Стадото край Велинград заразено от конкуренти?
Тази версия упорито се повтаря от собствениците на овцете
Стадото с над 1 800 овце край Велинград, за което Българската агенция по храните /БАХБ/ твърди, че има регистрирана чума и следва да бъде избито до крак, е било умишлено заразено с антитела чрез тайно поставяне на ваксини срещу чума от конкуренти. Тази версия се поддържа с все по-голяма упоритост от фермера Георги Илиев и сина му на фона на нестихващи протести в подкрепа на стопанството им.
Вече седмица хора от всички краища на България бранят с жива верига овцевъдната ферма край Велинград, за да осуетят масовото загробване на животните. Някои протестиращи дори щурмуваха домовете на директора на БАХБ д-р Светлозар Патарински и земеделския министър Георги Тахов в София с неприкрита заплаха да се саморазправят с тях, пише „Уикенд“. Как и кога обаче могат тайно от стопаните да се ваксинират толкова много животни не е ясно.
В средата на ноември ветеринари на БАХБ пристигат в стопанството на Георги Илиев и взимат PCR-тестове от няколко овце. Пробите показват наличие на чума и според европейските изисквания всичките 1800 животни трябва да бъдат ликвидирани.
Изпратените от животновъдите Илеви проби в гръцкия град Кавала показват, че овцете са здрави, което ражда теорията, че животните са тайно инжектирани с внесени от Турция ваксини, а впоследствие извършена проверка с цел да бъде установена чума.
Сред доводите, че овцете на Георги Илиев са здрави си изтъква фактът, че три седмици след проверката няма нито едно загинало или болно животно.
„Клиничната картина при болни от чума овце е видима – те губят жизнени сили и спират да се хранят на втората седмица. Освен това в стадото всеки се раждат по 15-20 агънца – как овцете раждат, щом а чумави“, се питат поддръжници на фермера.
Според ветеринари това обаче още не е доказателство, че животните са здрави. Според информация на Флагман, вече са изпратени проби във френската лаборатория в Монпелие и се очаква другата седмица да бъдат говори резултатите.
Заразеното стадо вся разкол сред животновъдите. „Чумата по овцете и козите, макар и с ниска смъртност от около 2%, представлява сериозен риск за цялото ни животновъдство, защото ЕК може да забрани износа ни и да пострада целият сектор“, смятат от Обединените български животновъди.
"Случаят във Велинград няма нищо общо със случая в Болярово, където съдът официално призна, че не е имало болни животни. Тук болестта е реална, коментира ветеринарен специалист."
Запазваме земеделието и животновъдството в страната за да се погрижим за семействата си. Платени провокатори сте всички медии.