Личност на годината 2024: Катерина и Мария – тандемът, който превърна Каменар в културния център на Поморие
Те живеят от няколко години в населеното място, но за краткото време успяха да обединят всички с каузата си
Да живееш в по-красиво населено място, със сплотено общество, със спретнати градинки, място, в което хората има къде да общуват помежду си, а културата буквално да е техният живот. За такава утопична идея повечето българи биха прехвърлили топката на местната власт, а за себе и ще оставят въможността да недоволстват, да се жалват и да мрънкат. Но днес ще ви разкажем за едно рядко изключение - за две млади жени, които просто действат. Катерина Китинова и Мария Кайрякова превърнаха доскорошното западнало село, считано за "задния двор" на Поморие в истински Център на културата на общината. Казват, че го правят го за себе си, за останалите жители, но най-вече за децата си. Тандемът Катерина и Мария е следващият номиниран в класацията на Флагман.бг „Личност на годината 2024“. Предложението идва от самия кмет на общината – Иван Алексиев, единодушен е и екипът му. С тази номинация общинската администрация показва на младите жени, че техните усилия се оценяват и винаги Общината ще е готова да подпомогне всяка една инициатива.
Катерина Китинова и Мария Кайрякова не са местни, живеят едва от няколко години в Каменар. През 2020 година, по време на ковид пандемията, първо в този нов квартал на града се заселва Катерина със семейството си. Тя е родом от Пловдив, но от 20-годишна живее на различни места. Работата я води тук, на морето. Първоначално избират Бургас за свой дом, но скоро разбират, че искат по-спокойно място, същевременно и да е близо до морето. Палят колата, тръгват към град Българово, оттам хващат пътя към кв.Каменар през вътрешния път, преминавайки през всички села. Стигат до Каменар, след което през Поморие отново се връщат вкъщи в Бургас.
„Каменар ни хареса най-много. Инфраструктурата беше от решаващо значение. Видяхме колко е хубав пътят, за 5 минути стигаш до Поморие, а в Бургас си за 20 минути. Има велоалея до общинския център, осветена е, има пейки. Помислихме, че няма да можем да си позволим да живеем тук, защото ще е много скъпо. Оказа се, че не е така. Успяхме да си намерим имот и го превърнахме в наш дом. Районът много бързо се облагородява и става атрактивен за младите семейства, много хора се преместиха да живеят тук, за няколко години, три-четири има коренна промяна“, разказва Катерина Китинова пред екипа на Флагман.
С днешна дата тя е в майчинство, следва психология, имат семеен бизнес в сферата на търговията.
Година по-късно – през 2021 г., в съседната къща до тях се нанася семейството на Мария Кайрякова. Тя е бургазлийка, занимава се с много дейности, сред които фотография и маркетинг. Локдаунът играе решаваща роля в живота й. Със съпруга си вземат решение, че имат нужда от голяма промяна в живота им, а именно да се преместят в малко населено място – село, което е спокойно, но в същото време близо до големия град. Каменар отговаря на изискванията им. Бързо си харесват и купуват имот и се местят да живеят там.
Оказва се, че двете с Катерина имат общи интереси, бързо се сприятеляват, а малко по-малко идва и идеята да направят нещо заедно, с което да се чувстват по-добре. Първата идея е за оформяне на библиотека в Каменар, в която да има много и различни книги, за да може млади и възрастни да разнообразят ежедневието си. Консултират се с тогавашния кметски наместик, като той им казва, че има едно помещение, пригодено за тази дейност – пристройка към местната църква.
Кметът им го показва, но картината е отчайваща – много, но все стари книги, повечето съсипани от мухъла, вътре влага, мръсотия. Място, в което години наред не е стъпвал човешки крак.
„Нямаше как да останем безразлични за това, което видяхме. Изчистихме, подредихме, обзаведохме, а в акцията ни се включиха и други жители. Нашата идея беше да има ние къде да се събираме. Оказа се, че и другите хора го желаят. Общината ни предостави стелажи, тъй като старите бяха в лошо състояние. Оставихме много нови книги. През социалните мрежи успяхме да популяризираме инициативата, така съпричастни станаха десетки хора от цялата страна. Изпратиха ни нови издания, а от Сливен се включи цял ученически клас. Децата дариха по една от своите любими книги. Детските книги тук бяха в окаяно състояние, а се оказа, се те се намират най-трудно. Всичко, което виждате тук за малките, е дарение“, разказва Мария.
Мястото се води читателски клуб и привлича голям интерес. Там се организират събития, гостуват известни автори от цялата страна.
През 2022 година тандемът Катерина и Мария решава да направи за първи път коледен базар. Съчетава го с концерта на читалището, за да е още по-масово събитието. В онзи момент дори не осъзнават, че тази инициатива след няколко години ще е най-големият празник за квартала.
„Дъщерята на моя приятелка беше диагностицирана с онкологично заболяване, Слава Богу, вече всичко е наред. Но след като Мария предложи идеята за базара, аз казах да е благотворителен, а средствата да отидат за лечението на детенцето. Мария е мой съмишленик в това отношение. При нас или идеите са общи, или едната ги дава, другата ги допълва. Успяхме да направим организация, събрахме малко средства и ги предоставихме на семейството. Всяка година се разраства – втората година се включиха много хора с различни щандове. Събрахме около 7 хиляди лева за поморийско детенце. А тази година беше в два дни – 7 и 8 декември. Въпреки лошите метеорологични условия се получи страхотен празник, имаше цяла програма в читалището – Дядо Коледа раздаде подаръци на децата, фокусникът Стефан Меджик направи представление, отвън бяха разположени скара, стрелбище, щандове с различни сътворения. Имахме и фотограф, който направи всички снимки, които ние публикувахме в нашата група във фейсбук, благодарение на която популяризираме дейността си. Сред първите посетители беше кметът на община Поморие Иван Алексиев, който дойде със семейството си“, допълва Катерина.
От благотворителния базар са събрани 8 хиляди лева и са дарени за малката Велинка, която от 5 години се бори със животозастрашаващ тумор.
„На семейството трябат постоянно средства за лечението в чужбина, тъй като е много скъпо. Това, което ние успяваме да съберем, е капка в морето за нуждите на тези хора. Но важното е, че правим съпричастни още много хора“, добавя от своя страна Мария.
Двете жени имат още една заслуга към Каменар, а именно създаването на детска стая за забавление на най-малките му жители. По проект към Читалището е направена пристройка, която е съблекалня и е залепена за сцената. Тъй като обаче няма толкова мероприятия там и помещението е почти неизползваемо, те решават да го преобразят в забавачница. Обзавеждат стаята с играчки и всичко необходимо. В момента помещението се използва активно от малчуганите. А майките им са щастливи, че има къде да заведат децата си.
През пролетта направихме освежаване на парка ни, боядисахме пейките, почистихме. Имахме и обща инициатива с Гора.Бг. Дариха ни дръвчета, а ние ги засадихме тук. Над 10 човека от Каменар се включиха. Местните много харесват идеите ни и са съпричастни с тях. На последния коледен базар дори си имаха каменарска маса. Обединена общност сме тук, само е трябвало някой да запали огънчето. Много се радваме, че ние успяхме да го направим“, споделят още двете дами.
Тепърва те смятат да развиват дейността на читалището с различни инициативи. Да поканят интересни личности, които да изнесат лекции, вдъхновители от различни области, а защо не и концерти на популярни изпълнители.
„Когато видим, че нещо има потенциал, че хората се запалиха, дават идеи, подкрепят ни, няма как да не искаме да продължим. Всички го правим за нас, за нашите деца. Да сме обединена общност, да сме примерът, който даваме на другите хора и малките. Обществото да види, че когато сме сплотени и единни, нещата се случват“, добавят още те.
Тандемът Катерина и Мария е благодарен на кмета Иван Алексиев и екипа му за номинацията и че оценяват усилията им.
Всеки гражданин – индивидуално, организация или група от наши читатели могат да направят номинации за отиващата си 2024 г. на електронната ни поща [email protected] до 23.59 часа на 31 декември 2024 г. Виж нашата ТЕМА в РАЗВИТИЕ
Условието е участникът да живее в Бургаска област, да е роден тук или да е извършил своето добро дело на бургаска територия, да не е бил номиниран за предходната година. Всяка кандидатура ще бъде разгледана подробно от компетентното жури. При изпращането на данните за участие, прилагайте биография и кратка обстоятелствена част защо именно този човек заслужава да бъде отличен с голямата награда. Тя е само една и няма подтитли.