назначаване на конституционни институции“, твърди Хан.
„Първо трябва да се постигне консенсус между управляващите и опозиционните партии в Народното събрание, които представляват народа“, допълни 75-годишният бюрократ.
Ако опозицията приеме предложението за импийчмънт срещу Хан при гласуването на 27 декември, това ще бъде първият случай, в който демократична Южна Корея е наложила импийчмънт на действащ президент.
На мястото на Хан министърът на финансите Чой Сангмок ще встъпи в длъжност като изпълняващ длъжността президент.
Време е да се потърси политическата отговорност от шапкаря. По бързо да се съставя правителство, а първата точка, която да се разгледа е именно процедура по ИМПИЙЧМЪНТ!!